REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Tragiczny weekend nad wodą
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

W sobotę w Okunince 28-latek po skoku na główkę doznał urazu kręgosłupa.  Z kolei dziś rano w prywatnym stawie na terenie gm. Cyców znaleziono zwłoki 48-latka. W Lublinie w Bystrzycy utopił się 23-latek.

Reklama
W sobotę po południu dyżurny włodawskiej komendy został powiadomiony o tym, że w Okunince mężczyzna, po skoku na główkę, doznał urazu kręgosłupa.
Skierowani na miejsce policjanci ustalili, iż poprzedniego dnia para młodych ludzi z woj. mazowieckiego przyjechała na wypoczynek do Okuninki. Po obiedzie wraz ze znajomymi postanowili się schłodzić w jeziorze. 28-latek wykonał skok na główkę – po chwili skoczył ponownie – po drugim skoku wynurzył się z wody nieruchomy, z twarzą zwróconą do dołu. Jego znajomi początkowo myśleli, że sobie żartuje. Po chwili 27-latka podeszła do mężczyzny i uniosła jego głowę, zaczęła wzywać pomocy. Do pomocy ruszyli inni turyści, którzy pomogli wydobyć mężczyznę z wody i udzielali pierwszej pomocy przedmedycznej.

Mężczyzna śmigłowcem został przetransportowany do szpitala w Lublinie. Czeka go długotrwałe leczenie i rehabilitacja.  Jezioro w miejscu, w którym wykonał skok, ma niespełna metr głębokości, zaś miejsce nie jest strzeżone.

Wczoraj na terenie naszego województwa doszło do dwóch utonięć. W Lublinie w rzece Bystrzyca utopił się 23-latek. Spędzał czas z grupą znajomych, którzy najprawdopodobniej spożywali alkohol. Około godziny 22 wskoczył do rzeki, po chwili znajomi stracili go z oczu. Akcja poszukiwawcza zakończyła się po północy, kiedy to z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny.

Dziś rano z kolei w prywatnym stawie na terenie gm. Cyców ujawnione zostały zwłoki 48-latka. Mężczyzna najprawdopodobniej wczoraj postanowił wykąpać się w swoim stawie. Dziś około godziny 7 rano ciało ujawnił jego sąsiad, który przyszedł do niego na wspólne wędkowanie.

Sprzyjająca pogoda, wysokie temperatury i słońce sprawiają, że właśnie nad wodą wypoczywamy najchętniej. Niestety przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli lub wcześniej spożyty alkohol może doprowadzić do tragedii. Warto przestrzegać kilku zasad, aby wypoczynek nad wodą był przyjemny i bezpieczny.

Zasady bezpiecznej kąpieli:

1. Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.

2. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy.

3. Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni);

4. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi;

5. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;

6. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią.

7. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni;

8. Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło;

9. Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu;

10. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie;

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama