REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Więcej władzy dla mieszkańców
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

W ciągu ostatnich dwudziestu pięciu lat zaledwie raz zgłoszono w Chełmie obywatelski projekt uchwały. Był nim pomysł wprowadzenia w mieście budżetu partycypacyjnego. Teraz jego wnioskodawcy chcą ułatwienia procedur w zakresie projektów zgłaszanych przez mieszkańców, po to by samodzielnie mogli oni decydować o ważnych dla nich kwestiach.

O tym, co powinno się zmienić w zakresie procedur dotyczących obywatelskich projektów zapytaliśmy Joannę Bielecką, pełnomocniczkę Inicjatywy Obywatelskiej “Nasz Chełm”.

Co należy zmodyfikować w procedurze zgłaszania inicjatyw obywatelskich?

Najważniejsze jest zmniejszenie wymaganej liczby podpisów pod obywatelskimi projektami uchwał. W tej chwili jest to 750 podpisów a chcielibyśmy  zredukować tą liczbę do 250.  Zależy nam na tym, żeby uchwała została sprawdzona przez miejskich prawników zanim wnioskodawcy zaczną zbierać głosy poparcia. Może się bowiem zdarzyć, że mieszkaniec nie będzie wiedział o najnowszej zmianie przepisów czy konieczności dołączenia dodatkowych dokumentów. To może skutkować odrzuceniem uchwały. Z naszego doświadczenia wynika także, że po przeanalizowaniu uchwał przez urzędników i radnych pojawiają się poprawki, które wpływają znacząco na ich treść. Dlatego mieszkańcy muszą mieć prawo do odrzucenia wersji uchwał, które nie spełniają ich oczekiwań.

Co ułatwią zmiany w przepisach?

Pozwolą mieszkańcom w łatwiejszy sposób zgłaszać swoje pomysły.  Liczymy na skrócenie terminów potrzebnych na sprawdzenie obywatelskich uchwał. To pozwoli osiągnąć chełmianom swoje cele szybciej i sprawniej.  Jesteśmy zdania, że 30 dni na dopełnienie procedur ze strony urzędników wystarczy na to w zupełności.

Jak chełmianie mogą się włączyć w działania na rzecz tej zmiany?

Parę dni temu rozpoczęliśmy procedurę zbierania podpisów pod projektem uchwały. Zapraszamy mieszkańców do poparcia tej inicjatywy. Czekamy na Państwa od poniedziałku do piątku w godz. 8-16 w siedzibie Chełmskich Organizacji Pozarządowych przy ul. Wojsławickiej 7. Szczegółowe informacje można uzyskać również pod nr tel. 518 355 237.

 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*