REKLAMA
,
Terytorialsi Żołnierzowi Niezłomnemu
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Terytorialsi z Chełma złożyli wizytę ppor. Stanisławowi Kupczyńskiemu ps. „Niski” – ostatniemu żyjącemu żołnierzowi, który walczył z okupantem hitlerowskim i sowieckim. Chcieli w ten sposób okazać wdzięczność.

Reklama

Terytorialsi obdarowali kombatanta srebrnym sygnetem z orłem w koronie na tle flagi biało-czerwonej oraz srebrnym łańcuszkiem z krzyżem. Ufundowali je żołnierze 244. kompanii lekkiej piechoty z Chełma. Sygnet i łańcuszek z symbolami Polski oraz wiary katolickiej zabrały Stanisławowi Kupczyńskiemu władze komunistyczne podczas aresztowania w czerwcu 1950 roku.
Teraz repliki przekazała kombatantowi delegacja na czele z ppłk Sławomirem Kułagą – dowódcą chełmskiego batalionu.

Stanisław Kupczyński ps. „Niski” urodził się 30 maja 1925 roku w Kuliku koło Chełma. Przed wojną ukończył szkołę podstawową i pierwszą klasę w Gimnazjum i Liceum im. S. Czarnieckiego w Chełmie. W październiku 1943 roku przedostał się na Wołyń i walczył w oddziale „Korda”, wchodzącym później w skład 27. Wołyńskiej Dywizji AK. Służył również w oddziale AK „Zręba”, działającym w obwodzie krasnostawskim. Następnie wstąpił do oddziału AK–DSZ dowodzonego przez mjr. Józefa Wojtunia „Sęka”, „Zawieję”. U jego boku brał udział, m.in. w walce przeciwko oddziałom NKWD i UB w Lesie Siostrzytowskim w maju 1945 r. Obecnie miejsce to znajduje się w stałym rejonie odpowiedzialności 244 klp i otoczone jest szczególną troską i pamięcią Terytorialsów.

28 czerwca 1950 roku został aresztowany przez chełmski Urząd Bezpieczeństwa. Przewieziono go do Lublina i uwięziono na Zamku. Przesłuchiwano go, min. w cieszącej się ponurą sławą siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Szopena 18. Po zakończeniu ciężkiego śledztwa, w lutym 1951 roku został skazany na dożywotnie więzienie. Wyrok odbywał w więzieniach w Rawiczu, Sieradzu, we Wronkach oraz w Strzelcach Opolskich. W 1955 roku Najwyższy Sąd Wojskowy w Warszawie zmniejszył mu karę do 12 lat więzienia. W roku 1957 wyszedł na wolność i powrócił do Chełma, gdzie mieszka do dziś.

Wizyta Terytorialsów miała miejsce w przeddzień 81. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Żołnierze chcieli w ten sposób dać wyraz swojej więzi z kombatantami i bohaterami walk o wolną ojczyznę oraz wdzięczność za ich postawę.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Na Pokrówkę z przeszkodami
Na Pokrówkę z przeszkodami
Rocznicowy prezent prezydenta
Rocznicowy prezent prezydenta
Przyspieszcie - apelują przedsiębiorcy i Organizacje pozarządowe
Przyspieszcie – apelują przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe
Będzie nowy wiceprezydent?
Będzie nowy wiceprezydent?
Będzie nowy wiceprezydent?
Miasto rusza do walki z wirusem
REKLAMA