REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Prezydent Duda o solidarności
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Wczoraj, 4 czerwca, Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami Chełma. Mówił o walce z pandemią, wyborach 1989 roku, solidarności i historii.

Reklama

W wystąpieniu prezydenta na Placu Niepodległości sporo było odniesień do historii, także do historii Chełma. Prezydent przypomniał, jak starym miastem jest Chełm, nawiązał do świetności II Rzeczpospolitej i budowy „Nowego Miasta” w Chełmie, którą brutalnie przerwał wybuch II Wojny Światowej. Wspomniał o Manifeście 22 Lipca i chwalił obecnych włodarzy miasta m.in. za to, że tak jednoznacznie odcięli się od mniej chlubnych wydarzeń w dziejach Chełma i  22 lipca minionego roku odebrali tytuł Honorowego Obywatelstwa Miasta Chełm Michałowi Rola-Żymierskiemu.

Rocznica wyborów 4 czerwca 1989 roku

Ponieważ wizyta miała miejsce w rocznicę pamiętnych wyborów, prezydent nawiązał do tamtych wydarzeń:

To było wielkie nasze, polskie zwycięstwo i z tego punktu widzenia jest już nawet mało ważne, czy tamte wybory były w pełni wolne czy nie, bo Polacy pokazali, że nie chcą więcej komunizmu – powiedział.

I kontynuował:

Część tych elit, które później nazywały się demokratyczną opozycją, była wtedy wręcz przestraszona tym, że Polacy, zwykli ludzie, którzy poszli do urn, zdecydowanie odrzucili listę krajową, pokazując jednoznacznie, że komunistów i komunizmu więcej w Polsce nie chcą.

Prezydent przypomniał też słowa św. Jana Pawła II o solidarności. Oznacza ona nie „jeden przeciw drugiemu, tylko jeden i drugi”. Zdaniem prezydenta taką właśnie solidarność ludzie pokazali podczas walki z pandemią koronawirusa. Polacy wspierali się wzajemnie, dbali o siebie, stosowali się do obostrzeń. Dodał, że nadal należy przestrzegać tych reguł, bo wirus wciąż jest aktywny. Dodał przy tym, że „mamy jedną z najlepszych sytuacji pandemicznych w Europie”.

Po raz pierwszy Prezydent RP odwiedził Baptystów

Prezydent Duda odwiedził wczoraj także kościół chełmskich baptystów. Jak podkreśla Kancelaria Prezydenta, była to „pierwsza w historii wizyta urzędującego Prezydenta RP w kaplicy Kościoła Chrześcijan Baptystów”.
Spotkał się z małżeństwem Henrykiem i Bogumiłą Skrzypkowskimi, którzy od 14 lat tworzą rodzinę zastępczą. Wychowują siedmioro rodzonych dzieci (pięcioro już dorosłych) oraz dziewięcioro powierzonych, w tym troje niepełnosprawnych (na zdjęciu powyżej).

Innym punktem wizyty było Centrum Doradztwa Polskiego Funduszu Rozwoju. Wizyta prezydenta połączona była z symbolicznym otwarciem instytucji. Więcej na ten temat pisaliśmy m.in. tutaj.
Andrzej Duda spotkał się z pracownikami, a także rozmawiał telefoniczne z przedsiębiorcą, który skorzystał z tarczy antykryzysowej.

 

Foto: Jakub Szymczuk/KPRP

 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama