REKLAMA
,
W Chełmie Barbórka na biało
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Barbórkę czyli tradycyjne święto górników obchodzimy także w Chełmie. Białym górnikom z kopalni kredy składamy serdeczne życzenia!

Reklama

Branża górnicza ma 4 grudnia swoje święto czyli Barbórkę. Uroczystości kojarzą się głównie z Górnym Śląskiem, ale świętują także górnicy węgla brunatnego, rud miedzi, cynku i ołowiu, soli, nafty i gazu, a także wód leczniczych i termalnych. W Chełmie Barbórkę celebruje Cemex Polska. Firma ma bowiem kopalnie kruszyw na terenie całego kraju, w tym kopalnię odkrywkową kredy w Chełmie. Początek eksploatacji chełmskich złóż kredy datuje się na 1924 rok.

Co roku chełmscy górnicy spotykali się podczas koncertów, rozgrywek sportowych, a wieczorem na tradycyjnych biesiadach w męskim gronie czyli na Gwarkach Piwnych oraz w gronie pań – na Combrze Babskim.  W tym roku obostrzenia związane z pandemią nie pozwoliły na zorganizowanie tradycyjnej uroczystej gali z udziałem górniczej orkiestry dętej i wręczeniem pracownikom odznaczeń za zasługi i wieloletnią pracę. Jak to można oglądać na archiwalnych zdjęciach.
Tym bardziej życzymy naszym „białym” górnikom, a także pracownikom Lubelski Węgiel Bogdanka, wśród których jest wielu Chełmian, życzymy wszystkiego najlepszego! – czytamy na stronie Miasto Chełm.

***

Chełmscy biali górnicy wydobywają kilka milionów ton surowca rocznie; to największa w Polsce kopalnia kredy piszącej. Z niej chełmska cementownia wytwarza klinkier cementowy i cement. Dzięki automatyzacji, firma zatrudnia dziś mniej osób niż przed laty, ale to wciąż jeden z większych pracodawców w mieście.

Zdjęcie powyżej pochodzi ze strony Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, 04.12.2018 r.

Napisz komentarz
 • To interesująca kwestia, może jakaś kończąca na odpowiednim kierunku osoba z Chełma zechce się podjąć takiego tematu w pracy w licencjackiej lub magisterskiej. Powszechna praktyka wielozakładowych przedsiębiorstw jest taka, że mają różne możliwości transferowania zysków i finalnie odprowadzania swych podatków tam, gdzie chcą, a nie tam, gdzie generują zyski, ostatecznie pozostawiając gminy i miasta z różnymi efektami zewnętrznymi działalności gospodarczej w określonej lokalizacji bez związku z wpłacanymi daninami publicznymi. Do tego dochodzi kwestia cen transferowych i analiza związków biznes-lokalny samorząd staje się tyleż wdzięcznym, co demaskującym pewne hipokryzje tematem.

 • Pieknie. Tylko co my jako ” miasto ” z tego mamy że oni kopia naszą kredę , musimy wdychać ich „pyły i inne ” „zdrowe” pierwiastki z tablicy Mendelejewa!

  Ile z tego podatków ma miasto i jego budżet? Ile z dochodowego wpływa do kasy miasta.
  Czy jest ktoś w stanie to podać. Bo słyszalem że wielkie NIC, lub tyle co kot napłakał!

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  REKLAMA