REKLAMA
,
Tu był kościół
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Nowa tablica informująca o przeszłości Chełma stanęła w centrum miasta. Mieszkańcy i turyści mogą się z niej dowiedzieć, że w tym miejscu stał Kościół Św. Ducha.

Reklama

Sakralny obiekt w stylu barokowym został wzniesiony w 1742 roku na miejscu niewielkiej drewnianej kaplicy pod tym samym wezwaniem. Związany był z przytułkiem dla starców i kalek, zwanym „Szpitalem dla ubogich”, nad którym opiekę sprawowali dominikanie.

Świątynia została zniszczona w okresie wojen napoleońskich. Odbudowano ją w drugiej połowie XIX wieku. Stała się cerkwią filialną pw. Świętego Ducha Stworzyciela, przeznaczoną dla uczniów rosyjskiego gimnazjum, które funkcjonowało w dawnym kolegium pijarów. Jako kaplica szkolna służyła do 1915 roku.

Działania wojenne doprowadziły do zniszczenia obiektu, który nie mógł już pełnić funkcji sakralnych. Niszczejącą coraz bardziej budowlę ostatecznie rozebrano w 1935 roku.

Tablica informacyjna stoi na skwerze u zbiegu ul. Lubelskiej i ul. Adama Mickiewicza. Wcześniej plac został zagospodarowany. Pojawiły na nim ławeczki i nowe nasadzenia. Jednak jego najważniejszym punktem jest rzeźba światowej sławy skrzypaczki Idy Haendel, która urodziła się i swoje pierwsze muzyczne kroki stawiała właśnie w Chełmie. Pisaliśmy na ten temat m.in. tutaj.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przyspieszcie - apelują przedsiębiorcy i Organizacje pozarządowe
Przyspieszcie – apelują przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe
Będzie nowy wiceprezydent?
Będzie nowy wiceprezydent?
Będzie nowy wiceprezydent?
Miasto rusza do walki z wirusem
Zapal znicz dla medyka
Zapal znicz dla medyka
Miejska spółka pomoże w ozdobieniu grobów
Miejska spółka pomoże w ozdobieniu grobów
REKLAMA