REKLAMA
,
Waloryzacja nie zrównoważy inflacji
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

W marcu ruszy coroczna waloryzacja emerytur i rent. W tym roku świadczenia wzrosną o 7 procent. A w kwietniu ZUS wypłaci też trzynastki.

Reklama

Waloryzacja procentowa polega na pomnożeniu świadczenia brutto z lutego przez wskaźnik, który w tym roku wynosi 107 proc. Na przykład emerytura, która w lutym wynosi 2000 zł brutto, od marca wzrośnie o 140 zł. Wysokość wskaźnika waloryzacji zależy od inflacji i wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. 

W sprawie waloryzacji nie trzeba składać wniosków, odbywa się z automatu. W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych waloryzacji podlegają świadczenia długoterminowe: emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, a także dodatki do tych świadczeń, np. dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych, świadczenia i zasiłki przedemerytalne oraz renty socjalne. Waloryzacja obejmuje świadczenia przyznane do końca lutego 2022 roku.

Minimalna emerytura w górę

W związku z waloryzacją wzrośnie między innymi minimalna emerytura. Otrzymują ją osoby, które zgromadziły niewiele składek emerytalnych, ale mają długi staż ubezpieczeniowy (kobieta – co najmniej 20 lat, mężczyzna – co najmniej 25 lat). Od 1 marca minimalna emerytura będzie wynosiła więc 1338,44 zł brutto, czyli o prawie 88 zł więcej niż dotychczas. Tak samo wzrośnie minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna.

Minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy od marca będzie wynosiła 1003,83 zł. Świadczenie przedemerytalne wzrośnie do 1350,70 zł. Dodatek pielęgnacyjny wyniesie 256,44 zł.

Trzynastki w kwietniu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się też do wypłaty w kwietniu tzw. trzynastek. W tym roku wyniosą 1338,44 zł brutto (tyle co minimalna emerytura). Jednorazowe dodatkowe świadczenie pieniężne otrzymają osoby pobierające: emerytury, renty, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, świadczenia przedemerytalne i zasiłki przedemerytalne.
Tzw. trzynastkę dostaną pod warunkiem, że mają prawo do wypłaty jednego z długoterminowych świadczeń z ZUS na 31 marca 2022 r.

***

Waloryzacja świadczeń nie wynagrodzi niestety strat, jakie w naszych portfelach czyni inflacja. W styczniu w Polsce wyniosła ona 9,2 proc. – wynika z najnowszych danych GUS. Galopują ceny, zwłaszcza żywności, a ich wzrost jest najwyższy od listopada 2000 r.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Jak emeryci dostają 13, 14 i waloryzację to zdecydowanie gorzej jak w 8 lat dostali 8zł.

  Rating: 5.0/5. From 3 votes.
  Please wait...
 • To wiemy.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA