REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Unijne inwestycje w polskich gminach
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Od 19 zł do ponad 300 tys. zł na mieszkańca – tak wyglądały unijne inwestycje w polskich gminach. To dane GUS na koniec 2018 roku. Jak wypadł Chełm?

Reklama

Ponad 300 tys. zł na mieszkańca wyniosła wartość realizowanych projektów unijnych w gminie Krotoszyce. To najwięcej spośród polskich gmin i miast – wynika z danych GUS. Na drugim końcu skali znalazła się gmina Zabrodzie w woj. mazowieckim, gdzie na jednego mieszkańca przypadło zaledwie 19 zł.
Całkiem przyzwolicie na tym tle wypadł Chełm z kwotą prawie 10 tys. zł na mieszkańca.
Pamiętać przy tym trzeba, że GUS w swoim zestawieniu brał pod uwagę wartość wszystkich realizowanych projektów, w tym także tych realizowanych przez firmy prywatne, uczelnie czy organizacje pozarządowe.

W wartościach bezwzględnych bezkonkurencyjna jest Warszawa – wartość umów o dofinansowanie projektów zbliżyła się w stolicy do 20 mld zł!
W Chełmie było to ponad 618 mln zł, co daje nam wysokie miejsce w regionie. Trochę słabiej było w Zamościu – ponad 616 mln zł, a najgorzej w Białej Podlaskiej – ponad 260 mln zł.
W Lublinie wartość umów o dofinansowanie projektów przekroczyła 4,6 mld zł. Pod tym względem daje to stolicy naszego województwa 6. miejsce w kraju!

Według GUS, we wszystkich 2478 gminach w Polsce realizowane były na koniec minionego roku projekty unijne z rozpędzonej na dobre perspektywy 2014-2020 (od 1 stycznia gmin jest 2477 w związku ze zniesieniem gminy Ostrowice). Wartość umów bądź decyzji o dofinansowaniu przekroczyła w tym czasie w całej Polsce 380 mld zł.

Dane w odniesieniu do liczby mieszkańców pokazują, że wartość całkowita prowadzonych w Polsce inwestycji unijnych (łącznie z wkładem krajowym i udziałem beneficjentów) z polityki spójności to około 10 tys. zł na mieszkańca.

Listę gmin, gdzie te inwestycje mają największą wartość w przeliczeniu na jednego mieszkańca, otwierają gminy wiejskie. Są to Krotoszyce w województwie dolnośląskim z kwotą realizowanych projektów na poziomie 304 tys. zł na mieszkańca. Kolejne miejsca zajmują: gmina wiejska Elbląg w woj. warmińsko-mazurskim (261 tys. per capita), Dobromierz w woj. dolnośląskim (193 tys.) oraz Wiązowna w woj. mazowieckim (186 tys.). We wszystkich tych gminach wartość projektów UE przekracza miliard złotych.

Wartości te wynikają z realizacji dużych projektów infrastrukturalnych finansowanych z programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. W gminie Krotoszyce jest to budowa drogi ekspresowej S3 (Legnica – Lubawka) o wartości 990 mln zł, z czego wkład UE to 472,7 mln zł. Podobnie jest w pozostałych gminach, w których powstają współfinansowane z UE odcinki dróg ekspresowych S2, S3 i S7.
Z naszego regionu w zestawieniu tym wyróżnia się gmina Parczew (13 tys. per capita) i Niedrzwica Duża (ponad 12 tys. zł na mieszkańca).

W wartościach bezwzględnych realizowanych inwestycji prowadzą największe miasta w Polsce: Warszawa (19,64 mld), Kraków (7,5 mld), Łódź (7,47 mld), Wrocław (5,68 mld) i Poznań (5,29 mld).

Jak podkreślił w rozmowie z PAP minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, dane GUS pokazujące, że nie ma w Polsce gminy, w której nie byłaby prowadzona inwestycja z unijnym dofinansowaniem, potwierdzają, że “rozwój zrównoważony to nie propagandowy slogan”.

Realizowane w całym kraju projekty to zasługa przede wszystkim tych, którzy o unijne wsparcie sięgnęli, ich inicjatywy i aktywności, ale także dobrze przygotowanej oferty wsparcia. Kierujemy je bezpośrednio tam, gdzie są największe potrzeby – dodaje Kwieciński.

Takie podejście do rozwoju ma być kontynuowane w przyszłej perspektywie budżetowej UE.

Negocjacje dotyczące polityki spójności na lata 2021-2027, za które odpowiada minister inwestycji i rozwoju (za negocjacje budżetowe odpowiada MSZ) są na zaawansowanym etapie.

Jak podkreślił Kwieciński, dla Polski, obok kwestii finansowych, priorytetem jest umożliwienie szerokiego wsparcia inwestycji z funduszy polityki spójności i zapewnienie elastycznego sposobu ich wdrażania.

Pełne zestawienie wartości projektów unijnych dla każdej z 2478 gmin dostępne jest TUTAJ.

***

Dane GUS dotyczą wszystkich projektów realizowanych na terenie danej gminy czy miasta; nie tylko tych realizowanych przez samorząd. Podane liczby odnoszą się do podpisanych umów o dofinansowanie projektów unijnych i uwzględniają ich całkowite koszty. W zestawieniu GUS nie wzięto pod uwagę Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) i PO RYBY.

Źródło: kurier.pap.pl

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Prokurator Robert Scurvy

  Obawiam sie ze w tej sprawie brakuje świeżości i tego nie moge zrozumiec bo zrowno prezydent jak i prowadzaca projekt to mlodzi ludzi. Tylko dlaczego metody sa stare? Poza oczywiscie przeblyskami to cala konstrukcja projektu opiera sie na jakims prowincjonalnym mysleniu.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Prokurator Robert Scurvy

  Mysle ze co do szans to sie mylisz ale co do efektu mozesz miec racje na ile z kolei ja znam sprawe.

  No votes yet.
  Please wait...
 • O ile znam tę sprawę , to szanse są niewielkie. To tylko PR. Kubuś daje ciała na całym froncie.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Prokurator Robert Scurvy

  Spokojnie prezydent Chelma zlozyl pierwszy projekt co prawda nie do projektow ue ale bardzo z nim związanego norweskiego mechanizmu finansowego. Docelowo 40 milionow, wiec jezeli wygra beda to najwieksze pieniadze jaki trafia do Chelma z funduszy zewnetrznych.
  Akurat w tej sprawie trzymam kciuki za prezydenta i jak moge pomagam chociaz nie idzie głównym nurtem po mojej mysli.
  Ale nawet ja nie zawsze musze miec racje, hehe.

  No votes yet.
  Please wait...
 • A tak pisiorki krzyczały ze cChelm daleko za Zamosciem i Biała Podlaska. Odszczekania? Nie bo nie maja honoru.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Mareczku. Widać, że nawet nie wiesz kiedy są nabory na projekty 🙂

  No votes yet.
  Please wait...
 • A ile unijnej kasy ściągnął dla Chelma Kubus?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama