REKLAMA
,
„Ulga na start” dla nowych firm już działa
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Pół roku zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne i możliwość prowadzenia działalności bez rejestracji – to nowe przepisy, które weszły wczoraj w życie.

Reklama

Nowe możliwości wprowadził pakiet ustaw zwany potocznie „Konstytucją Biznesu”. Mogą z nich skorzystać osoby, które założą firmę 30 kwietnia 2018 roku lub później.

„Ulga na start”

Dzięki temu rozwiązaniu przedsiębiorca, który rozpoczyna działalność gospodarczą, przez pierwsze 6 miesięcy kalendarzowych nie musi płacić składek na ubezpieczenia społeczne. Dotyczy to tych osób, które zakładają swoją pierwszą w życiu firmę.
Z „ulgi na start” mogą skorzystać też osoby, które rozpoczynają kolejną działalność gospodarczą, ale tylko jeśli poprzednią firmę zamknęły lub zawiesiły co najmniej 60 miesięcy kalendarzowych wcześniej.
Ważne jest też, by nie świadczyć działalności na rzecz swojego byłego pracodawcy. Konkretnie, chodzi o taką działalność, która pokrywa się z wcześniejszymi obowiązkami wykonywanymi na etacie.
Z „ulgi na start” może również skorzystać wspólnik spółki cywilnej.

Brak składek na ubezpieczenia społeczne czyli emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe oznacza, że nowy przedsiębiorca w okresie ulgi nie korzysta z ochrony wynikającej z tych ubezpieczeń – mówi Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w woj. lubelskim. I dodaje: – Półroczna ulga dotyczy wyłącznie składek na ubezpieczenia społeczne. W tym okresie przedsiębiorca ma obowiązek opłacać comiesięczną składkę zdrowotną – obecnie 319,94 zł.

Jeśli przedsiębiorca zrezygnuje z „ulgi na start”, nie będzie mógł już do niej wrócić. Po zakończeniu „ulgi na start” przedsiębiorca zachowuje prawo do tzw. niskiego ZUS-u. Może więc przez kolejne 24 miesiące kalendarzowe opłacać składki w preferencyjnej wysokości.

Działalność bez rejestracji

Nowe przepisy umożliwiają również prowadzenie działalności bez rejestracji, czyli bez wpisywania do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Ale dotyczy to tylko takiej działalności, z której przychody w żadnym miesiącu nie przekroczą połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Po przekroczeniu limitu, trzeba będzie szybko zarejestrować działalność w CEIDG, jednak wciąż można skorzystać z „ulgi na start”.

Trzeba pamiętać, że osoba prowadząca nierejestrowaną działalność nie ma żadnego ubezpieczenia – ani społecznego, ani zdrowotnego. Tym samym nie korzysta ze świadczeń ubezpieczeniowych.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA