REKLAMA
,
Więcej przyłbic dla chełmskich medyków
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie przekazała pierwszą partię części do maseczek ochronnych wielokrotnego użytku, które wydrukowała na swoich drukarkach 3D. Elementy trafiły do chełmskich ratowników medycznych. Przyłbice dla nich drukują również chełmskie szkoły oraz firma Sungraf. Pomógł też poseł Krzysztof Grabczuk.

Reklama

Coraz więcej firm i osób z Chełma i okolic angażuje się we wspieranie medyków. Największym problemem jest brak środków ochrony osobistej lub zbyt mała ich liczba. A bez tego trudno wyobrazić sobie  walkę z epidemią. Jeżeli zaczną chorować lekarze, ratownicy czy pielęgniarki, nie będzie miał kto zająć się pacjentami w szpitalach. I nie dotyczy to tylko oddziałów zakaźnych, ale wszystkich.

Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, dr hab. inż. Arkadiusz Tofil zdecydował, że nowoczesny sprzęt laboratoriów Centrum Studiów Inżynierskich można wykorzystać nie tylko jako bazę dydaktyczną do nauki dla studentów, ale także jako linię do produkcji części niezbędnych dla medyków. Po uzgodnieniu parametrów i technologii ze Stacją Pogotowia Ratowniczego w Chełmie, ruszyła produkcja elementów do przyłbic wielokrotnego użytku.

To jest czas, kiedy bardziej niż kiedykolwiek, powinniśmy wspierać się i być solidarni. Cieszę się, że możemy dołożyć naszą cegiełkę do pomocy dla lokalnej służby medycznej. Jestem dumny z postawy moich pracowników, którzy bez wahania zaangażowali się w pracę na rzecz osób będących na pierwszej linii walki z koronawirusem – mówi rektor.

Elementy potrzebne do maseczek ochronnych wielokrotnego użytku przygotowywane są na drukarkach 3D, z których na co dzień korzystają studenci kierunków technicznych. W inicjatywę zaangażowali się pracownicy laboratoriów, którzy czuwają nad prawidłowym przebiegiem procesu. Koordynacją akcji zajął się Michał Bejster, student pielęgniarstwa PWSZ w Chełmie, ratownik medyczny chełmskiej stacji.

Pierwsza seria została przekazana już do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Chełmie. W serii próbnej uczelnia wyprodukowała 50 szt. zaślepek oraz 100 szt. przejściówek. Kolejna partia składała się z 200 szt. zaślepek oraz 300 szt. przejściówek.  Wczoraj (14 kwietnia) do ratowników trafiły następne elementy: 196 zaślepek i 196 przejściówek.

Chełmska uczelnia chce rozszerzyć pomoc i produkować także przyłbice ochronne. W tym celu zamiast drukarek 3D, na których produkcja jednego elementu trwa kilka godzin, zamierza wykorzystać wtryskarki do tworzyw sztucznych. Dzięki temu dzienna produkcja może wynieść nawet kilka tysięcy sztuk. W projekcie uczestniczyć będzie także Politechnika Lubelska.

Obecnie nanoszone są korekty do geometrii i detali. Władze Uczelni mają nadzieję, że już niedługo rozpoczną produkcję kolejnych elementów potrzebnych lokalnemu personelowi medycznemu.

***

Jeszcze przed świętami 160 przyłbic ochronnych wyprodukowali nauczyciele chełmskich szkół. W produkcję włączył się także jeden z mieszkańców Chełma.
Przyłbice trafiły m.in. do strażników miejskich, pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i Regionalnego Centrum krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Chełmie.
Przyłbice powstały dzięki wykorzystaniu drukarek 3D będących na wyposażeniu Zespołu Szkół Technicznych oraz Zespołu Szkół Mundurowych i Ekonomicznych w Chełmie oraz zakupionego przez Miasto Chełm surowca. Swój czas i sprzęt zaoferował też mieszkaniec Chełma, Krzysztof Brzozowski, który z udostępnionego przez miasto filamentu wydrukował 16 podstaw do przyłbic.
Swoje drukarki 3D i surowiec wykorzystał też Zespół Szkół Budowlanych i Geodezyjnych.
W akcję pomocy włączyła się chełmska firma Sungraf.
Zbiórkę na zakup środków ochrony osobistej zorganizowali chełmscy radni.
Poseł Krzysztof Grabczuk kupił i przekazał 100 przyłbic ochronnych lekarzom i pielęgniarkom w szpitalu, pogotowiu i przychodni w Chełmie.
Służba medyczna to nasi współcześni bohaterowie! Szacunek i podziw dla Was Wszystkich – pisze poseł.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Absolutorium dla prezydenta
Absolutorium dla prezydenta
Dzisiaj sesja Rady Miasta Chełm
Dzisiaj sesja Rady Miasta Chełm
Waśniewskiego znowu przejezdna
Raport o stanie Chełma
Aleja 3 Maja w remoncie
Aleja 3 Maja w remoncie
REKLAMA