REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Wobec dziedzictwa na Kresach
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

„Współpraca buduje wartości. Pielęgnowanie aktywnej postawy wobec dziedzictwa narodowego na Kresach Wschodnich” to tytuł konferencji, która odbyła się we wtorek (26 marca) w Chełmie.

Reklama

Spotkanie stanowiło żywą lekcję historii, a głównym przesłaniem wybrzmiewającym niemal ze wszystkich wystąpień była potrzeba kontynuowania przez następne pokolenia troski o pomniki będące naszym dziedzictwem narodowym; zaszczepienie w młodzieży zainteresowania historią Polski i wzbudzenie chęci wyjazdów na Kresy, gdzie własną pracą można przyczynić się do tej troski.

Uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać wystąpień m.in.: dra Leona Popka, naczelnika Wydziału Kresowego IPN w Lublinie, który przedstawił stan badań i upamiętniania polskich ofiar II Wojny Światowej oraz dra Piotra Gawryszczaka, wojewódzkiego komendanta LWK OHP w Lublinie, który mówił o pielęgnowaniu pamięci o Kresach przez Ochotnicze Hufce Pracy.
Por. Grzegorz Zaremba z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej pokazał, w jaki sposób jego formacja kontynuuje tradycje polskich formacji granicznych, a ks. Andrzej Puzon mówił o opiece nad cmentarzami na Wołyniu jako formie pielęgnowania pamięci o Polakach na Wschodzie.

Konferencję zorganizowali Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Chełmie, we współpracy z IPN w Lublinie. Obradom honorowo patronowali Wicemarszałek Sejmu RP Beata Mazurek oraz Prezydent Miasta Chełm Jakub Banaszek.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama