REKLAMA
,
Upozorował własną śmierć, by wyłudzić miliony
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Obywatel Ukrainy usiłował wyłudzić prawie 26 mln zł z firm ubezpieczeniowych na terenie Polski. Upozorował własną śmierć, by firmy wypłaciły odszkodowanie rodzinie. Policjanci CBŚP zatrzymali go na przejściu granicznym w Dorohusku.

Historia zaczyna się pod koniec października 2019 roku. Wówczas do kilkunastu zakładów ubezpieczeń na życie, mających swoje siedziby w Polsce, wpłynęło roszczenie odszkodowawcze. Pisała kobieta, której syn miał zginąć w wypadku na terenie Ukrainy. Należności łącznie wyniosły prawie 26 mln zł.

Reklama

Zgłaszająca roszczenie przedstawiła ukraińskie dokumenty dotyczące okoliczności zgonu syna. Mężczyzna miał zginąć w wyniku nieszczęśliwego wypadku. W lipcu 2019 roku ponoć wypłynął wynajętą łodzią na zbiornik kijowski i w wyniku zderzenia z drugą niezidentyfikowaną łodzią, wypadł za burtę i utonął. Ciało miało zostać ujawnione dopiero we wrześniu 2019 roku, a już następnego dnia poddane kremacji.

Funkcjonariusze Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej Centralnego Biura Śledczego Policji ustalii, że Ievgen P. w okresie pomiędzy październikiem 2018 roku a styczniem 2019 roku zawarł umowy ubezpieczeń na życie. Zrobił to w dwudziestu różnych zakładach ubezpieczeń na terenie Polski.

Ustalono ponadto, że mężczyzna w grudniu 2018 roku uzyskał polskie obywatelstwo i posługuje się polskimi dokumentami tożsamości na nazwisko Eugeniusz P. Ale o tym już nie powiadomił żadnej z firm ubezpieczeniowych. Z dalszych ustaleń wynikało, że od czasu zgłoszenia roszczenia Ievgen P. vel Eugeniusz P. przebywał na terenie różnych krajów. Jeździł na Ukrainę, do Wielkiej Brytanii, Turcji, a także Tureckiej Republiki Cypru Północnego. I za każdym razem legitymował się polskim paszportem.

Aktualnie trwa śledztwo w tej sprawie. Nadzoruje je Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie.
30 sierpnia 2020 roku na drogowym przejściu granicznym w Dorohusku policjanci CBŚP zatrzymali Eugeniusza P. Mężczyzna usłyszał w prokuraturze zarzuty usiłowania oszustwa znacznej wartości. Grozić mu może kara pozbawienia wolności do 10 lat. Sąd zdecydował o aresztowaniu go na 3 miesiące.

Z informacji uzyskanych od strony ukraińskiej wynika, że w Kijowie wszczęto śledztwo w Departamencie Bezpieczeństwa Wewnętrznego Policji Ukrainy w związku z niewłaściwą realizacją czynności śledczych, dotyczących umorzonego postępowania w sprawie utonięcia mężczyzny w 2019 roku. Czynności dotyczą także fałszywych zeznań matki oraz pracowników biura medycyny sądowej. Wątek ukraiński sprawy jest wyjaśniany przez ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze.

Sprawa jest rozwojowa.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA