REKLAMA
,
Wojsławice tak blisko nieba
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

„Wojsławice pod gwiazdami” to cykl spotkań Janusza Nicewicza i Grzegorza Sęka, pracowników Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego.

Ostatnie spotkanie odbyło się w ubiegły piątek (6 października) w Domu Kultury w Wojsławicach. Dzięki pracownikom MOA młodzież szkolna oraz mieszkańcy Gminy mogli dotknąć kosmosu, a mianowicie ponad dwukilogramowego kilogramowego kawałka meteorytu, który spadł na terenie Polski.

Reklama

 

Astronomowie w ciekawie rozmawiali z nami o kosmosie, tłumaczyli jak powstawały ciała niebieskie, czym się różnią od siebie oraz dlaczego świecą. Dzięki wielkim puzzlom poznaliśmy bliżej naszego „sąsiada” – Księżyc oraz dowiedzieliśmy się jak wielką rolę pełni on w życiu naszej planety i jak małym obiektem w całym kosmosie jest Ziemia – mówi Marcin Farfos, Instruktor GCKSiT w Wojsławicach.

Na koniec spotkania uczestnicy przy pomocy teleskopu mogli zaobserwować plamy na słońcu oraz dowiedzieć się w jaki sposób powstają.

Oglądaliśmy księżyc nawet w 120-krotnym powiększeniu oraz wykonywaliśmy jego zdjęcia. Oprócz tego dowiedzieliśmy się jaka jest różnica pomiędzy lunetą a teleskopem oraz jak i czym obserwować gwiazdy – dodaje Farfos.

Wydarzenie odbyło się w ramach realizacji inicjatyw lokalnych w zadaniu „Rozmawiamy. Działamy. Kulturalnie się rozwijamy!” z programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2017 Narodowego Centrum Kultury. Autorem inicjatywy był Sylwester Nizio.

Napisz komentarz
 • Bardzo dobrze, że są organizowane takie spotkania. Dzięki temu dzieci z mniejszych miejscowości mają równy start, a tak być powinno. Oby tak dalej!

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  REKLAMA