REKLAMA
,
Wilki żyją w chełmskich lasach
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Takie spotkanie to niemal jak wygrana na loterii. Pawłowi Andruszewskiemu z Nadleśnictwa Chełm udało się wytropić wilki, a nawet uwiecznić spotkanie na filmie.

Reklama

Na filmie widzimy, jak dwa młode wilczki oddają się beztroskiej zabawie. To obraz, którego natura nie udostępnia każdemu. Powstanie filmu było możliwe dzięki cierpliwości leśnika, ale także dlatego, że młode zwierzęta są dużo mniej ostrożne. Łatwiej je wtedy wytropić i obserwować. W pobliżu jednak zawsze czuwa matka i wystarczy, że poczuje się zagrożona, a natychmiast zniknie razem z młodymi.

Przez ostanie kilka lat leśnicy z  Nadleśnictwa Chełm słyszeli wyjące wilki i obserwowali ich tropy. Na terenie Leśnictwa Ostrowy znajduje się rozległy teren trudno dostępny i rzadko odwiedzany przez ludzi. Tam leśnik Paweł Andruszewski od dawna obserwował, że na terenie leśnictwa całą zimę trzymała się wataha składająca się z około sześciu wilków. Jeden z rolników widział kiedyś, jak wadera przeprowadzała młode przez szosę.

Paweł Andruszewski, młody leśnik i zapalony miłośnik bezkrwawych łowów,

cierpliwie tropił wilki.

Jego starania zostały w końcu nagrodzone. Zobaczył nie tylko tropy, ale i wilczą rodzinę w pełnej okazałości.

Żeby doszło do takich spotkań należy w lesie zachowywać się bardzo cicho, przemieszczać się bardzo powoli i dokładnie obserwować najdrobniejsze szczegóły w otoczeniu  – tłumaczą leśnicy.

Można też korzystać z urządzeń, które ma w terenie miejscowe koło łowieckie i przyczaić się na jakiejś pustej ambonie. Usadowienie się na pewnej wysokości zwiększa szanse na spotkanie ze zwierzyną, bo nie czuje ona zapachu człowieka. Obserwacja może być wtedy dłuższa i ciekawsza.

Młode zwierzęta są dużo mniej ostrożne i dlatego łatwiej je obserwować. Opuszczają bezpieczne miejsca i bardziej nastawione są na zabawę. Nad wszystkim jednak czuwa w pobliżu matka. Wystarczy, że poczuje się zagrożona, a natychmiast zniknie razem z młodymi.

Leśnicy podkreślają, że wilki na naszych terenach nie są niebezpieczne. Mają bowiem pod dostatkiem naturalnego dla nich pożywienia i nie są zainteresowane spotkaniem z człowiekiem. A nawet unikają ludzi.

– Obserwacje zwierząt, wędrówki z aparatem fotograficznym czy kamerą dają ogromną satysfakcję i pozostawiają wrażenia na całe życie – mówią leśnicy.

Film z bawiącymi się wilczkami możecie obejrzeć na stronie Nadleśnictwa Chełm.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA