REKLAMA
,
W sobotę Operacja Czysta Rzeka
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Nad brzegami Uherki oraz nad Zalewem Żółtańce spotkacie w sobotę sprzątających wolontariuszy. To chełmska edycja Operacji Czysta Rzeka. 

Reklama
Ponad 60 osób odpowiedziało na apel chełmskiego Stowarzyszenia WeRwA, by dołączyć do ogólnopolskiej akcji Operacja Czysta Rzeka. I posprzątać brzegi Uherki oraz Zalewu Żółtańce. Jutro – 17 kwietnia – zobaczymy ich w akcji. To jeden z większych sztabów w kraju.
 
Operacja Czysta Rzeka to ogólnopolska akcja sprzątania rzek. Pomysł na nią narodził się dwa lata temu w środowisku związanym m.in. z magazynem Kraina Bugu. Początkowo akcja miała polegać wyłącznie na sprzątaniu rzeki Bug i okolic. Szybko po jej ogłoszeniu okazało się jednak, że potrzeby nie dotyczą wyłącznie tego regionu, a chętnych do społecznego działania nie brakuje w całej Polsce. Akcja organizowana jest w oparciu o powoływane lokalne sztaby i dzięki zaangażowaniu wolontariuszy. 
 
Tak też było w tym roku w Chełmie. Lokalny sztab powołało Stowarzyszenie WeRwA i rozpoczęło rejestrację wolontariuszy. Do pracy szybko zgłosiło się 66 osób, w tym 22 niepełnoletnie. A to znaczy, że chełmski sztab jest jednym z większych w Polsce.
 
 
W sobotę wolontariusze zostaną wyposażeni w worki, rękawice i koszulki z okolicznościowym nadrukiem. I wyruszą do sprzątania „swoich” odcinków rzeki Uherki lub zalewu w Żółtańcach. Ze względów bezpieczeństwa będą pracować w maksymalnie pięcioosobowych grupach, które nie będą się ze sobą spotykać.
 

Do akcji dołączyło się też Stowarzyszenie Miłośników Świerż i Ziemi Świerżowskiej. W sobotę wyruszą sprzątać brzegi rzeki Bug w Świerżach, na odcinku od kościoła parafialnego do młyna.

***

Pierwsza edycja akcji Operacja Czysta Rzeka w 2019 roku zgromadziła ponad 2000 wolontariuszy zorganizowanych w ponad 80 sztabach. Uprzątnęli polskie rzeki z ponad 55 ton śmieci. 

Druga edycja, ze względu na pandemię i w trosce o bezpieczeństwo uczestników, została odwołana. Akcja przekształciła się w Operację Rzeka dla Szpitali, która polegała na internetowej zbiórce funduszy na potrzeby lokalnych placówek medycznych. Zebrano wówczas 25 tys. złotych.

Tegoroczna edycja wróciła nad rzeki. Weźmie w niej udział 4672 wolontariuszy skupionych w 343 sztabach, w 14 województwach. Akcja odbywa się w reżimie obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Smutny widok – rów,a nie rzeka.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Super inicjatywa

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA