REKLAMA
,
Walka z covid-19 po chełmsku(?)
Walka z Covid-19 po chełmsku (?)
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Strategię mamy. To jednak tylko dokument, a właściwie prezentacja w PowerPoint. Czy przełoży się na szarą rzeczywistość miasta walczącego z epidemią? Oceńcie sami.

Reklama

Swoją strategią walki z koronawirusem chełmski samorząd pochwalił się 6 listopada (piątek). Podczas poświęconej tej problematyce konferencji prasowej zadebiutował wówczas dzisiejszy wiceprezydent miasta, Janusz Cieszyński. Postanowiliśmy sprawdzić, jak się ma strategia do praktyki. W poniedziałek (9 listopada) zadaliśmy władzom miasta kilka pytań. Dzisiaj (18 listopada) otrzymaliśmy na nasze pytania odpowiedzi. Prześledźmy je punkt po punkcie:

Czy istnieje harmonogram wdrażania tej strategii?

Działania będą realizowane do końca tego roku, ale ich efekty będą widoczne także w 2021.

Czy policzone zostały możliwe koszty jej wdrożenia? Jeśli tak, to na jakie kwoty są one szacowane? 

Na wsparcie chełmskiego biznesu miasto i spółki komunalne mogą przeznaczyć nawet 5 milionów złotych. Dokładna kwota będzie znana w momencie złożenia wniosków, ale jeśli nie pomożemy dziś przedsiębiorcom, to w 2021 roku sytuacja może być jeszcze gorsza.

Kiedy możemy spodziewać się wdrożenia pierwszych elementów tej strategii? Na przykład uruchomienia punktu wykonywania szybkich testów, czy dodatkowego punktu pobierania wymazów?

Jeśli chodzi o wdrożenie strategii testowania, to koszt jednego testu to ok. 100 złotych – w pierwszym etapie zakupione zostanie 1000 szybkich testów antygenowych i 1500 testów na przeciwciała. Pierwsze testy ruszą w ciągu tygodnia-dwóch.

Jakie będą źródła finansowania tych przedsięwzięć?

Budżet miasta oraz działania w ramach polityki handlowej spółek komunalnych.

Czy przewidujecie opracowanie wzorów wniosków dla firm ubiegających się o zwolnienie z podatku od nieruchomości? Jeśli tak, to kiedy i gdzie będą dostępne?

Tak, będą udostępnione na stronie internetowej urzędu.

Czy istnieje pełna lista (zamknięta/otwarta) branż, które mogą się o to zwolnienie ubiegać?

Listę branż determinuje zakres wynikający z rozporządzenia Rady Ministrów. Na pewno będzie to gastronomia, ale też np. branża fitness.

Nasz komentarz

Odpowiedzi są – jak widać – bardzo lakoniczne. I szczerze mówiąc, trudno z nich wyłowić obraz spójnego działania, które naprawdę zostało przemyślane i precyzyjnie zaplanowane. Co gorsza, można odnieść wrażenie, że przez blisko dwa tygodnie nic w tej sprawie się nie działo. Odpowiedź na pytanie pierwsze jednoznacznie wskazuje, że nie powstał żaden dokument, o którym można powiedzieć, że zawiera kalendarium realizacji strategii. Potwierdza to zresztą odpowiedź na pytanie piąte. Odpowiednie wzory wniosków o pomoc będą dostępne, ale kiedy – tego już nie wiadomo.   

Bardzo hojnie zapowiada się wsparcie finansowe ze strony budżetu miasta i spółek komunalnych. Deklarowane 5 mln zł to spora kwota. Pamiętajmy jednak, że w praktyce złożą się na nią zwolnienia w opłatach za zajęcie pasa ruchu, czy opłatach za zezwolenia na sprzedaż alkoholu oraz bon (do 5 tys. zł) na pokrycie rachunków za komunalne media. 

Do końca roku zostało niewiele czasu. Czy wystarczy go na przygotowanie niezbędnych dokumentów i wydanie stosownych decyzji?

***

Jaka jest wasza opinia na temat tak skonstruowanej pomocy samorządu?

Napisz komentarz
 • Oczywiście o żadnej strategii nie ma mowy bo strategia ma być determinowana przez cel i nie można jej umieszczać na końcu własnego nosa tylko po za zasięgiem wzroku. Do tego potrzebna jest charyzma a tego za grosz nie uświadczysz u Banaszak bo jego cel jest oczywisty, osobista kariera.
  Inaczej ujmując jest to jego osobistą strategia a nie rozwoju miasta.

  • ” Ktoś wrzuca problem to niech sam się z nim mierzy.” -rzekłeś!
   To się poprzyglądamy co dalej z tym zrobisz. hehehehehe!

 • Piotruś Pan, trochę teoretyzujesz. Nie ma znaczenie czy mieli jedna studnie czy dziesięć. Znaczenie ma że nawet dziesięciu mądrych czasami nie poradzi na jedną głupotę. I taki właśnie jest sens tej ormiańskiej anegdoty.
  Ktoś wrzuca problem to niech sam się z nim mierzy.
  My wiemy że to z grubsza i tak jedna lipa dla pospolstwa.

 • Gdzieś czytałem u Jackowskiego jak robił wizualizacje przyszłości z koronawirusem.
  Powiedział że koronawirus to mały pikuś przeraża go to co po nim przyjedzie.
  Zastanawiam się czy to już przyszło czy jeszcze mamy czekać?

 • Proszę wybaczyć porównanie ale na okoliczność tej dyskusji przypomina się Ormianske powiedzenie: jeden głupi wrzuci kamień do studni a dziesięciu mądrych zastanawia się jak go wyciągnąć.
  Dowcip polega na tym że każdy mało że proponuje inne rozwiązanie to jeszcze w innym języku.
  Ja bym to ujął tak: jak sobie wrzucił to niech sam wyciąga a my lepiej porozmawiajmy o kwiatach albo jak dokopać kaczorowi, też interesujące.

  • U buka obstawiają, czy postawią przed TS. Zamiast kwiatków, drzewa sadzą. Wyfiltrują to, czego z projektu na czyste powietrze nie zdołają wymienić albo co zapomną.

  • Jest coś w tym przysłowiu Ormiańskim.
   Pytanie jest tylko takie. Po co oni się zastanawiaili jak wyciagnąć ten kamień ,zamiast np. zastanowić się jak wybudować 10 nowych studni. I pytanie zasadnicze kto był tu w sumie mądry a kto głupi!

  • j….ja bym to ujął tak: jak sobie wrzucił to niech sam wyciąga a my lepiej
   ———————————————————————–
   Ja bym to ujął tak. Nie po to wrzucał żeby sam wyciagać. Od czego jest 10 głupich!
   I filizoficzna pytanie? (ha ha); A po co w ogóle wyciagać?

 • Swoją drogą, piotruś.pan, stawiam piwo, jak w mojej pierwotnej wypowiedzi znajdziesz wzmiankę o pieniądzach, na co tak się uparłeś. Wklejam tę wypowiedź w całości, nie edytowaną, żeby było łatwiej:

  Przede wszystkim wszystkim – nadużyciem jest posługiwanie się terminem „strategia”. W tej nowomowie władzy, która nie czuje się pewnie w tych aspektach, które jakiejś wiedzy wymagają, widać bezmyślność terminologiczną. Jaka władza, taka terminologia. Zatem mamy do czynienia z programem i to z założenia, co przyznaje sama władza, krótkoterminowym. Taki program powinien być ogłoszony wraz ze wszystkimi załącznikami, dokumentami, formularzami, a nie „goły i wesoły” – tzw. rybka dla mediów i mieszkańców. Tu najpierw było zadęcie PR-owe, potem długo, długo nic, teraz jakieś mgliste zapowiedzi. Zgadzam się z opinią, że to brak szacunku dla mieszkańców.

  Stawiam piwo, jak uda Ci to udowodnić. O ile masz dowód osobisty, bo nieletniemu nie zaproponuję alkoholu. I kończę tę bezsensowną wymianę zdań już całkiem nie na temat z Twojej strony, piotruś.pan.

 • Gasni się nagadał , nagadał żeby na końcu stwierdzić to co ja na początku napisałem
  „…że pochodzą z naszych kieszeni i łatwo się je wydaje, nie swoje pieniądze!”.
  Widać coś musi być na rzeczy z tym stetryczeniem , zgadzam się TSJ że to stan umysłu,
  bo na chwilę ten temat ożywił dyskuje i zgasł. Pomimo apelu autora artykułu.
  Ale jak to u tetryków, wszystko trwa bardzo krótko i po czym zapominają o czym tu mowa. Nawet nastąpił wyjątkowy „błysk intelektu” Gasni w odkryciu że ” jest potrzeba porządnego wykonywania pracy” i że ” udrzędnicy nie wydają swoich pieniędzy”. Piękne , odkrywcze , proste i genialne!
  Widaś Banaszak też to „kupuje”, bo skoro wszystko wirtualne i stetryczałe to on też robi jakieś wirtualne plany, strategie , bo” ciemmny lud” i tak to kupi. I ja go rozumiem, bo kto mu tu podskoczy a męczyc się musi za tych nędznych pare groszy! A wymagania…, na szczęście to tylko bajania kilku „tetr…” i zaraz zapomną o co im chodziło. A redaktor też się zbytnio nie przemęcza i odwala wirtualną chałturę, prawdopodobnie sam też pod spodem to komentując! Więc wszyscy w domu. Nudy.

  • No, piotruś.pan, pojechałeś! Nudy – to dobre określenie dla Twojej wypowiedzi. Jak Ci coś nie pasuje, to sam sobie dopowiesz i będziesz wciskał kit. Jak o tych pieniądzach. Gdybyś posiadł umiejętność czytania ze zrozumieniem, to byś doczytał, że ja w pierwszej mojej wypowiedzi w temacie słowem o pieniądzach nie napisałem. Dla gimbazy, wychowanej w kulcie pieniądza to trudna rzecz. Młody tetryk, jak to zwał TSJ i tyle w temacie.

 • Ujmując rzecz inaczej miłościwie nam panujący Banaszek postanowił odpalić co nieco z naszej własności dla najbardziej potrzebujących. Taki wspaniałomyślny pan.
  Żebyśmy nie zapominali komu zawdzięczamy tę łaskę nazwał ją strategia UM przygotowana przez nowo mianowanego swojego zastępcy.

 • Ależ drogi internauto tu nie tylko są realia ale są nawet regalia.
  Niestety strategia jest na takim poziomie doslownosci, że trudno mi się powstrzymać od ironii bez względu jak poważnym zagadnieniem jest pandemia covida

 • Jak na stategię w tak poważnej sprawie to to wygląda zbyt cienko żeby uwierzyć że tu sa jakieś realia!

 • Myślę że faza i etap to dwa różne pojęcia. Etap to część drogi, faza to stan pewnej
  zmiennej np. metamorfozy. Chociaż jedno i drugie zmierza do wspólnego celu jakim jest dojrzałość.
  Z dynamiki wypowiedzi wnosze że jeszcze wiele doświadczeń przed Tobą, Gasni.
  Zaspokój moja ciekawość to ile masz lat?

  • Poniekąd pochlebia mi, że tak napisałeś. Niemniej statystycznie rzecz ujmując, już naście lat temu przekroczyłem połowę długości życia mężczyzny w Polsce. Smutne, ale prawdziwe.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Na Pokrówkę z przeszkodami
  Na Pokrówkę z przeszkodami
  Rocznicowy prezent prezydenta
  Rocznicowy prezent prezydenta
  Przyspieszcie - apelują przedsiębiorcy i Organizacje pozarządowe
  Przyspieszcie – apelują przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Miasto rusza do walki z wirusem
  REKLAMA