REKLAMA
,
Wobec dziedzictwa na Kresach
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

„Współpraca buduje wartości. Pielęgnowanie aktywnej postawy wobec dziedzictwa narodowego na Kresach Wschodnich” to tytuł konferencji, która odbyła się we wtorek (26 marca) w Chełmie.

Reklama

Spotkanie stanowiło żywą lekcję historii, a głównym przesłaniem wybrzmiewającym niemal ze wszystkich wystąpień była potrzeba kontynuowania przez następne pokolenia troski o pomniki będące naszym dziedzictwem narodowym; zaszczepienie w młodzieży zainteresowania historią Polski i wzbudzenie chęci wyjazdów na Kresy, gdzie własną pracą można przyczynić się do tej troski.

Uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać wystąpień m.in.: dra Leona Popka, naczelnika Wydziału Kresowego IPN w Lublinie, który przedstawił stan badań i upamiętniania polskich ofiar II Wojny Światowej oraz dra Piotra Gawryszczaka, wojewódzkiego komendanta LWK OHP w Lublinie, który mówił o pielęgnowaniu pamięci o Kresach przez Ochotnicze Hufce Pracy.
Por. Grzegorz Zaremba z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej pokazał, w jaki sposób jego formacja kontynuuje tradycje polskich formacji granicznych, a ks. Andrzej Puzon mówił o opiece nad cmentarzami na Wołyniu jako formie pielęgnowania pamięci o Polakach na Wschodzie.

Konferencję zorganizowali Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Chełmie, we współpracy z IPN w Lublinie. Obradom honorowo patronowali Wicemarszałek Sejmu RP Beata Mazurek oraz Prezydent Miasta Chełm Jakub Banaszek.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA