REKLAMA
,
Wieżę przykryli dachem
Wieżę przykryli dachem
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Widzieliście ostatnio wieżę w Stołpiu? Właśnie dobiegają końca prace przy budowie dachu na wieży. Jeden z najstarszych i najbardziej tajemniczych zabytków w naszym regionie przechodzi konserwację. Podoba wam się?

Reklama

Wieżę przykryli dachem. Dach, który przykrywa wieżę, jest czterospadowy (kopertowy) i wykonany z modrzewiowego gontu. Czy oddaje prawdę historyczną? Nikt nie wie, bo na temat wieży dane historyczne są dość skąpe.

Pracami przy ratowaniu wieży zajmuje się chełmska firma PHU GMD Sp. z.o.o. Całość zadania ma być gotowa do końca października. Prace zleciła Gmina Chełm, na terenie której stoi zabytek.

Wieża to zagadka

Jak podaje Wikipedia, w jednym z dzieł Jakuba Suszy z 1646 roku znajdują się wzmianki o podaniach o pogańskiej genezie wieży w Stołpiu. A także o cudownych właściwościach leczniczych wody wypływającej ze źródeł u jej podnóża. Miejsce to było uważane za zagadkowe już w XVI wieku.

Ostatnimi laty archeolodzy wysunęli przypuszczenie, że mogła to być wieża klasztorna, na wzór Biznacjum. W średniowiecznej Grecji podobne wieże budowano bowiem jako prywatne kaplice dla członków elit arystokratycznych.

Na ratunek

Niezależnie od różnych teorii i przypuszczeń co do pochodzenia i wieku wieży, faktem pozostaje, że zabytek zaczął się w ostatnich latach dramatycznie „sypać”. Murom nie pomagały warunki atmosferyczne i lejąca się po nich woda. Stan pogarszały także osiedlające się tam ptaki.

Gmina Chełm, na terenie której stoi wieża, postanowiła więc ratować zabytek. Najprostszym rozwiązaniem wydało się przykrycie budowli dachem. Projekt zadaszenia zrobiło biuro projektowe „Filip i Maciejewski” z Chełma. Pod uwagę wzięli sugestie historyków i archeologów. Dodatkowym zabezpieczeniem dla zabytku będzie montaż siatek zabezpieczających okna i chroniących wnętrze przed ptakami.

Mury zabytkowej wieży są już po dezynfekcji i czyszczeniu z ptasich odchodów. Wykonawca przygotował też okratowania otworów okiennych, żeby ptaki nie wróciły. Teraz pracownicy finalizują dach. Trzeba będzie więc oswoić się z nowym wizerunkiem wieży zwieńczonej dachem.

Prace zabezpieczające, które teraz są wykonywane, plus budowa dachu, Gmina Chełm uważa za ledwo doraźne. Mają zabezpieczyć wieżę przed dalszym szybkim niszczeniem. Zabytek wymaga jednak dalszych prac rewitalizacyjnych.

Wieżę przykryli dachem

Wieżę przykryli dachem

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przyspieszcie - apelują przedsiębiorcy i Organizacje pozarządowe
Przyspieszcie – apelują przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe
Będzie nowy wiceprezydent?
Będzie nowy wiceprezydent?
Będzie nowy wiceprezydent?
Miasto rusza do walki z wirusem
Zapal znicz dla medyka
Zapal znicz dla medyka
Miejska spółka pomoże w ozdobieniu grobów
Miejska spółka pomoże w ozdobieniu grobów
REKLAMA