REKLAMA
,
W niedzielę Chełm wybiera
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Nieśmiertelny jest „Rejs” Marka Piwowskiego. W ciągu ostatnich tygodni udowadnia to aktyw nawołujący w Chełmie do głosowania na Agatę Fisz. W filmie inżynier Mamoń mówił: „Proszę Pana ja jestem umysł ścisły. Mnie się podobają melodie, które już raz słyszałem. Po prostu. (…) No jakże może podobać mi się piosenka, którą pierwszy raz słyszę?” I wedle tej reguły zachowują się moralnie wzmożeni działacze. „Cały Chełm z Agatą” – krzyczą. Nigdy Banaszek, bo co niby „małolat” wie o Chełmie itd., itp. Wszystkie te hasła to pewne nadużycie.

Reklama

Zwolennicy Agaty Fisz, mniej czy bardziej świadomie, wychodzą z założenia, że Agata jest już „oswojona” – wszyscy ją znają, jest przewidywalna, a i swoim – co nie jest bez znaczenia – krzywdy nie zrobi. Dokładnie odwrotnie niż Banaszek. Ten jest jak nowa melodia dla inżyniera Mamonia. Nie znają go, więc nie może im się podobać.

I

Wszystkim czepiającym się jego wieku i braku dorobku, polecamy polityczną biografię… Agaty Fisz. Czym się różni od tej Banaszka? Fisz obejmując prezydenturę miała 33 lata. Nie przypominam sobie, żeby komuś to wówczas przeszkadzało. W obu przypadkach mamy do czynienia z młodymi działaczami bardzo wyrazistych ugrupowań politycznych. Agata Fisz swój znaczek skrzętnie od lat ukrywa. Przeciwnikom Banaszka znaczek PiS-u daje zaś znakomity pretekst do gardłowania o obronie samorządu czy nawet demokracji. Jednocześnie też krzyczą, że Banaszek upolitycznia samorząd. A przecież ich sprzeciw ma podłoże czysto polityczne. Milczeniem pomijają grzech pierworodny prezydentury Agaty Fisz – okupione przez jej popleczników alkoholem – głosy wyborców. Organom ścigania nie udało się ustalić ile ich było. Wiadomo jednak, że z Krzysztofem Grabczukiem wygrała wówczas przewagą trochę ponad 300 głosów. Popatrzcie na publikowane w sieci fotografie ilustrujące obronę Agaty Fisz – niektóre zdjęcia przyprawiają o dreszcz. Dwa pokolenia protestujących – oba zatrudnione w miejskich instytucjach lub spółkach. W tym świetle wątpliwa staje się wiarygodność tej akcji.

II

Dzisiaj kandydaturę Banaszka wszyscy oceniają nie przez pryzmat jego wiedzy i umiejętności, ale głównie przy użyciu krzywego zwierciadła krajowej polityki. PiS jest zły, więc Banaszek musi być taki sam. Bądźmy uczciwi: trudno oddzielić Banaszka od ludzi takich jak Beata Mazurek, Przemysław Czarnek, Zbigniew Ziobro czy sam prezes Jarosław Kaczyński. Czy jednak mówi nam to coś o samym Banaszku? Wolno wątpić – on swoją kartę politycznej kariery dopiero zaczyna zapisywać.

W zupełnie innym miejscu jest dzisiaj Agata Fisz. Za nią przemawia 12 lat sprawowanej władzy. I poza jej wyznawcami niewielu znajdzie się takich, którzy rzetelnie stwierdzą, że były to lata dla Chełma szczęśliwe. Cieniem kładzie się na nich wspomniany wyżej grzech pierworodny. W ślad za nim idą: wyludnianie się miasta systematyczne zadłużanie miasta, brak polityki senioralnej, brak działań na rzecz ograniczania smogu, żenujący poziom inwestycji drogowych, brak działań na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, ogromne koszty wynagrodzeń, podupadanie spółek komunalnych, cokolwiek wątpliwe sukcesy w pozyskiwaniu pieniędzy unijnych. Najgorsze jest jednak poczucie, że Chełm funkcjonuje prawie jak miasto prywatne, faktycznie zarządzane nie przez samorząd, ale przez grupę ludzi bezpośrednio związanych z A. Fisz. Miasto bez większych perspektyw dla siebie i swoich mieszkańców.

III

Trafnie rzecz sformułował Bogusław Mikus, któremu można pewnie wiele zarzucić, ale nie to, że sprzyja PiS. Stać go jednak na to, by powiedzieć, że na tę partię nigdy nie zagłosował, ale Banaszek zasługuje na danie mu szansy. Fisz swoją szansę już (wielokrotnie) miała. Nie zapisze się jednak złotymi zgłoskami w miejskich kronikach. Zostawi po sobie aquapark. Kosztowny pomnik niespełnionych marzeń o rozwoju i wielkomiejskości Chełma.

 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Wygral wybory Jakub Banaszek i tyle w temacie.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Czyzby już Fisz poszła do lamusa????

  No votes yet.
  Please wait...
 • dos,anonimie,twoje zdanie absolutnie mnie nie interesuje,

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA