REKLAMA
,
Terytorialsi oddają krew
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej odpowiadają na apel Narodowego Centrum Krwi i oddają krew. W ubiegłym tygodniu oddali w sumie 100 litrów krwi. Planują kolejne akcje.

Reklama

Odpowiadając na apele o oddawanie krwi, lubelscy Terytorialsi organizują zbiórki w swoich batalionach, a także włączają się indywidualnie w akcje prowadzone przez RCKiK.

Na apel odpowiedzieli już żołnierze OT z Chełma, Białej Podlaskiej, Lublina oraz Zamościa, gdzie kilka dni temu pobito rekord batalionu. Krwiodawcy z 25 batalionu lekkiej piechoty z Zamościa oddali niemal 30 litrów krwi. W ich szeregach jest, m.in. st. szer. Marcin Rusak, który oddał już ponad 50 litrów krwi.

– Każda kropla krwi ratuje ludzkie życie. Ile istnień udało się uratować dzięki dziesiątkom litrów krwi, oddanych przez naszych krwiodawców? Tego nigdy się nie dowiemy – mówi st. chor. Paweł Pikor, prezes klubu Honorowych Dawców Krwi z 25 Batalionu Lekkiej Piechoty w Zamościu.

W niedzielę (22 marca) swoją krwią podzielili się również Terytorialsi z 24 batalionu lekkiej piechoty z Chełma, oddając blisko 40 litrów krwi. Do akcji przyłączyli się również żołnierze z 19 Brygady Zmechanizowanej.

W sumie w ciągu zaledwie kilku ostatnich dni lubelscy Terytorialsi zebrali około 100 litrów krwi. Ale to nie koniec – zapowiadają – bo w najbliższych dniach planowane są kolejne akcje. Krew oddadzą żołnierze z samodzielnych kompanii 2 LBOT, a także żołnierze z 22 batalionu z Dęblina oraz podchorążowie z Lotniczej Akademii Wojskowej.

Dla społeczności lokalnej

Aktualnie w działania przeciwkryzysowe na Lubelszczyźnie zaangażowanych jest już około 300 żołnierzy 2 LBOT. Co robią? Główne ich działania to: dostarczanie żywności i leków, wsparcie samorządu terytorialnego, współpraca z ośrodkami pomocy społecznej, wsparcie osób starszych i przebywających w kwarantannie oraz oddawanie krwi.

Każdego dnia rośnie liczba kombatantów oraz osób starszych w naszym województwie objętych opieką Terytorialsów. Aktualnie to już 155 osób. Wsparcie polega na codziennym kontakcie telefonicznym oraz odpowiedzi na ich podstawowe potrzeby.

Kolejną grupą są podopieczni ośrodków pomocy społecznej. W tym celu w każdym batalionie 2 LBOT powołano koordynatorów ds. wsparcia dystrybucji. Główne zadania żołnierzy polegają na zapewnieniu transportu paczek z żywnością do potrzebujących.

Ponadto lubelscy Terytorialsi wspierają Policję oraz Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Do ochrony wschodniej granicy zaangażowanych jest teraz około 130 żołnierzy OT. W ubiegłym tygodniu po raz pierwszy zostały użyte drony rozpoznawcze FlyEye do dozorowania wschodniej granicy naszego kraju.

„Odporna Wiosna” WOT

WOT od kilku dni prowadzą pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową. Nadano jej kryptonim „Odporna Wiosna”.
Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. Każdego dnia, w różnej formie, w działania te zaangażowanych jest w sumie około 2 500 żołnierzy WOT, a 22 000 jest gotowych podjąć takie działania w ciągu 12 godzin od chwili zgłoszenia.

Działa infolinia 800-100-102 – bezpłatna, całodobowa, ogólnopolska infolinia pomocy psychologicznej WOT, adresowana do osób samotnych, starszych, źle znoszących izolację lub odczuwających stan wzmożonego zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA