REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Walka z covid-19 po chełmsku(?)
Walka z Covid-19 po chełmsku (?)
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Strategię mamy. To jednak tylko dokument, a właściwie prezentacja w PowerPoint. Czy przełoży się na szarą rzeczywistość miasta walczącego z epidemią? Oceńcie sami.

Swoją strategią walki z koronawirusem chełmski samorząd pochwalił się 6 listopada (piątek). Podczas poświęconej tej problematyce konferencji prasowej zadebiutował wówczas dzisiejszy wiceprezydent miasta, Janusz Cieszyński. Postanowiliśmy sprawdzić, jak się ma strategia do praktyki. W poniedziałek (9 listopada) zadaliśmy władzom miasta kilka pytań. Dzisiaj (18 listopada) otrzymaliśmy na nasze pytania odpowiedzi. Prześledźmy je punkt po punkcie:

Czy istnieje harmonogram wdrażania tej strategii?

Działania będą realizowane do końca tego roku, ale ich efekty będą widoczne także w 2021.

Czy policzone zostały możliwe koszty jej wdrożenia? Jeśli tak, to na jakie kwoty są one szacowane? 

Na wsparcie chełmskiego biznesu miasto i spółki komunalne mogą przeznaczyć nawet 5 milionów złotych. Dokładna kwota będzie znana w momencie złożenia wniosków, ale jeśli nie pomożemy dziś przedsiębiorcom, to w 2021 roku sytuacja może być jeszcze gorsza.

Kiedy możemy spodziewać się wdrożenia pierwszych elementów tej strategii? Na przykład uruchomienia punktu wykonywania szybkich testów, czy dodatkowego punktu pobierania wymazów?

Jeśli chodzi o wdrożenie strategii testowania, to koszt jednego testu to ok. 100 złotych – w pierwszym etapie zakupione zostanie 1000 szybkich testów antygenowych i 1500 testów na przeciwciała. Pierwsze testy ruszą w ciągu tygodnia-dwóch.

Jakie będą źródła finansowania tych przedsięwzięć?

Budżet miasta oraz działania w ramach polityki handlowej spółek komunalnych.

Czy przewidujecie opracowanie wzorów wniosków dla firm ubiegających się o zwolnienie z podatku od nieruchomości? Jeśli tak, to kiedy i gdzie będą dostępne?

Tak, będą udostępnione na stronie internetowej urzędu.

Czy istnieje pełna lista (zamknięta/otwarta) branż, które mogą się o to zwolnienie ubiegać?

Listę branż determinuje zakres wynikający z rozporządzenia Rady Ministrów. Na pewno będzie to gastronomia, ale też np. branża fitness.

Nasz komentarz

Odpowiedzi są – jak widać – bardzo lakoniczne. I szczerze mówiąc, trudno z nich wyłowić obraz spójnego działania, które naprawdę zostało przemyślane i precyzyjnie zaplanowane. Co gorsza, można odnieść wrażenie, że przez blisko dwa tygodnie nic w tej sprawie się nie działo. Odpowiedź na pytanie pierwsze jednoznacznie wskazuje, że nie powstał żaden dokument, o którym można powiedzieć, że zawiera kalendarium realizacji strategii. Potwierdza to zresztą odpowiedź na pytanie piąte. Odpowiednie wzory wniosków o pomoc będą dostępne, ale kiedy – tego już nie wiadomo.   

Bardzo hojnie zapowiada się wsparcie finansowe ze strony budżetu miasta i spółek komunalnych. Deklarowane 5 mln zł to spora kwota. Pamiętajmy jednak, że w praktyce złożą się na nią zwolnienia w opłatach za zajęcie pasa ruchu, czy opłatach za zezwolenia na sprzedaż alkoholu oraz bon (do 5 tys. zł) na pokrycie rachunków za komunalne media. 

Do końca roku zostało niewiele czasu. Czy wystarczy go na przygotowanie niezbędnych dokumentów i wydanie stosownych decyzji?

***

Jaka jest wasza opinia na temat tak skonstruowanej pomocy samorządu?

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Nie do końca rozumiem dokąd zmierzasz ale skoro bawią ciebie opowieści o Banaszku zakończmy konkluzja.
  Jeżeli w tym sporcie o władzę tak się bawimy, że żeby awansować to trzeba najpierw podp… szefa to nie tylko zagrożona jest funkcja kolejnego wice ale nawet sam prezydent nie może się czuć pewnie.
  Wątpię żeby ciągle wybieganie do przodu uratowało jego skórę bo kiedys może zabraknąć refleksu.
  Game over thank you for playing ?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Ja? A co ja mam do problemów Banaszka?
  To on jest postacią tragiczna tego dramatu. Facet bez cienia charakteru. Robi tylko to co mu karzą bo tak sobie wykalkulowal. Pamiętasz miał kumpla Domaradzkiego którego wsadził na stołek wiceprezydenta. Gościa skasowała na 99% ówczesna dyrektor oświaty a Banaszek nawet się nie zająknął i awansował ja na miejsce kumpla.
  To jest dopiero zabawne, Piotruś Pan .
  To on wrzuca te kamienie i bynajmniej nie do mojej studni.

  No votes yet.
  Please wait...
  • “Wrzuciłeś kamyk” to teraz znajdz 10 “mądrych” co będą się zastanawiać………heheh
   Widzisz jak szybko można wyjść na głupka! hehehehehe

   No votes yet.
   Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *