REKLAMA
,
Wirus ASF w natarciu. Sejmik chce ogłoszenia stanu klęski żywiołowej
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Sejmik Województwa Lubelskiego chce wszczęcia procedury wprowadzającej stan klęski żywiołowej w związku z rozprzestrzenianiem się choroby afrykańskiego pomoru świń (ASF). W naszym regionie wykryto w tym roku najwięcej ognisk tej choroby.

Sytuacja powstała w związku z rozprzestrzenianiem się ASF wymaga nadzwyczajnych działań. Przypadki zachorowań pojawiają się coraz dalej od granicy z Białorusią i wskazują, że problem powoli wymyka się spod kontroli. Główny Lekarz Weterynarii informował o ponad trzydziestu ogniskach tej choroby we wschodnich województwach kraju – głównie w lubelskim. Dziewięć przypadków wykryto w powiecie bialskim, dwa – w powiecie włodawskim. Dotyczy to Nadleśnictwa Sobibór i miejscowości Kolonia Stawki.

Reklama

W związku z tym sejmik zwrócił się do wojewody lubelskiego o rozpoczęcie procedury, mającej na celu wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Za przyjęciem stanowiska głosowało 17 radnych PO i PSL. Radni PiS nie wzięli udział w głosowaniu. Sejmik znowelizował również budżet województwa, tak aby pojawiły się fundusze na premie dla myśliwych i mieszkańców, którzy wskażą zwierzęta roznoszące wirusa. Nagroda wynosi 200 zł.

Obserwując dotychczasowe działania Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, które są nieskuteczne i nie dają żadnych pozytywnych efektów wyrażamy głębokie obawy o przyszłość hodowców gospodarujących na terenie naszego regionu. Mamy podstawy stwierdzić, że szybko rozwijająca się choroba ASF zlikwiduje hodowlę świń w naszym województwie – głosi stanowisko, podpisane przez Przemysława Litwiniuka, Przewodniczącego Sejmiku.

O nadzwyczajną przezorność apeluje również Agnieszka Lis, powiatowy lekarz weterynarii w Chełmie. Mieszkańcy Chełma mogą być bardziej spokojni, ale posiadacze posesji na obrzeżach (m.in. obok lasu Borek, Zawadówki) powinni zwracać szczególną uwagę na dziki.

Mogą być to zwierzęta zarażone. Jeżeli ktoś zauważy padłego dzika, niech zgłosi sprawę do inspektoratu. My pobierzemy próby, dokonamy utylizacji padliny. Co do powiatu chełmskiego i pobliskich gmin – tu hodowcy muszą się zastosować do bioasekuracji, zabezpieczyć obiekty przed dzikimi zwierzętami, nosić odzież ochronną czy kupować prosięta z legalnych miejsc – dodaje Lis.

 

***

Afrykański pomór świń (African swine fever – ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. Świnie zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń często wykazują objawy chorobowe podobne do objawów innych chorób (gorączka, wybroczyny, apatia, poronienia, w stadzie mogą wystąpić padnięcia bez innych wyraźnych objawów. Wirus przenosi się przez kontakt bezpośredni, środki transportu czy – potencjalnie – przez same produkty pochodzenia świńskiego, np. wędzonki i inne niegotowane produkty, poddawane obróbce w niskich temperaturach. Na szczęście wirus nie jest chorobotwórczy dla człowieka

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA