REKLAMA
,
Terytorialsi wspierają medyków
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

W chełmskim szpitalu medyków wspierają żołnierze Obrony Terytorialnej. Pracują w punkcie wymazowym i na SOR. Dzisiaj dołączą do nich kolejni skierowani tu z Hrubieszowa. Każda para rąk jest w tej sytuacji na wagę złota!

Reklama

Żołnierze Lubelskiej Brygady OT działają już w ponad 40 placówkach medycznych w naszym województwie. Właśnie trwa wprowadzanie Terytorialsów do wszystkich szpitali w kraju. Ich zadaniem jest przejęcie części obowiązków pracowników medycznych, a tym samym odciążenie wykwalifikowanego personelu, aby mógł skupić się na pomocy chorym pacjentom.

W Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Chełmie pracuje teraz dziesięciu żołnierzy z 24. batalionu lekkiej piechoty z Chełma. Zajmują się m.in. pomiarem temperatury na oddziale SOR, pomiarem temperatury przy wejściu do szpitala i segregacją medyczną oraz pracami administracyjnymi. W punkcie wymazowym przy szpitalu pobierają próbki na obecność koronawirusa. Dzisiaj dołączą do nich żołnierze z 2. Pułku Rozpoznawczego z Hrubieszowa.

W całym województwie

Do zadań żołnierzy skierowanych do placówek medycznych należy mierzenie temperatury, wstępny triaż, kierowanie ruchem pacjentów, pomoc w wypełnianiu ankiet oraz pobieranie wymazów. Ponadto żołnierze WOT coraz częściej pomagają na oddziałach szpitalnych w opiece nad pacjentami.

W realizację tych zadań na Lubelszczyźnie włączyli się żołnierze 2. Pułku Rozpoznawczego z Hrubieszowa. Wspólnie z żołnierzami 2. Lubelskiej Brygady OT służą w kilku placówkach medycznych, m.in. w Zamościu, Hrubieszowie, a od dziś także w Chełmie.
Od kilku dni można ich spotkać w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łukowie, gdzie jest wyjątkowo trudna sytuacja. Tutaj żołnierze pracują na oddziałach szpitalnych w 12-godzinnym systemie zmianowym. Do ich zadań należy m.in. karmienie pacjentów, zmiana pościeli czy prace porządkowe.

– Gdy dowiedziałam się, że sytuacja w szpitalu w Łukowie jest tak trudna postanowiłam zgłosić się do pomocy. W końcu wstępując w szeregi WOT liczyłam się z tym, że kiedyś przyjdzie ten czas, będą różne zadania do wykonania. Cieszę się, że mogę pomóc, ci pacjenci naprawdę potrzebują pomocy. Mamy też świadomość, że dzięki naszej służbie odciążamy personel medyczny, który może ten czas poświęcić pacjentom. – mówi szer. Sandra Wajszczuk z 23. batalionu lekkiej piechoty z Białej Podlaskiej.

Także zawodowi

Obecnie lubelscy Terytorialsi działają już w ponad 40 placówkach medycznych w naszym województwie.

W sumie każdego dnia w naszym województwie w walkę z pandemią zaangażowanych jest około 350 żołnierzy 2 LBOT. W całym kraju już ponad 1000 żołnierzy WOT wspiera niemal 370 szpitali i innych placówek medycznych – informuje kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 LBOT.

Oprócz żołnierzy WOT, w działania angażowani są również żołnierze zawodowi z jednostek z innych rodzajów sił zbrojnych podległych Dowództwu Generalnemu RSZ, Inspektoratowi Wsparcia SZ oraz Dowództwu Garnizonu Warszawa.
Żołnierze WOT w swoich działaniach ukierunkowują się na wsparcie opieki medycznej, służb sanitarnych i samorządów. Przeprowadzają badania wymazowe, pomagają chorym w izolatoriach, w domach pomocy społecznej oraz wspierają policjantów w monitorowaniu przestrzegania kwarantanny.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA