REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Wielki Brat obserwuje i chroni
Wielki Brat obserwuje i chroni
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Sztuczna inteligencja w monitoringu wizyjnym, specjalna wieża, która wykryje w firmie intruza, czy nowoczesna bramka, która zminimalizuje ryzyko przeniesienia wirusa na ubraniu. Wielki Brat obserwuje i chroni.  Czy wszystkie jego propozycje przypadną nam do gustu?

Wydawać by się mogło, że firmy specjalizujące się w zapewnianiu bezpieczeństwa osób i mienia zamrożą na czas pandemii swoją działalność. W końcu wiele osób pracuje w domu, mając też na oku swój dobytek, a biura często pozostają puste. Ale nic bardziej mylnego. Popyt na tego rodzaju usługi nie słabnie. Dla wielu Polaków oraz przedsiębiorstw bezpieczeństwo to kwestia najważniejsza. A jest przed czym się chronić, bo trwająca pandemia sprzyja np. złodziejom.

Zdaniem Sebastiana Michalkiewicza, prezesa Polskiego Holdingu SA. coraz więcej firm decyduje się na wprowadzanie dodatkowych zabezpieczeń. Jedną z usług, która pozwala zwiększyć bezpieczeństwo bez konieczności fizycznego kontaktu z innymi osobami, jest monitoring wizyjny. Często korzystają z niego osiedla mieszkaniowe czy centra handlowe.

Od początku pandemii odnotowaliśmy znaczy wzrost – o 20%, zainteresowania naszymi usługami, zapytań o to, jak się dodatkowo ochronić. Najwięcej telefonów od klientów dotyczy specjalnego monitoringu wizyjnego – podkreśla Michalkiewicz.

Jeszcze bardziej zaawansowane systemy wspierają duże firmy. Sztuczna inteligencja alarmuje centrum ochrony o niebezpiecznych sytuacjach, wykrywa intruzów, a nawet rozpoznaje konkretne osoby, np. pracowników firmy. Są już firmy korzystające z wież monitorujących.

Za pomocą podczerwieni tworzą one wirtualny płot. Po naruszeniu zdefiniowanej granicy pola chronionego tym płotem, natychmiast informacja o niebezpiecznym zdarzeniu, która jest przekazywana do naszego centrum monitorującego. W zaledwie kilka minut nasz patrol jest na miejscu zdarzenia, co gwarantuje powodzenie interwencji.

Odpowiedź na atak wirusa

A co się dzieje w biurach, do których część z nas już wróciła? W czasie pandemii, w przestrzeniach biurowych coraz częściej zaobserwować można pojawiające się bramki higienizujące. Są to specjalne urządzenia, które wykorzystują jony srebra do oczyszczania powierzchni ubrań z wirusów, w tym także SARS-CoV-2, bakterii czy innych patogenów. Rozwiązanie to wykorzystywane jest również przez organizatorów różnego rodzaju imprez do zwiększania bezpieczeństwa ich uczestników przed zarażeniem się wirusami. Bramki te sprawdzają się także w okresie grypowym, kiedy jeszcze mocniej jesteśmy narażeni na rozprzestrzenianie się chorób.

***

To tylko niektóre inteligentne rozwiązania, które sprawiają, że w tym trudnym czasie pandemicznym mogą poprawić nasze poczucie  bezpieczeństwa. Do naszego miasta zapewne nie wszystkie jeszcze dotarły. Wiele jednak wskazuje, że te futurystyczne rozwiązania są także naszą przyszłością.  Możemy się na nie gniewać – w końcu, to przez nie jesteśmy niemal „permanentnie inwigilowani”. Z drugiej jednak strony ich wykorzystanie zwiększa poczucie bezpieczeństwa, jeśli nie nasze, to przynajmniej właścicieli chronionego majątku. 

No votes yet.
Please wait...
Tagi
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*