REKLAMA
,
Uratują z katastrofy
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Specjalistyczna grupa do ratowania ofiar katastrof budowlanych powstała w Chełmie. To jedyna taka grupa w województwie. Tworzy ją 15 strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1.

Reklama

W Komendzie Miejskiej PSP w Chełmie  zaczęła w tym roku działać Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza. Grupa liczy 15 strażaków, którzy pod koniec ubiegłego roku ukończyli odpowiednie szkolenie. Nauka dotyczyła m.in. organizacji działań poszukiwawczo-ratowniczych i technik ratowniczych, a także obsługi elektronicznych urządzeń do lokalizacji osób zasypanych. Czterech ratowników ukończyło również szkolenie z zakresu topografii i systemu globalnej lokalizacji satelitarnej GPS, a jeden z zakresu stabilizacji naruszonych konstrukcji.

Oprócz teorii, strażaków wyposażono też w potrzebny sprzęt przy tego typu zdarzeniach. Ratownicy mają więc swoje indywidualne wyposażenie (kombinezony, obuwie, latarki, rękawice itp.), geofon czyli urządzenie nasłuchowe przeznaczone do poszukiwania ludzi uwięzionych pod zawalonymi konstrukcjami w wyniku katastrof budowlanych, trzęsień ziemi,  wybuchów, osunięć ziemi, zawałów w kopalniach lub w wykopach. Kupiono też wiertnicę rdzeniową do wiercenia otworów w zbrojonym betonie, zestaw ratownictwa medycznego, agregat prądotwórczy, pilarkę do betonu i stali i wiele innych.

– W roku bieżącym planujemy przeszkolić dodatkowo kilkunastu ratowników w zakresie umożliwiającym włączenie ich do grupy, doskonalić umiejętności już nabyte oraz doposażyć grupę w sprzęt ułatwiający działania w tym zakresie – czytamy na stronie chełmskiej straży.

Zbigniew Raźniewski, komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie mówił na antenie Bon Ton Radio, że celem chełmskiej jednostki jest rozbudowanie zespołu, a z czasem uzupełnienie go także o „czworonożnych strażaków” czyli specjalnie szkolone psy do poszukiwania zasypanych ludzi.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Na Pokrówkę z przeszkodami
Na Pokrówkę z przeszkodami
Rocznicowy prezent prezydenta
Rocznicowy prezent prezydenta
Przyspieszcie - apelują przedsiębiorcy i Organizacje pozarządowe
Przyspieszcie – apelują przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe
Będzie nowy wiceprezydent?
Będzie nowy wiceprezydent?
Będzie nowy wiceprezydent?
Miasto rusza do walki z wirusem
REKLAMA