REKLAMA
,
Prezydent Duda o solidarności
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Wczoraj, 4 czerwca, Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami Chełma. Mówił o walce z pandemią, wyborach 1989 roku, solidarności i historii.

Reklama

W wystąpieniu prezydenta na Placu Niepodległości sporo było odniesień do historii, także do historii Chełma. Prezydent przypomniał, jak starym miastem jest Chełm, nawiązał do świetności II Rzeczpospolitej i budowy „Nowego Miasta” w Chełmie, którą brutalnie przerwał wybuch II Wojny Światowej. Wspomniał o Manifeście 22 Lipca i chwalił obecnych włodarzy miasta m.in. za to, że tak jednoznacznie odcięli się od mniej chlubnych wydarzeń w dziejach Chełma i  22 lipca minionego roku odebrali tytuł Honorowego Obywatelstwa Miasta Chełm Michałowi Rola-Żymierskiemu.

Rocznica wyborów 4 czerwca 1989 roku

Ponieważ wizyta miała miejsce w rocznicę pamiętnych wyborów, prezydent nawiązał do tamtych wydarzeń:

To było wielkie nasze, polskie zwycięstwo i z tego punktu widzenia jest już nawet mało ważne, czy tamte wybory były w pełni wolne czy nie, bo Polacy pokazali, że nie chcą więcej komunizmu – powiedział.

I kontynuował:

Część tych elit, które później nazywały się demokratyczną opozycją, była wtedy wręcz przestraszona tym, że Polacy, zwykli ludzie, którzy poszli do urn, zdecydowanie odrzucili listę krajową, pokazując jednoznacznie, że komunistów i komunizmu więcej w Polsce nie chcą.

Prezydent przypomniał też słowa św. Jana Pawła II o solidarności. Oznacza ona nie „jeden przeciw drugiemu, tylko jeden i drugi”. Zdaniem prezydenta taką właśnie solidarność ludzie pokazali podczas walki z pandemią koronawirusa. Polacy wspierali się wzajemnie, dbali o siebie, stosowali się do obostrzeń. Dodał, że nadal należy przestrzegać tych reguł, bo wirus wciąż jest aktywny. Dodał przy tym, że „mamy jedną z najlepszych sytuacji pandemicznych w Europie”.

Po raz pierwszy Prezydent RP odwiedził Baptystów

Prezydent Duda odwiedził wczoraj także kościół chełmskich baptystów. Jak podkreśla Kancelaria Prezydenta, była to „pierwsza w historii wizyta urzędującego Prezydenta RP w kaplicy Kościoła Chrześcijan Baptystów”.
Spotkał się z małżeństwem Henrykiem i Bogumiłą Skrzypkowskimi, którzy od 14 lat tworzą rodzinę zastępczą. Wychowują siedmioro rodzonych dzieci (pięcioro już dorosłych) oraz dziewięcioro powierzonych, w tym troje niepełnosprawnych (na zdjęciu powyżej).

Innym punktem wizyty było Centrum Doradztwa Polskiego Funduszu Rozwoju. Wizyta prezydenta połączona była z symbolicznym otwarciem instytucji. Więcej na ten temat pisaliśmy m.in. tutaj.
Andrzej Duda spotkał się z pracownikami, a także rozmawiał telefoniczne z przedsiębiorcą, który skorzystał z tarczy antykryzysowej.

 

Foto: Jakub Szymczuk/KPRP

 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA