REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Ułatwienie w zasiłkach – ZUS sam pobierze dokumenty z USC
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Będzie mniej formalności przy ubieganiu się o zasiłek macierzyński lub pogrzebowy. Podczas stanu epidemii Zakład Ubezpieczeń Społecznych sam pobierze niezbędne dokumenty z urzędów stanu cywilnego.

Do wypłaty zasiłku macierzyńskiego jest potrzebny odpis aktu urodzenia dziecka, a do wypłaty zasiłku pogrzebowego – odpis aktu zgonu. Jeśli osoba ubiegająca się o te świadczenia nie dołączy do wniosku odpowiednich dokumentów z urzędu stanu cywilnego, ZUS będzie mógł pozyskać je teraz samodzielnie.
Zakład potrzebuje do tego tylko kilku dodatkowych informacji od osoby występującej o zasiłek. Pozwolą one USC ustalić, za kogo ma wydać odpis ZUS-owi.

Razem z wnioskiem o zasiłek macierzyński trzeba przekazać dane dziecka, czyli: imię i nazwisko, datę urodzenia i numer PESEL. Może zdarzyć się, że rodzic nie zna jeszcze numeru PESEL. Wtedy powinien podać nazwę miejscowości, w której urodziło się dziecko.

Podobnie wygląda sytuacja z zasiłkiem pogrzebowym. Żeby ZUS mógł samodzielnie pozyskać w USC odpis aktu zgonu, będzie potrzebował danych zmarłego.
We wniosku o zasiłek należy wpisać: imię i nazwisko zmarłego, jego numer PESEL i datę zgonu. Jeśli nie miał numeru PESEL, trzeba podać miejscowość, w której zmarł.
Na tej podstawie ZUS wystąpi do urzędu stanu cywilnego o wydanie odpisu skróconego aktu zgonu, pod warunkiem, że wnioskodawcą w sprawie o zasiłek pogrzebowy jest członek rodziny osoby zmarłej.

Szczegółowe informacje o tym, jak prawidłowo wypełnić wniosek i przesłać go do ZUS znajdują się na stronie internetowej ZUS: www.zus.pl.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*