REKLAMA
,
Wielka mobilizacja WOT
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Wszyscy żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej otrzymali wezwania do natychmiastowego stawiennictwa w swoich jednostkach. To pierwsza taka mobilizacja formacji.

Reklama

Piątek, 30 października, był pierwszym takim dniem w dotychczasowej historii Wojsk Obrony Terytorialnej. Wszyscy żołnierze formacji otrzymali wezwania do natychmiastowego stawiennictwa w swoich jednostkach. Powód: przekroczony próg 20 tys. nowych zakażeń koronawirusem w kraju oraz „synchronizacja działań w ramach operacji Trwała Odporność„.

Przekroczenie progu 20 tys. zachorowań było w planach resortu obrony narodowej punktem, który formalnie uruchamia dodatkowe zaangażowanie Sił Zbrojnych. Chodzi o wsparcie działań przeciwepidemicznych. Już w czwartek po południu rozpoczęło się alarmowanie żołnierzy.

Wyjątkowa sytuacja z jaką mamy obecnie do czynienia wymusiła elastyczne podejście do powołania. Zgonie z wytycznymi Dowództwa WOT ze stawiennictwa zostali zwolnieni żołnierze zatrudnieni w systemie ochrony zdrowia, komunikacji miejskiej, transporcie międzynarodowym oraz druhowie OSP zaangażowani w działania przeciwkryzysowe – wyjaśnia kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady OT.

Łącznie do jednostek WOT przybyło dodatkowo 19,5 tys. żołnierzy. Ponad 2,2 tys. żołnierzy już wcześniej było zaangażowanych w operację.

1 listopada br. żołnierze WOT odbywali szkolenia w jednostkach wojskowych. Były to szkolenia medyczne, przeciwepidemiologiczne, ale też topografii wojskowej na potrzeby zwiększonego zaangażowania w monitoring kwarantanny.

Docelowe zaangażowanie wojska we wsparcie walki z koronawirusem ma wkrótce osiągnąć wskazany przez MON poziom 20 tys. żołnierzy. Oprócz WOT, w działania angażowani są żołnierze zawodowi z różnych rodzajów sił zbrojnych. Wojskowi mają odciążyć lekarzy i pielęgniarki m.in. przy wstępnej segregacji pacjentów, pobieraniu wymazów czy zająć miejsca w budowanych szpitalach tymczasowych.

Kapitan Stanula podkreśla:

Dowództwo WOT szczególne docenia postawy pracodawców żołnierzy i kieruje do Nich słowa żołnierskiego podziękowania. Dołożymy wszelkich starań by planowane służby żołnierzy w jak najmniejszym stopniu wpłynęły na ich cywilną aktywność zawodową.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Będzie nowy wiceprezydent?
Będzie nowy wiceprezydent?
Będzie nowy wiceprezydent?
Miasto rusza do walki z wirusem
Zapal znicz dla medyka
Zapal znicz dla medyka
Miejska spółka pomoże w ozdobieniu grobów
Miejska spółka pomoże w ozdobieniu grobów
Walka z covid-19 po chełmsku(?)
Chełm ma nowego skarbnika
REKLAMA