REKLAMA
,
Witaj, szkoło!
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Ponad 9 tysięcy uczniów wyruszy 1 września do chełmskich szkół podstawowych i  średnich. Ale to nie będzie taka szkoła, jaką pamiętają z lat poprzednich. Nauka odbywać się będzie zgodnie z długą listą wytycznych i obostrzeń związanych z chronieniem dzieci i pracowników przed zakażeniem koronawirusem. Obaw jest mnóstwo.

Reklama

Zdaniem chełmskiego ratusza, szkoły w mieście są przygotowane na przyjęcie uczniów. Rok szkolny 2020/2021 w miejskich placówkach rozpocznie ponad  3,8 tys. uczniów w szkołach podstawowych oraz ponad 5,5 tys. w szkołach średnich.

Jak ma wyglądać nauka,

od kilku tygodni zastanawiali się pracownicy Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia i  Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Instytucje te przygotowały dla dyrektorów szkół długie listy zaleceń.

Przypomnijmy najważniejsze z nich: do szkół wchodzić będą tylko uczniowie i pracownicy bez objawów chorobowych. Będzie zorganizowanych kilka wejść do budynku, by ograniczyć kontakty między uczniami.
Większość zajęć odbywać się będzie w jednej klasie, bez przemieszczania się grup między salami. Wyjątkiem będą zajęcia informatyczne, laboratoryjne czy w-f.
Wszyscy winni pilnować zasad higieny osobistej, zwłaszcza częstego mycia rąk, wietrzenia pomieszczeń i odkażania powierzchni. Chełmskie szkoły są wyposażone w maseczki i środki odkażające z zapasem, na najbliższe dwa miesiące.

Jestem nauczycielem w szkole podstawowej – mówi pani Agnieszka – i jestem zdecydowanie za powrotem dzieci do szkół. Dla dzieci szkoła to nie tylko nauka, ale także bardzo potrzebny na tym etapie rozwoju kontakt z rówieśnikami, nauka współdziałania w grupie i innych zachowań związanych z komunikacją. Natomiast jak sobie poradzimy z zagrożeniem… tu moje obawy są ogromne. 

W razie zmiany sytuacji,

dyrektorzy szkół będą mogli zmienić wariant nauczania z  tradycyjnego np. na hybrydowy czyli część zajęć przenieść do sieci.  Albo zarządzić wyłącznie nauczanie zdalne. Taką decyzję szkoła będzie musiała wcześniej skonsultować z sanepidem i organem prowadzącym.

Wszelkie informacje dotyczące organizacji pracy danej szkoły uczniowie i rodzice znajdą na stronach internetowych placówek.

W sumie cieszę się, że dzieci wracają do szkoły – mówi pani Małgorzata, mama dwójki dzieci w wieku 9 i 12 lat. – Zajęcia wirtualne nigdy nie zastąpią szkoły i bezpośredniego kontaktu z nauczycielem. Dla mnie  – przy jednym komputerze w domu i dwójcie dzieci – to był koszmar.

Rodzice nie ukrywają, że też się obawiają tego powrotu. Wirus przecież nie zniknął, a w takich skupiskach jak szkoły wystarczy jedno chore dziecko, by wkrótce chorowała cała klasa. A jak choruje dziecko, to zaraz zarażają się rodzice, itd., itd.

Podczas ostatniego posiedzenia komisji oświaty, kultury i sportu swoimi wątpliwościami dzielili się też chełmscy radni.  Zdaniem Stanisława Mościckiego, który za poprzedniej kadencji odpowiadał m.in. za chełmską oświatę, miejskie szkoły nie są przygotowane do rozpoczęcia roku szkolnego. Z kolei Marek Sikora zwracał uwagę, że w razie jakichś problemów, wszystko zrzucono na dyrektorów szkół i samorządy.

Jednak zdaniem wiceprezydent Doroty Cieślik, która teraz kieruje m.in. chełmską oświatą, wszystkie miejskie placówki są gotowe na
przyjęcie uczniów. A szkoły podjęły wszelkie działania, by funkcjonowanie dzieci było bezpieczne.

***

Dla bezpieczeństwa nas wszystkich, poniżej publikujemy „ściągawki” dla uczniów i rodziców przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA