REKLAMA
,
Terytorialsi poćwiczą w Żmudzi
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

W okolicach Żmudzi i Leonówki pojawią się w ten weekend chełmscy Terytorialsi. Ponad 260 żołnierzy będzie doskonalić swoje umiejętności m.in. z terenoznawstwa.

Reklama

Zbliża się kolejny intensywny weekend szkoleniowy chełmskich Terytorialsów. W weekend 13-14 lipca będą szkolić się, m.in. w okolicach Leonówki i Żmudzi. W związku z ćwiczeniami nie wystąpią żadne utrudnienia dla lokalnej społeczności.

Ponad 260 żołnierzy OT z 24 Batalionu Lekkiej Piechoty z Chełma w najbliższy weekend będzie ćwiczyć w swoim stałym rejonie odpowiedzialności (SRO). Terytorialsów tym razem będzie można spotkać w okolicach wsi Leonówka i Żmudź w pow. chełmskim. Są to planowe szkolenia rotacyjne specjalisty. Ich celem jest doskonalenie umiejętności żołnierzy w ramach funkcji pełnionych w plutonie oraz sekcji.

Swoje kompetencje będą szlifować m.in. saperzy, radiotelefoniści i medycy pola walki. Odbędzie się szkolenie z terenoznawstwa, nawigacji, logistyki, obsługi moździerzy, a także szkolenie doskonalące umiejętności dowódcze różnego szczebla. Ważnym punktem szkolenia będą ćwiczenia z reagowania kryzysowego na wypadek wystąpienia zagrożeń niemilitarnych w stałym rejonie odpowiedzialności.

Podczas szkolenia żołnierze nie będą wykorzystywać środków pozoracji pola walki i nie będzie używana amunicja. Nie wystąpią również żadne utrudnienia dla lokalnej społeczności.

Szkolimy się tam, skąd pochodzimy

Szkolenia w tzw. „stałych rejonach odpowiedzialności” (SRO) poza rejonami poligonów i wojskowych placów ćwiczeń to istota formacji OT na całym świecie. Są one prowadzone głównie w miejscowościach i na szlakach komunikacyjnych. Jednym z celów tych szkoleń jest poprawa świadomości społeczności i poznanie uwarunkowań terenu oraz zabudowy przez żołnierzy.

W Wojskach Obrony Terytorialnej stanowią one praktyczny wymiar tzw. „mobilności szkoleniowej”, czyli zdolności szkolenia kompanii lekkiej piechoty na terenie powiatu, który jest jej rejonem działania. Szkolenie w SRO to nie tylko wykorzystywanie terenu, ale także obiektów cywilnych, jak np. strzelnice.

Przygotowanie i prowadzenie tego typu szkoleń możliwe jest dzięki przychylności i wsparciu władz lokalnych – powiatowych, gminnych oraz sołectw.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA