REKLAMA
,
W Chełmie dzieci się nie rodzą
W Chełmie dzieci się nie rodzą
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Demografia jest bezlitosna – Lubelszczyzna systematycznie starzeje się i wyludnia.  

Reklama

W Chełmie dzieci się nie rodzą. W skali województwa lubelskiego najmniej dzieci urodziło się w tym roku w Chełmie. Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń żywych przypadająca na 1000 ludności) wyniósł zalewdzie 6,38%. niewiele lepiej było w powiatach: hrubieszowskim (6,48‰) i włodawskim (6,85‰). Dwa razy więcej dzieci urodziło się np.w powiecie łukowskim.  Te mało optymistyczne dane podał właśnie Urząd Statystyczny w Lublinie.

Województwo lubelskie należy do obszarów depopulacyjnych. W końcu czerwca 2020 r. w porównaniu z rokiem poprzednim odnotowano spadek liczby mieszkańców województwa. W I półroczu 2020 r. zarówno przyrost naturalny, jak i saldo migracji ludności na pobyt stały były ujemne. 

Badanie stwierdza, że największy spadek liczby ludności zanotowano w powiecie hrubieszowskim (o 1,3%) i niestety w Chełmie (o 1,2%). Niewiele lepiej było w powiatach: tomaszowskim i krasnostawskim (po 1,0%). 

Szokująca wydaje się informacja dotycząca zawieranych małżeństw. W I półroczu tego roku w całym województwie zawarto ich 1927. W porównaniu z odpowiednim okresem roku 2019 r. liczba ta spadła aż o  46,8%. (Więcej na ten temat w Dzienniku Wschodnim.)

Nasze miasto należy grupy ośrodków o najbardziej zachwianej równowadze jeśłi chodzi o podział według pci. Na każdych 100 mężczyzn przypada w Chełmie 113 kobiet. Więcej jest tylko w Lublinie –  117. 

Starzejemy się

Statystycy podkreślają, że w naszym województwie z roku na rok zmienia się struktura ludności według wieku.

Systematycznie maleje liczba dzieci i młodzieży, a wzrasta liczba ludności w starszych rocznikach.

W pierwszym półroczu tego roku liczba osób w wieku poniżej 20 lat spadła prawie ojeden punkt procentowy. Przybyło (o prawie 3%)  natomiast ludzi po 65 roku życia. Dzisiaj na każde 100 osób w wieku poniżej 20 roku życia przypada 96 osób mających  65 lat i więcej. Zaledwie rok wcześniej było to 93 osoby.

W pierwszyn półroczu tego roku statystyczny mieszkaniec województwa miał 41,7 lat (o 0,4 więcej niż rok wcześniej).

…przy czym mężczyzna miał 39,8 lat (więcej o 0,4), a kobieta 43,8 lat (więcej o 0,4). Mieszkaniec miasta był starszy od mieszkańca wsi o 2,2 lat.

***

Przypominamy, że już z Raportu o stanie Chełma, przygotowanego przez prezydenta Jakuba Banaszka wynikało, że miasto systemtycznie traci mieszkańców. 

Napisz komentarz
 • Kaczyński zrobił deal z Trumpem w ramach wsparcia dla jego kampanii wyborczej. Polska podpisze deklaracje o której niżej a on odwoła ambasador Mosbacher. Trump złośliwie na jej miejsce chce dac homoseksualistę ale Kaczyński woli to niż obecną ambasador która ma dobre układy z właścicielem TVN i nie pozwala unarodowic mediów publicznych.
  A wszystkie katolickie kołtuny z klerem myślą, że Kaczynski tak z miłość do piątego przykazania. Czy nie tak pisowszczyku ? Ale co ty tam wiesz na najniższej półce partyjnej hierarchi? Pytaj szefowa.

 • Tylko na tyle cię stać?

 • Jedz na wschód. Właśnie w ramach wzajemnego wspierania się z USA i ich przywódca panem T podpisaliśmy międzynarodowa deklaracja o całkowitym zakazie aborcji. W Europie poza Polską są jeszcze Węgry i Białoruś. USA to zgniły zachód ale do deklaracji dołączyły się kraje mahometanskie z Azji i Afryki które aktualnie są kręgu amerykańskich wpływów.

 • ten co widział rozkład zachodu

  Chcieli ludzie Unii Europejskiej to mają : 75% społeczeństwa było za i mają- emigracje , de-industraializacje , de- populacje . Chcieliscie to mace -lekarstwo tez wam unia da: aborcja dla dzieci, eutanazja dla starych .

 • To, że miasto się wyludnia nie znaczy że dzieci się nie rodzą. Tytuł jest fałszywy.
  Co Pan Banaszek zrobił żeby młodzi nie opuszczali Chełma?
  Sam nie może się zdecydować gdzie mieszka.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Przyspieszcie - apelują przedsiębiorcy i Organizacje pozarządowe
  Przyspieszcie – apelują przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Miasto rusza do walki z wirusem
  Zapal znicz dla medyka
  Zapal znicz dla medyka
  Miejska spółka pomoże w ozdobieniu grobów
  Miejska spółka pomoże w ozdobieniu grobów
  REKLAMA