REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Jak ustrzec się przed katastrofą?
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Na swój telefon komórkowy możesz otrzymywać bezpłatne informacje o zmianach w pogodzie, niebezpieczeństwie na drogach czy innych zagrożeniach. System ostrzegania można też uruchomić w nowszych telewizorach.

Reklama

Nawałnice, które ostatnio przeszły nad woj. kujawsko-pomorskim, stały się pretekstem do dyskusji o systemie ostrzegania ludności przez niebezpieczeństwami. Minister spraw wewnętrznych zapowiedział nawet wczoraj wprowadzenie nowego systemu regionalnego ostrzegania. Zanim to jednak nastąpi, warto wiedzieć, że w kraju od dwóch lat działają Regionalne Systemy Ostrzegania (RSO). Dostęp do RSO może mieć każdy, za darmo, w swoim telefonie komórkowym lub w telewizorze.

Regionalny System Ostrzegania

to działająca od 2015 roku bezpłatna aplikacja na telefony komórkowe. Do systemu trafiają informacje z wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego, które działają przy każdym urzędzie wojewódzkim. To m.in. komunikaty o potencjalnych zagrożeniach i klęskach żywiołowych. Jak zdobyć taką aplikację?

Może ją mieć każdy użytkownik smartfona w jednej z trzech aplikacji mobilnych: Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store. Aplikację wyszukujemy po słowach kluczowych „RSO” lub „Regionalny System Ostrzegania”. Darmowa aplikacja daje dostęp do komunikatów generowanych przez wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego. Aby zapoznać się z konkretnym komunikatem, wystarczy pobrać aplikację RSO, a następnie wybrać interesujące nas województwo. Trzeba przy tym wiedzieć, że komunikaty RSO dotyczą nie tylko zagrożeń ze strony natury. Np. lubelski RSO wysyła komunikaty o bezpieczeństwie na drogach, poziomie wód w rzekach woj. lubelskiego, czasach oczekiwania na przejściach granicznych. Zawiera też poradniki, jak postępować w sytuacjach kryzysowych. Więcej można się dowiedzieć tu:

Ostrzeżenia także w TV

Kto ma nowszy telewizor, może otrzymywać komunikaty RSO na swój odbiornik. System jest obecnie dostępny w kanałach TVP w naziemnej telewizji cyfrowej, w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3, czyli na TVP1, TVP2, TVP Regionalna, TVP Info, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia, TVP Rozrywka, za pomocą telegazety, na pasku informacyjnym oraz w telewizji hybrydowej HbbTV (cyfrowej połączonej z internetem).

Z danych MSWiA wynika, że tylko w pierwszym półroczu tego roku, w całym kraju, w ramach RSO wygenerowano 6,5 tys. powiadomień, ponad 1,3 tys. ostrzeżeń i osiem alarmów. Komunikaty dotyczyły głównie ostrzeżeń meteorologicznych, stanów hydrologicznych oraz informacje drogowe. Zatem, system działa i okazuje się często przydatny.

Problemy z RSO pojawiają się, gdy braknie prądu. Stacje przekaźnikowe telefonii komórkowej nie są bowiem wyposażone w agregaty i w sytuacji braku dopływu energii elektrycznej,  nasze komórki „padają”. Są to jednak sytuacje ekstremalne i póki nie wyszuka się na nie sposobu, warto korzystać z możliwości, które są już dostępne.

 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama