REKLAMA
,
Weź dotację, pozbądź się kopciucha
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Można zyskać wsparcie nawet do 3 tysięcy złotych. Ruszył nowy program dopłat dla mieszkańców Chełma, którzy przyłączą się do miejskiej sieci ciepłowniczej. 

Reklama

Chełmscy radni przegłosowali w czwartek (29 kwietnia) projekt uchwały w tej sprawie. Dokument określił tryb postępowania i zasady udzielania dotacji celowych z budżetu miasta na realizację zadań z zakresu ochrony środowiska.

Tak więc każdy właściciel domu, w którym do tej pory działa kopciuch w postaci pieca opalanego paliwem stałym, ma szansę to zmienić. Będzie można przyłączyć się do miejskiej sieci ciepłowniczej i jeszcze dostać dotację.

Kwota wsparcia udzielanego przez Miasto Chełm wzrośnie w nowym programie z 800 złotych do nawet 3 tysięcy złotych.
O taką dotację będą mogły ubiegać się osoby fizyczne, ale także wspólnoty mieszkaniowe w budynkach jednorodzinnych lub budynkach wielorodzinnych o liczbie lokali mieszkalnych nie większej niż osiem.

– Chcemy w ten sposób zachęcić mieszkańców do wymiany pieca lub kotła c.o. starej generacji na ogrzewanie ekologiczne – mówi Janusz Cieszyński, zastępca prezydenta Chełma. – Dzięki temu zmniejszamy stopień zanieczyszczenia powietrza, zwiększając jednocześnie swoją wygodę. 
Wymiana systemu ogrzewania to istotnie wiele korzyści. Zarówno dla naszego zdrowia, portfela, jak i dla środowiska naturalnego.
Zmiany wymusza też prawo, m.in. przyjęta w tym roku przez Sejmik Województwa Lubelskiego uchwała antysmogowa. W dokumencie zapisano m.in. wymóg wymiany do 2024 roku wszystkich zanieczyszczających powietrze pieców. 
 
Warto też wiedzieć, że ubiegając się o dotację z UM Chełm, możemy dodatkowo wystąpić z wnioskiem o dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”. Program realizuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W tym przypadku dotacja może sięgnąć nawet 75% kosztów kwalifikowanych. Zatem w połączeniu z dotacją miejską, możemy pokryć nawet całość kosztów związanych z przyłączeniem do sieci ciepłowniczej.
 

***

W ciągu ostatnich trzech lat UM Chełm wsparł niemal 300 inwestycji związanych z wymianą systemu ogrzewania. Informowaliśmy o tym m.in. tutaj.
 
Z inicjatywy radnego Tomasza Otkały powstał też film promocyjny, a jego realizacja to dzieło pracowników Chełmskiego Domu Kultury.
Zobaczcie: https://www.facebook.com/chelmpl/videos/882530782310244

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Ok, ale czy tak można zdobyć środki na same sterowniki pompy c.o. ? Mam na myśli takie rozwiązania – https://sterownikitech.pl/sterowniki-pomp-c-o,c21.html Wiem, że to wcale nie jest jakiś wielki wydatek, ale mimo wszystko, gdyby była opcja uniknięcia tego kosztu… Pomysły, propozycje?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Wziąłem dotację i pozbyłem się starego pieca. Teraz mam kocioł gazowy warmhaus od wentor. Nie zatruwam środowiska, nie muszę się martwić o opał i podkładanie. Kocioł cichutko pracuje. Teraz ciepła woda jest cały czas i nie trzeba rozpalać.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Bo to ta sama polityka ekologiczna co za poprzedników. Wcale nie chodzi o czystość powietrza tylko o komunalny biznes. Proste?

  No votes yet.
  Please wait...
 • kotlownie mpc nie truja srodowiska ,bo to dym ekologiczny natomiast dotacje na wymiane kopciuchow na piece gazowe nie sa osiagalne w domach wielorodzinnych pytam dlaczego?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA