REKLAMA
,
W Chełmie pamiętamy
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

W Chełmie nie zapominamy o ważnych rocznicach naszej historii. W piątek 13 kwietnia mieszkańcy miasta będą mogli wziąć udział we mszy św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej oraz katastrofy smoleńskiej.

Reklama

Msza św. w intencji ofiar Katynia oraz katastrofy smoleńskiej odprawiona zostanie w piątek, 13 kwietnia, o godz. 9, w bazylice Narodzenie NMP na chełmskiej Górce. Po mszy, około godz. 10, władze miasta i mieszkańcy złożą kwiaty przy Mauzoleum na Górce.

Przypomnijmy, że w tym roku mija 78. rocznica zbrodni katyńskiej i 8. rocznica tragedii smoleńskiej.

***

Wiosną 1940 roku, na mocy decyzji władz ZSRR, rozstrzelano w Katyniu co najmniej 21.768 obywateli Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji. Egzekucji ofiar uznanych za „wrogów władzy sowieckiej” i zabijanych strzałami w tył głowy, dokonała radziecka policja polityczna NKWD. W latach 1940–1990 władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską, ale w kwietniu 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”.

***

W sobotę, 10 kwietnia 2010 roku doszło do katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Zginęło w niej 96 osób, wśród nich: prezydent RP z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów sił zbrojnych RP, pracownicy kancelarii prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA