Reklama
Autor: Jarosław Martyniuk | Dodano: 6 marca 2018
Wciąż są w Chełmie ludzie których nie stać na poradę prawną

O tym jakiej pomocy prawnej poszukują i gdzie w potrzebie mogą ją znaleźć, z adwokatem Piotrem Karwackim rozmawia Jarosław Martyniuk

Reklama

Jak to się stało, że zdecydował się Pan na udzielanie chełmianom darmowych porad prawnych?

W czerwcu 2014 kolega adwokat opowiedział mi, że stowarzyszenie „Nasz Chełm” prowadzi bezpłatne porady dla mieszkańców Chełma. Od razu zapytał czy nie chciałbym wziąć w tym przedsięwzięciu udziału. Wiedziałem, że jest grupa osób której nie stać na zapłacenie za poradę prawną. Uznałem, że pomimo zawodowych zobowiązań jakoś znajdę czas na to żeby pomóc takim ludziom. Zgodziłem się.

Kto korzysta z Waszych parad i z jakimi problemami ludzie przychodzą najczęściej?

Głównie są to osoby starsze, bezrobotni i samotne matki. Osoby starsze mają przede wszystkim problemy związane z  kwestiami majątkowymi i długami. Często zajmujemy się sprawami konsumenckimi związanymi z zakupami podczas prezentacji np. garnków, pościeli, odkurzaczy itd. Z kolei roszczenia alimentacyjne, ustalanie ojcostwa to zasadnicze problemy młodych matek. Pojawiają się też kwestie związanie z uregulowaniem praw spadkowych.

Z czym wychodzą od Was Chełmianie?

Opowiadamy im o sposobie i trybie zaskarżania danej sprawy. Informujemy co powinni dalej robić, jakie czynności podjąć w określonych okolicznościach. Często ci ludzie powracają już w trakcie toczącej się spraw, proszą o kolejne porady. Świadomość prawna wśród naszych współobywateli jest dramatycznie niska. Największe problemy mają z formułowaniem pism do sądów. Pomagamy, wskazujemy jakie są wymogi formalne i jakie sprawy i kwestie należałoby podnieść w danym piśmie.

Co poradziłby Pan osobie starszej, która odbiera telefon z zaproszeniem na tzw. pokaz?

Kiedy odbierzemy telefon i rozmówca zaprosi nas na taki pokaz, należy zapytać jaki jest cel spotkania. Czy na spotkaniu będą oferowane jakieś towary lub produkty do sprzedaży. Należy zapytać o nazwę firmy i miejsce pokazu. Zanim zdecydujemy się na udział w spotkaniu, podzwońmy po znajomych czy nie uczestniczyli w tych prezentacjach wcześniej i jakie są ich doświadczenia.

Jeśli na spotkaniu po prezentacji zaproponują nam zakup to na co należy zwrócić uwagę?

Jeżeli zaproponują nam zakup „wyjątkowych towarów” to na początku należy zastanowić się czy jest nam to potrzebne. Następnie należy ustalić ze sprzedającym łączną cenę zakupu. Ile kosztuje towar, a ile zapłacimy za kredyt. Ustalmy wielkość raty i jak długo będziemy je spłacać. Dopiero po analizie odpowiedzi na te pytania zdecydujmy ostateczne czy nas na to stać?!
Powinniśmy jednak dać sobie kilka dni na podjęcie decyzji. Większość towarów oferowanych na prezentacjach jest w cenie wyższej niż w normalnym handlu. Na lokalnym rynku czy w Internecie może je kupić taniej. Powiedzmy więc sprzedawcy, że zadzwonimy do niego np. za dwa dni. Nie ulegajmy presji sprzedającego! Należy unikać podejmowania szybkich decyzji zakupu. Powinniśmy dać sobie czas do przemyślenia.

Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup od razu?

Sprzedawca daje nam umowę do podpisania. Prosimy o wskazanie w umowie miejsc gdzie jest zapisana cena oraz wielkość i ilość rat. Sprawdzamy czy jest formularz oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Zwykle nie mamy czasu na dogłębne zapoznanie się z umową. Pamiętajmy, że po podpisaniu umowy zabieramy jeden egzemplarz tego dokumentu. Sprawdźmy czy wzięliśmy również formularz oświadczenia o odstąpieniu od umowy.
Trzeba pamiętać, że możemy odstąpić od niej w ciągu 14 dni od jej podpisania. Należy wypełnić dołączony do umowy formularz oświadczenia o odstąpieniu od umowy, podpisać i wysłać na adres sprzedawcy wraz z towarem.  Należy to zrobić przesyłką poleconą za potwierdzeniem odbioru. Niestety na nasz koszt.

Jakiego rodzaju błędy ludzie popełniają najczęściej?

Korzystała z porady pani, która dostała wezwanie z sądu w sprawie spłaty długów. Wspólnie przygotowaliśmy pismo procesowe do sądu. Kobieta wysłała do sądu pismo listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Zapomniała jednak podpisać samo pismo. Sąd wezwał ją listowanie do uzupełnienia braków, czyli  podpisania pisma. Ale ta pani nie odbierała wezwań. Jak później twierdziła – bała się. Sąd zwrócił jej sprzeciw, a  nakaz zapłaty uprawomocnił się. Musiała zapłacić ponad 3 000 zł. Pamiętajmy: należy podpisywać pisma procesowe, należy odbierać urzędowe przesyłki, szczególnie te z sądu.

Mówił Pan o problemach ze sprawami spadkowymi?

Standardowy przykład. Po zmarłej babci, która miała 5 dzieci zostaje mieszkanie. Mieszka w nim jej samotny syn. Także on umiera  i do mieszkania wprowadza się wnuczka. Po paru latach chce uporządkować swoją sytuację. Ma pieniądze i chce odkupić to mieszkanie. Ale od kogo? Po śmierci babci mija zwykle kilkanaście lat. Sprawy spadkowej nie było. Po upływie takiego czasu dochodzi do sytuacji gdzie na sprawę trzeba wezwać 20 osób z różnych stron kraju a nierzadko zagranicy na  jeden dzień. To koszmar.
Po śmierci bliskiej osoby jesteśmy w  ciężkim stanie . Ale należy koniecznie uregulować stan prawny po zmarłej osobie. Możemy zrobić to nie tylko w sądzie, ale także u notariusza. Jeżeli chcemy uniknąć podatku od spadku musimy w ciągu 6 miesięcy od śmierci złożyć do Urzędu Skarbowego oświadczenie o nabyciu spadku.

Bardzo dziękuję za darmową poradę prawną. Gdzie i kiedy mogę zapisać się na następną?

W biurze Stowarzyszenia „Nasz Chełm” ul. Wojsławicka 7, codziennie od 9.00 do 14.00., osobiście lub tel. 518 355 237.

 

 

Reklama

Udostępnij

Zostań i przeczytaj więcej

Reklama

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptuję postanowienia Regulaminu. Oświadczam także, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszenie. Wyrażam zgdoę na przetwarzania danych osobowych przez Wydawcę portal chelmski.eu