REKLAMA
,
Test dla tysiąca chełmian
Test dla tysiąca chełmian
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Znamy koszty przeprowadzenia testów antygenowych, które sfinansuje samorząd miasta.

Reklama

Kilka dni temu informowaliśmy o uruchomieniu przez samorząd finansowania testów antygenowych dla mieszkańców Chełma. Dzisiaj wiemy już, że miejskich pieniędzy wystarczy na test dla tysiąca chełmian. Zwracaliśmy wówczas uwagę na pewne braki w rozesłanej do mediów informacji. Niestety, komunikat nie zawierał żadnych informacji na temat kosztów, jakie miasto poniesie z tego tytułu. Nie wiemy również, w jaki sposób wyłoniono firmę, która punkt pobrań uruchomi.

30 listopada otrzymaliśmy odpowiedź.

… informuję, że zapytanie dot. możliwości wykonania testu antygenowego dla mieszkańców miasta Chełm zostało przeprowadzone przez Miejski Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Chełmie – napisał Dominik Gil z  Gabinetu Prezydenta Miasta Chełm

I rzeczywiście  na stronie internetowej MSP ZOZ odszukaliśmy stosowne zapytanie. Nosi datę 9 listopada, a więc ogłoszono je zaledwie trzy dni po konferencji prasowej prezydenta Jakuba Banaszka i jego obecnego zastępcy Janusza Cieszyńskiego, podczas której ogłoszono tak zwaną  miejską strategię walki z COVID-19. Tempo jak na samorząd wręcz kosmiczne. Publikacja na stronie internetowej wsparta została również skierowaniem zapytania

…do czterech potencjalnych wykonawców, realizujących świadczenia z zakresu diagnostyki laboratoryjnej na terenie Chełma.

Na przygotowanie oferty potencjalni wykonawcy mieli zaledwie 3 dni. Mimo to wpłynęły dwie oferty. O wyborze propozycji Luxmed sp. z o.o. zdecydowała oczywiście cena. Ostatecznie miasto zapłaci za badania 95 tysięcy złotych. Koszt jednego badania to 95 złotych. I trzeba przyznać, że w porównaniu z cenami rynkowymi (około 150 zł), jest to kwota bardzo przyzwoita. Jak łatwo policzyć, z możliwości badania skorzysta 1000 mieszkańców.

Środki na ten cel pochodzą z budżetu miasta Chełm, a dokładnie z rezerwy celowej na zarządzanie kryzysowe – informuje D. Gil.

Trudno po jednym dniu realizacji przedsięwzięcia ocenić, czy to dużo czy zbyt mało. Samorząd zapowiada jednak, że jeżeli będzie takie zapotrzebowanie, program zostanie przedłużony. Przypominamy, że pierwotnie zaplanowano go do 28 grudnia br.

****

Przypominamy, że test możemy zrobić wyłącznie na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza pierwszego kontaktu.

Napisz komentarz
 • Hehe skleroza, nie ten kontynent ,😉

 • Od jakiegoś czasu brakuje mi na forum pisowskich klakierów Banaszka. Niektórzy przyczyn upatrują w zmianie klimatu a mnie się wydaje że chełmscy klakierzy stracili wiarę a warszawscy nawet stracili nadzieję.
  Może to przejściowy burd… w rodzinie a może stały trend zjazdowy panowie i panie.
  Ostatecznie prezydent RP wywalczył otwarte stoki narciarskie.

 • Takie czasy, Taki prezydent Banaszek.

 • Czepiacie się prezydenta Banaszka. A facet COŚ chce zrobić.

  W prawdzie zostawił wszystkich którzy mu pomogli A byli spoza jego układu ale taki jest Banaszek. Nieodrodny syn swojej opcji.

  Jeszcze jest bardzo młody. Uczy się na żywym organizmie miasta.

  • No właśnie, to jest kluczowe pytanie: dlaczego w odniesieniu do tego „coś” nie skorzysta ze wsparcia tych, którzy nauczyli się trochę więcej od niego i są wolni od partyjnych skrzywień?

  • Lena, wież mi, testerów nam nie trzeba. Testerów na przestrzeni wielu kadencji mieliśmy od zaj…a, których testów nikt nie chce pamiętać. Szkoda, bo to jest właśnie szkoła życia miasta Chełm.

 • Dopiero doniesienia prasy krajowej dają jasne światło w temacie testowania. MZ przeniosło obowiązek testowania na podstawową opiekę zdrowotną. Tym samym wielka strategia Banaszka walki z covidem jest mocno szemrana i ma jedynie na celu wydać kasę z budżetu miasta.
  Poniższa dyskusja wskazuje że trwa jakaś wojna we władzach Chełma, która w zasadzie sprowadza się do tego kto kogo popchnie w tej piaskownicy. Jakby im dać narzędzia to by się chłopcy napi… łopatkami.

 • Pan prezydent nie byłby sobą gdyby nie robił czegoś głównie dla PR. Szkoda tylko że za nasze pieniądze.

  A może by jakiś sprawny system informacji o zakażonych na poziomie Chełma wdrożył.

  Każdy działa jak potrafi.

 • Rozumiem że pan Patryk prowadzi dyskusje z panem Janowskim więc nie jest to nasza sprawa.
  Rozumiem tylko że te testy mają być częścią strategi walki z Covidem w Chełmie.
  Może lepiej panowie władza jeżeli macie tylko wydawać kasę na testy to już nic nie róbcie tylko poczekajcie cierpliwie aż pandemia sama się skonczy. W Australii w Stanie Wirginia właśnie nie odnotowano w ubiegłym tygodniu żadnego przypadku zarażenia.
  Nie bardzo rozumiem tego całego zamieszania, skoro testy robi służba zdrowia opłacana przez państwo to po co powielać z budżet miasta.
  Ale powtarzam, kto bogatemu zabroni?

  • To finansowanie badań przez samorząd nawet miałoby sens, gdyby wszystko odbywało się według jasno określonej koncepcji, pozwalającej nie tylko stwierdzić, że mamy chorych i ilu ich jest, ale niejako „wyprzedzić” rozwój zakażeń i postęp pandemii, umożliwiając zahamowanie i wygaszanie nowych zachorowań. Ani słowa o tym, że jest to narzędzie służące do walki z pandemią, raczej bierne oczekiwanie, co czas przyniesie. Oczywiście, to jest rola państwa (Ministra Zdrowia) i jeśli jemu brak wyobraźni, to wydawanie pieniędzy na testy to drogie zagranie pod publiczkę. Nie to, żebym uważał, że nie jest ważne, ale może być ważne i zupełnie bez sensu przy szerszym spojrzeniu na sprawę.

 • „I rzeczywiście na stronie internetowej MSP ZOZ odszukaliśmy stosowne zapytanie. Nosi datę 9 listopada, a więc ogłoszono je zaledwie trzy dni po konferencji prasowej prezydenta Jakuba Banaszka i jego obecnego zastępcy Janusza Cieszyńskiego, podczas której ogłoszono tak zwaną miejską strategię walki z COVID-19.” – pomijając to, ze pan Janowski wymyślił sobie, że strategia musi być sformalizowana i mieć formę dokumentu, jak to się ma do Pana tekstu z 18.11.2020, https://chelmski.eu/walka-z-covid-19-po-chelmsku/ w którym pisał pan, że:

  „Co gorsza, można odnieść wrażenie, że przez blisko dwa tygodnie nic w tej sprawie się nie działo”. Czyli jednak się działo, a pan Janowski swoją tezę wysnuł tylko na tej podstawie, ze dlugo czekał na odpowiedź 🙂

  • Ale o co chodzi? To że pan redaktor miewa czasem problemy z jasnym wyrażeniem swoich myśl, to nie oznacza, że geniusz, który je komentuje musi być równie, a może nawet mniej lotny.

 • Podobno test antygenowy dla ludzi zdrowych bez objawów pozbawiony jest sensu bo przy negatywnym i tak trzeba powtarzać testem molekularnym.
  Ale prezydent i zastępca to specjaliści od służby zdrowia więc wiedzą po co ładować w to kasę.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  REKLAMA