REKLAMA
,
Niecodzienna wizyta w ZUS. Ukraińcy przyjrzeli się obsłudze emerytów
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Niecodziennych gości miał wczoraj chełmski Inspektorat ZUS. Kilkunastoosobowa delegacja z ukraińskiego Funduszu Emerytalnego chciała podpatrzeć, jak wygląda obsługa emerytów w Polsce.

Reklama

Kilkunastu przedstawicieli Funduszu Emerytalnego Ukrainy przyjechało wczoraj z wizytą do Inspektoratu ZUS w Chełmie. Chcieli zapoznać się ze szczegółami funkcjonowania systemu emerytalnego w Polsce i dowiedzieć, jak wygląda obsługa klientów w ZUS. Odwiedzili więc składnicę akt, pracowników wydających decyzje emerytalne, a także salę obsługi klientów.

W naszej instytucji system kolejkowy działa tylko w biurach w największych miejscowościach. Chcielibyśmy, żeby organizował pracę także w mniejszych salach obsługi, jak w polskim ZUS – zauważyła Dina Chnylitska Wolodimirowna z ukraińskiego Funduszu.

Spodobał nam się też urzędomat, w którym klient może przekazać dokumenty nawet po godzinach pracy instytucji – dodała Natalia Wasylyszyna Frantziwna, przedstawicielka Funduszu z obwodu kijowskiego.

Spotkanie zakończyło się prezentacją dotyczącą świadczeń wypłacanych przez ZUS. Gości interesowało też, jak są finansowane emerytury, czy polscy emeryci mogą dorabiać do świadczeń, a także w jaki sposób pracodawcy rozliczają się z ZUS.

Fundusz Emerytalny Ukrainy, w przeciwieństwie do polskiego ZUS, zajmuje się tylko przyznawaniem i wypłatą emerytur. Inne świadczenia obsługują osobne instytucje. Fundusz emerytalny naszego wschodniego sąsiada wypłaca świadczenia około 12 milionom emerytów. Środki na wypłaty pochodzą ze składek osób ubezpieczonych oraz z budżetu państwa.

W 2012 roku Polska i Ukraina podpisały umowę o współpracy w zakresie zabezpieczenia społecznego. Dzięki niej, na przykład obywatel Ukrainy, który mieszka w Polsce, może pobierać w naszym kraju ukraińską emeryturę. Wcześniej taki transfer świadczeń nie był dozwolony. Porozumienie umożliwia też sumowanie okresów ubezpieczenia z obu krajów, jeśli do przyznania świadczenia w danym państwie wymagany jest staż ubezpieczeniowy (np. do renty). Podsumowując: obywatele Polski i Ukrainy nie tracą teraz na tym, że migrują za pracą.

Podobne zasady obowiązują dla Polaków migrujących do krajów Unii Europejskiej i innych państw, z którymi Polska podpisała odpowiednie umowy,  np. z USA, Kanadą czy Australią.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Ostatnie pożegnanie Mikusa
Ostatnie pożegnanie Mikusa
Gospodarcze centrum dla młodych
Absolutorium dla prezydenta
Absolutorium dla prezydenta
Dzisiaj sesja Rady Miasta Chełm
Dzisiaj sesja Rady Miasta Chełm
Waśniewskiego znowu przejezdna
REKLAMA