REKLAMA
,
Unijne inwestycje w polskich gminach
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Od 19 zł do ponad 300 tys. zł na mieszkańca – tak wyglądały unijne inwestycje w polskich gminach. To dane GUS na koniec 2018 roku. Jak wypadł Chełm?

Reklama

Ponad 300 tys. zł na mieszkańca wyniosła wartość realizowanych projektów unijnych w gminie Krotoszyce. To najwięcej spośród polskich gmin i miast – wynika z danych GUS. Na drugim końcu skali znalazła się gmina Zabrodzie w woj. mazowieckim, gdzie na jednego mieszkańca przypadło zaledwie 19 zł.
Całkiem przyzwolicie na tym tle wypadł Chełm z kwotą prawie 10 tys. zł na mieszkańca.
Pamiętać przy tym trzeba, że GUS w swoim zestawieniu brał pod uwagę wartość wszystkich realizowanych projektów, w tym także tych realizowanych przez firmy prywatne, uczelnie czy organizacje pozarządowe.

W wartościach bezwzględnych bezkonkurencyjna jest Warszawa – wartość umów o dofinansowanie projektów zbliżyła się w stolicy do 20 mld zł!
W Chełmie było to ponad 618 mln zł, co daje nam wysokie miejsce w regionie. Trochę słabiej było w Zamościu – ponad 616 mln zł, a najgorzej w Białej Podlaskiej – ponad 260 mln zł.
W Lublinie wartość umów o dofinansowanie projektów przekroczyła 4,6 mld zł. Pod tym względem daje to stolicy naszego województwa 6. miejsce w kraju!

Według GUS, we wszystkich 2478 gminach w Polsce realizowane były na koniec minionego roku projekty unijne z rozpędzonej na dobre perspektywy 2014-2020 (od 1 stycznia gmin jest 2477 w związku ze zniesieniem gminy Ostrowice). Wartość umów bądź decyzji o dofinansowaniu przekroczyła w tym czasie w całej Polsce 380 mld zł.

Dane w odniesieniu do liczby mieszkańców pokazują, że wartość całkowita prowadzonych w Polsce inwestycji unijnych (łącznie z wkładem krajowym i udziałem beneficjentów) z polityki spójności to około 10 tys. zł na mieszkańca.

Listę gmin, gdzie te inwestycje mają największą wartość w przeliczeniu na jednego mieszkańca, otwierają gminy wiejskie. Są to Krotoszyce w województwie dolnośląskim z kwotą realizowanych projektów na poziomie 304 tys. zł na mieszkańca. Kolejne miejsca zajmują: gmina wiejska Elbląg w woj. warmińsko-mazurskim (261 tys. per capita), Dobromierz w woj. dolnośląskim (193 tys.) oraz Wiązowna w woj. mazowieckim (186 tys.). We wszystkich tych gminach wartość projektów UE przekracza miliard złotych.

Wartości te wynikają z realizacji dużych projektów infrastrukturalnych finansowanych z programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. W gminie Krotoszyce jest to budowa drogi ekspresowej S3 (Legnica – Lubawka) o wartości 990 mln zł, z czego wkład UE to 472,7 mln zł. Podobnie jest w pozostałych gminach, w których powstają współfinansowane z UE odcinki dróg ekspresowych S2, S3 i S7.
Z naszego regionu w zestawieniu tym wyróżnia się gmina Parczew (13 tys. per capita) i Niedrzwica Duża (ponad 12 tys. zł na mieszkańca).

W wartościach bezwzględnych realizowanych inwestycji prowadzą największe miasta w Polsce: Warszawa (19,64 mld), Kraków (7,5 mld), Łódź (7,47 mld), Wrocław (5,68 mld) i Poznań (5,29 mld).

Jak podkreślił w rozmowie z PAP minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, dane GUS pokazujące, że nie ma w Polsce gminy, w której nie byłaby prowadzona inwestycja z unijnym dofinansowaniem, potwierdzają, że „rozwój zrównoważony to nie propagandowy slogan”.

Realizowane w całym kraju projekty to zasługa przede wszystkim tych, którzy o unijne wsparcie sięgnęli, ich inicjatywy i aktywności, ale także dobrze przygotowanej oferty wsparcia. Kierujemy je bezpośrednio tam, gdzie są największe potrzeby – dodaje Kwieciński.

Takie podejście do rozwoju ma być kontynuowane w przyszłej perspektywie budżetowej UE.

Negocjacje dotyczące polityki spójności na lata 2021-2027, za które odpowiada minister inwestycji i rozwoju (za negocjacje budżetowe odpowiada MSZ) są na zaawansowanym etapie.

Jak podkreślił Kwieciński, dla Polski, obok kwestii finansowych, priorytetem jest umożliwienie szerokiego wsparcia inwestycji z funduszy polityki spójności i zapewnienie elastycznego sposobu ich wdrażania.

Pełne zestawienie wartości projektów unijnych dla każdej z 2478 gmin dostępne jest TUTAJ.

***

Dane GUS dotyczą wszystkich projektów realizowanych na terenie danej gminy czy miasta; nie tylko tych realizowanych przez samorząd. Podane liczby odnoszą się do podpisanych umów o dofinansowanie projektów unijnych i uwzględniają ich całkowite koszty. W zestawieniu GUS nie wzięto pod uwagę Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) i PO RYBY.

Źródło: kurier.pap.pl

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Prokurator Robert Scurvy

  Obawiam sie ze w tej sprawie brakuje świeżości i tego nie moge zrozumiec bo zrowno prezydent jak i prowadzaca projekt to mlodzi ludzi. Tylko dlaczego metody sa stare? Poza oczywiscie przeblyskami to cala konstrukcja projektu opiera sie na jakims prowincjonalnym mysleniu.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Prokurator Robert Scurvy

  Mysle ze co do szans to sie mylisz ale co do efektu mozesz miec racje na ile z kolei ja znam sprawe.

  No votes yet.
  Please wait...
 • O ile znam tę sprawę , to szanse są niewielkie. To tylko PR. Kubuś daje ciała na całym froncie.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Prokurator Robert Scurvy

  Spokojnie prezydent Chelma zlozyl pierwszy projekt co prawda nie do projektow ue ale bardzo z nim związanego norweskiego mechanizmu finansowego. Docelowo 40 milionow, wiec jezeli wygra beda to najwieksze pieniadze jaki trafia do Chelma z funduszy zewnetrznych.
  Akurat w tej sprawie trzymam kciuki za prezydenta i jak moge pomagam chociaz nie idzie głównym nurtem po mojej mysli.
  Ale nawet ja nie zawsze musze miec racje, hehe.

  No votes yet.
  Please wait...
 • A tak pisiorki krzyczały ze cChelm daleko za Zamosciem i Biała Podlaska. Odszczekania? Nie bo nie maja honoru.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Mareczku. Widać, że nawet nie wiesz kiedy są nabory na projekty 🙂

  No votes yet.
  Please wait...
 • A ile unijnej kasy ściągnął dla Chelma Kubus?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA