REKLAMA
,
Terytorialsi z Chełma szkolą się na poligonie
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Ponad 220 żołnierzy Obrony Terytorialnej z 24. Batalionu Lekkiej Piechoty z Chełma przechodzi właśnie szkolenie zintegrowane na poligonie w Wędrzynie. Od tygodnia szlifują umiejętności indywidualne, a także uczą się współpracy i wzajemnego wsparcia.

Reklama

Terytorialsi z batalionu chełmskiego jako pierwsi w województwie pojechali w tym roku na zimowy poligon do Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Wędrzynie (woj. lubuskie). Przez dwa tygodnie, od 26 stycznia do 8 lutego br. doskonalą umiejętności z taktyki i strzelectwa, a także zdobywają nowe umiejętności w ramach pełnionych funkcji.

Dzień żołnierza OT na poligonie jest intensywny i wypełniony różnymi zadaniami. Żołnierze z kompanii saperów uczą się posługiwania specjalistycznym sprzętem ratowniczym, zdobywają pierwsze szlify z minerstwa i zasad postępowania z materiałami wybuchowymi. Ćwiczą też zagadnienia z taktyki oraz pokonywanie „psychologicznego toru przeszkód”. Żołnierze z kompanii wsparcia doskonalą umiejętności z zajmowania stanowisk ogniowych i prawidłowego prowadzenia ognia z moździerzy, również w warunkach nocnych. Na strzelnicy „Piechoty” nieustannie trwa trening strzelecki, a w ośrodku zurbanizowanym szkolenie z działań obronnych w terenie zurbanizowanym.

Szer. Bernard jest świeżo po szkoleniu podstawowym, w grudniu 2018 r. składał przysięgę w Parczewie. O poligonie mówi:

Wrażenia są bardzo pozytywne, szkolenia są ciekawe, prowadzą je ludzie, którzy naprawdę wiedzą, jak przekazać nam swoją wiedzę. Jadąc tu miałem pewne oczekiwania i zostały one spełnione. Dla mnie ciekawym doświadczeniem był psychologiczny tor przeszkód. Mieliśmy okazję zmierzyć się ze swoimi słabościami. To nauczyło mnie, jak działać w stresie, jak nie dać się złamać i wykonać swoje zadanie. Im dłużej tutaj jestem, tym bardziej umacniam się, że chcę to robić.

Szer. Bartłomiej ma trochę większy staż – w obronie terytorialnej jest od września 2017 r.Mówi:

– Zawsze coś mnie ciągnęło do wojska, więc gdy nadarzyła się okazja wstąpić do obrony terytorialnej, skorzystałem. Jestem bardzo zadowolony, dużo się już nauczyłem. Jestem moździerzystą w kompanii wsparcia i jestem z tego bardzo dumny. To ciekawa funkcja, najpierw jest teoria, trochę fizyki, bo tutaj trzeba myśleć i zachować chłodną głowę, a później dużo ćwiczeń praktycznych. Za mną już strzelania nocne, można powiedzieć, że to był mój taki chrzest i chyba zostałem przyjęty do grona artylerzystów.

Pierwsza tura szkolenia zintegrowanego na poligonie w Wędrzynie dobiega końca. Na kolejną już szykują się Terytorialsi z Białej Podlaskiej i Zamościa. Zimowy poligon potrwa w sumie do 8 marca br. i przejdzie go ponad 1500 żołnierzy z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA