REKLAMA
Terytorialsi w walce z koronawirusem
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Około 150 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest już zaangażowanych w działania ograniczania rozprzestrzeniania się COVID-19 w województwie lubelskim. Reszta pozostaje w stałej gotowości do działań.

Reklama

Lubelscy Terytorialsi współpracują z Policją, Strażą Graniczną, służbą lotniskową, wspierają wojewodów i władze samorządowe. Organizują pomoc dla kombatantów, dostarczają żywność, także edukują otoczenie i personel własny w celu ograniczenia skutków koronawirusa.

Dowódca 2 LBOT, płk Tadeusz Nastarowicz, jest w stałym kontakcie z wojewodą, władzami samorządowymi oraz innymi służbami ratowniczymi regionu. Brygada jest gotowa, m.in. do udostępnienia swojego sprzętu specjalistycznego dla poszczególnych służb. Terytorialsi pozostają w stałej gotowości do zaangażowania swoich sił w opanowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Teraz zaangażowanych jest około 150 żołnierzy 2 LBOT, a reszta stanu brygady pozostaje w 12-godzinnej lub 6-godzinnej gotowości oczekując na przydział zadań.

Wsparcie Straży Granicznej i Policji

W niedzielę (15 marca) wieczorem żołnierze z batalionów z Chełma, Zamościa oraz Białej Podlaskiej włączyli się do wspólnych działań z funkcjonariuszami Straży Granicznej na punktach kontrolnych na granicy państwa.
Blisko 70 żołnierzy zostało skierowanych do placówek w miejscowościach: Bohukały, Janów Podlaski, Zbereże, Wola Uhruska, Kryłów oraz Chłopiatyn. Żołnierze realizują zadania ochrony granicy, organizacji patroli oraz rozbudowy posterunków kontrolnych.

Także w niedzielę żołnierze 21 batalionu lekkiej piechoty z Lublina rozpoczęli współpracę z Policją. Ich zadania polegają na patrolowaniu punktów kwarantanny.
Obecnie działają trzy zespoły: w Lublinie, Bełżycach i Janowie Lubelskim.

Na lotnisku

W gotowości do pomocy na lotnisku w Świdniku cały czas pozostają żołnierze 24 batalionu lekkiej piechoty z Chełma.
W grupie tej znajdują się osoby z uprawnieniami Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP) oraz ratownicy medyczni, którzy w miarę zapotrzebowania będą wspierać służbę lotniskową.
Pierwsza grupa żołnierzy została skierowana na lotnisko w sobotę (14 marca), gdzie wykonywano pomiar temperatury oraz gromadzono i segregowano karty lokalizacyjne pasażerów przylatujących do Polski.
Aktualnie żołnierze pozostają w dyspozycji na wypadek obsługi lotów czarterowych.

Wsparcie kombatantów

Terytorialsi objęli opieką blisko 40 kombatantów Armii Krajowej oraz innych organizacji niepodległościowych z terenu naszego województwa.
Żołnierze telefonicznie monitorują ich sytuację, a w razie potrzeby pomagają w zaspokajaniu codziennych potrzeb, takich jak zakupy, czy transport.  

Dostarczanie żywności

Żołnierze ze wszystkich batalionów 2 LBOT są w gotowości lub już dostarczają żywność i najpotrzebniejsze artykuły dla osób starszych, samotnych oraz objętych kwarantanną, a także dla rodzin personelu medycznego, który na co dzień jest na pierwszej linii walki z wirusem.

W gotowości

Od środy, 18 marca br. dowództwo WOT planuje zorganizować zdalny punkt pomocy psychologicznej dla osób przebywających w kwarantannie, który będzie zbudowany z żołnierzy OT – psychologów z jednostek wojskowych WOT. Pomoc psychologiczna będzie udzielana poprzez bezpłatną infolinię telefoniczną oraz w formie czatu, całodobowo, w rytmie 3-zmianowym. Zespół będzie działał w Zegrzu, w przyszłości możliwe jest uruchomienie central regionalnych.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Katastrofa w jeziorze Glinki
Katastrofa w jeziorze Glinki
Ścieki z Chełma pomogą w walce z pandemią
Premier Morawiecki w Chełmie rozdawał czeki
Premier Morawiecki w Chełmie rozdawał czeki
Na kogo głosowali chełmianie
Budżet obywatelski po chełmsku – czekamy na projekty
Budżet obywatelski po chełmsku – czekamy na projekty
REKLAMA