REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Terytorialsi ćwiczyli w Cycowie
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

W Cycowie żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyli wczoraj ćwiczenia z reagowania kryzysowego. Co się działo?

Trudne warunki atmosferyczne, oblodzenia, awarie sieci energetycznych każdego roku, zwłaszcza zimą, dają się szczególne we znaki mieszkańcom wsi i niewielkich miejscowości. Aby być gotowym na tego typu sytuacje kryzysowe, lubelscy Terytorialsi intensywnie ćwiczą.

Scenariusz wczorajszego (11 grudnia) szkolenia w Cycowie zakładał wystąpienie gwałtownych zjawisk pogodowych, w wyniku których doszło do licznych wypadków komunikacyjnych, uszkodzenia infrastruktury energetycznej i przerw w dostawie prądu. Zadaniem żołnierzy 2 LBOT było m.in. przywrócenie zasilenia energetycznego oraz pomoc poszkodowanej ludności cywilnej.

Na terenie przyległym do Urzędu Gminy żołnierze uruchomili tzw. kompanijny moduł zadaniowy, czyli specjalistyczny sprzęt wojskowy wykorzystywany w akcjach ratunkowych. Powołano sztab kryzysowy i rozstawiono namioty medyczne. Na potrzeby szkoleniowe do Cycowa zjechały samochody ciężarowo-terenowe, sanitarki, quady, motocykle, kontenerowa elektrownia polowa KEP-900, maszt oświetleniowy, sprzęt inżynieryjny oraz środki łączności.

W tym roku, w maju realizowaliśmy już podobne szkolenie z użyciem kontenerowej elektrowni polowej KEP-900 w miejscowości Cyców. Wówczas naszym zadaniem było zasilenie awaryjne mieszkańców gminy w energię elektryczną przez dwie doby.  Traf chciał, że szkolenie to zbiegło się z innym, nieplanowanym zadaniem. W tym samym dniu wystąpiła nawałnica w gminnie Wojciechów i część naszych sił została tam zaangażowana w niesienie pomocy poszkodowanej ludności – powiedział kpt. Piotr Kostyra, dowódca kompanii saperów 2 LBOT.

Lubelscy Terytorialsi regularnie realizują awaryjne podłączenia do sieci energetycznej z wykorzystaniem kontenerowej elektrowni polowej w ramach ćwiczeń pk. „Pomocna Energia”. Wykazali się również gotowością i profesjonalizmem w konkretnych działaniach.
Przypomnijmy, wiosną tego roku nieśli pomoc poszkodowanym mieszkańcom w Wojciechowie, Konopnicy i Modliborzycach, a także w województwie świętokrzyskim. Sprawdził się także sprzęt Terytorialsów, m.in. pilarki, maszty oświetleniowe, cysterny wodne oraz wojskowe agregaty prądotwórcze, które przez dwie doby zapewniały mieszkańcom dostęp do energii.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*