REKLAMA
,
Wielki parking w centrum miasta?
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Miejsce parkingowe w mieście to od pewnego czasu poważne zmartwienie zmotoryzowanych mieszkańców. Pytanie tylko, czy tworzenie nowych na pewno rozwiąże nasze problemy?

Ruch w Chełmie wzrasta i staje się coraz bardziej uciążliwy. Dużego zainteresowania transportem zbiorowym nie ma, a poruszanie się rowerem po centrum miasta jest niemałym wyzwaniem.

Reklama

Na czwartkowej (31 sierpnia) sesji Rady Miasta, kwestią miejskich parkingów zajął się Mariusz Kowalczuk. Radny sugerował, że rozwiązaniem problemów mogłoby być zagospodarowanie terenu za kościołem i klasztorem Reformatów przy ul. Popiełuszki.

Co na to władze? Według wiceprezydenta Józefa Górnego, pomysł jest wart uwagi, ale urządzenie w tym miejscu parkingu, wymagałoby profesjonalnego włączenia tego terenu do dróg publicznych.

Możliwe, że parkowałoby tam nawet do 500 samochodów. Pamiętajmy, że zabytkowy mur nie jest do ruszenia. Chyba, że teren udałoby się włączyć do placyku obok dworca dla busów – wyjaśniał Górny.

Urzędnicy obiecali, ze przyjrzą się tej propozycji w najbliższym czasie.

Czy według Was parking w tym miejscu ma sens? Zapraszamy do dyskusji!

***

Warto przypomnieć, że dotychczas władze miasta Chełma nie były zainteresowane uregulowaniem takich kwestii jak polityka parkingowa. Jedynym akcentem w tej kwestii były pojedyncze interpelacje radnych.

Nasze miasto to jednak nie wyjątek – problem dotyczy prawie wszystkich polskich samorządów. ,,Parkingowe” konsultacje i rozmowy podejmowano głównie w miastach wojewódzkich przy udziale przedstawicieli organizacji pozarządowych i aktywistów miejskich. Może warto i tego typu spotkanie zorganizować właśnie w Chełmie?

Nasi zachodni sąsiedzi radzą sobie z tego tymu problemami coraz lepiej i warto ich naśladować. Przykładowo – władze w Zurychu i Hamburgu zamroziły większość miejsc parkingowych w centrum, a zaoszczędzoną przestrzeń przeznaczono na chodniki i ściezki rowerowe. Szwajcarzy i Niemcy zrozumieli, że jeżeli przybywa miejsc parkingowych, to mieszkańcy częściej przesiadają się do samochodów.

Tak wygląda polityka parkingowa w Łodzi. Link.

Przykład Gdańska.

Napisz komentarz
 • W tamtym miejscu idealnie wkomponowała by się galeria handlowa z piętrowym parkingiem.

 • A ktoś zrobił kompleksową analizę potrzeb parkingowych?

 • Powinni wprowadzić płatne strefy parkowania. Szczególnie wzdłuż parkingów przy ul. Popiełuszki. Zwiększyłaby się rotacja samochodów. W Lublinie to się sprawdza, w Zamościu to się sprawdza – to sprawdziłoby się to i u nas.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA