REKLAMA
,
Uczczą święto oddając krew
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

W niedzielę, 24 maja, 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej będzie obchodzić swoje święto. Terytorialsi postanowili uczcić ten dzień oddając krew.

Reklama

To już czwarte w historii 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” święto. Z racji trwającej epidemii oraz intensywnego zaangażowania żołnierzy OT w działania przeciwkryzysowe, tegoroczne obchody będą miały nieco inny charakter.

– Moi żołnierze postanowili uczcić święto brygady dzieląc się tym, co najcenniejszym, czyli swoją krwią z osobami, które tej krwi teraz najbardziej potrzebują. To jest właściwa postawa – mówi płk Tadeusz Nastarowicz, dowódca 2 LBOT. – Intensywne zbiórki ruszyły już kilka dni wcześniej we wszystkich batalionach, a kulminacja akcji HDK nastąpi właśnie w święto brygady.

Donacje krwi to jeden z obszarów działań przeciwkryzysowych żołnierzy WOT w ramach trwającej

operacji „Odporna Wiosna”.

W ostatnich dniach, Terytorialsi z Lublina, Chełma, Dęblina, Białej Podlaskiej i Zamościa zwiększyli intensywność donacji krwi, odpowiadając na aktualne potrzeby i apele o krew, w związku z powrotem placówek medycznych do planowych zabiegów.

Żołnierze 2 LBOT odpowiedzieli na pierwsze apele o krew Narodowego Centrum Krwi. Niemalże natychmiast zaczęli organizować donacje zbiorowe w batalionach oraz indywidualne zbiórki w swoich miejscach zamieszkania. Od początku kryzysu epidemicznego lubelscy Terytorialsi zorganizowali już kilkadziesiąt akcji, oddając w sumie ponad 330 litrów krwi do lubelskich banków.

Święto brygady to również

okazja do podsumowań.

Żołnierze lubelskiej brygady działają w wielu obszarach i realizują różnorodne zadania w ramach „Odpornej Wiosny”. Wartością dodaną, wynikającą z kryzysu związanego w Covid-19, jest umocnienie i rozwinięcie współpracy na szczeblu dowódcy pododdziałów, a władze samorządowe. Daliśmy mocny przekaz, że potrafimy szybko, sprawnie i skutecznie działać w sytuacjach kryzysowych. Żołnierze OT są dumni z tego, że w bardzo konkretny sposób mogą pomagać mieszkańcom naszego regionu – mówi płk Nastarowicz.

Przypomnijmy, od 12 marca Terytorialsi prowadzą szeroko zakrojoną operację przeciwkryzysową „Odporna Wiosna”. Działania są prowadzone w formie wspierania wojewodów, samorządów, instytucji pomocowych oraz bezpośredniej pomocy potrzebującym.
Do tej pory za pośrednictwem elektronicznej platformy wsparcia, na Lubelszczyźnie złożono 877 wniosków o pomoc.
Lubelscy Terytorialsi objęli wsparciem blisko 150 kombatantów, ponad 20 placówek medycznych, 54 DPS-ów, około 20 placówek oświatowych, dostarczyli około 430 ton żywności, wykonali blisko 4400 wymazów.

Każdego dnia w działania zaangażowanych jest od 200 do 400 żołnierzy 2 LBOT, a ponad 160 realizuje zadania na Śląsku, Pomorzu oraz w Wielkopolsce.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wejdź na Nową Ścieżkę Rozwoju Chełma
Wejdź na Nową Ścieżkę Rozwoju Chełma
Chełmianie zdecydowanie wskazali na Andrzeja Dudę
Chełmianie zdecydowanie wskazali na Andrzeja Dudę
Letnie warsztaty cyfrowe dla dzieci w Chełmie
Letnie warsztaty cyfrowe dla dzieci w Chełmie. Pokaż swojemu dziecku że komputer to coś więcej niż droga zabawka do uruchamiania gier!
Katastrofa w jeziorze Glinki
Katastrofa w jeziorze Glinki
Ścieki z Chełma pomogą w walce z pandemią
REKLAMA