REKLAMA
,
Tegoroczne „trzynastki” bez podatku
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Niebawem Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie wypłatę tzw. trzynastek dla emerytów i rencistów. Świadczeniobiorcy otrzymają pieniądze razem z kwietniowymi emeryturami i rentami. Ile?

Reklama

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne wynosi tyle, co minimalna emerytura. W tym roku będzie to zatem 1338,44 zł brutto. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Ministra Finansów, tegoroczna trzynastka nie podlega opodatkowana. Będzie z niej potrącona tylko składka na ubezpieczenie zdrowotne.
To znaczy, że dla każdego trzynastka wyniesie 1217,98 zł „na rękę”.

–  Zaniechanie poboru podatku od trzynastej emerytury jest jednorazowe oraz ostateczne, to znaczy podatek nie zostanie zapłacony ani teraz, ani w rozliczeniu rocznym. Zaniechanie nie dotyczy trzynastek należnych za poprzednie lata – wyjaśnia prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

Wypłata trzynastek odbędzie się bez wniosków. Środki przysługują osobom, które na 31 marca tego roku mają prawo do wypłaty emerytury, renty, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia Mama4+, świadczenia przedemerytalnego lub zasiłku przedemerytalnego.
Trzynastki nie otrzymają natomiast osoby, które 31 marca będą mieć zawieszoną wypłatę emerytury czy renty, np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA