Barbórkę czyli tradycyjne święto górników obchodzimy także w Chełmie. Białym górnikom z kopalni kredy składamy serdeczne życzenia!
Branża górnicza ma 4 grudnia swoje święto czyli Barbórkę. Uroczystości kojarzą się głównie z Górnym Śląskiem, ale świętują także górnicy węgla brunatnego, rud miedzi, cynku i ołowiu, soli, nafty i gazu, a także wód leczniczych i termalnych. W Chełmie Barbórkę celebruje Cemex Polska. Firma ma bowiem kopalnie kruszyw na terenie całego kraju, w tym kopalnię odkrywkową kredy w Chełmie. Początek eksploatacji chełmskich złóż kredy datuje się na 1924 rok.
Tym bardziej życzymy naszym „białym” górnikom, a także pracownikom Lubelski Węgiel Bogdanka, wśród których jest wielu Chełmian, życzymy wszystkiego najlepszego! – czytamy na stronie Miasto Chełm.
***
Chełmscy biali górnicy wydobywają kilka milionów ton surowca rocznie; to największa w Polsce kopalnia kredy piszącej. Z niej chełmska cementownia wytwarza klinkier cementowy i cement. Dzięki automatyzacji, firma zatrudnia dziś mniej osób niż przed laty, ale to wciąż jeden z większych pracodawców w mieście.
To interesująca kwestia, może jakaś kończąca na odpowiednim kierunku osoba z Chełma zechce się podjąć takiego tematu w pracy w licencjackiej lub magisterskiej. Powszechna praktyka wielozakładowych przedsiębiorstw jest taka, że mają różne możliwości transferowania zysków i finalnie odprowadzania swych podatków tam, gdzie chcą, a nie tam, gdzie generują zyski, ostatecznie pozostawiając gminy i miasta z różnymi efektami zewnętrznymi działalności gospodarczej w określonej lokalizacji bez związku z wpłacanymi daninami publicznymi. Do tego dochodzi kwestia cen transferowych i analiza związków biznes-lokalny samorząd staje się tyleż wdzięcznym, co demaskującym pewne hipokryzje tematem.
Pieknie. Tylko co my jako ” miasto ” z tego mamy że oni kopia naszą kredę , musimy wdychać ich „pyły i inne ” „zdrowe” pierwiastki z tablicy Mendelejewa!
Ile z tego podatków ma miasto i jego budżet? Ile z dochodowego wpływa do kasy miasta.
Czy jest ktoś w stanie to podać. Bo słyszalem że wielkie NIC, lub tyle co kot napłakał!