REKLAMA
,
„Wspólny mianownik? Praca dla miasta” – wywiad z Jakubem Banaszkiem
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Promocja miasta, rozwój ekonomiczny i aktywizacja społeczeństwa, to główne cele nowo powstałego Stowarzyszenia Chełmianie, które w ubiegłym tygodniu zainaugurowało swoją działalność. Przedstawiciele stowarzyszenia na specjalnej konferencji prasowej wyjaśnili swoje założenia programowe, cele oraz instrumenty, za pomocą których chcą realizować własne zadania. O tym nowym projekcie na mapie Chełma, rozmawialiśmy z Jakubem Banaszkiem, Prezesem Stowarzyszenia Chełmianie.

Reklama

Mateusz Grzeszczuk: Stowarzyszenie Chełmianie podjęło się dużego wyzwania, bo rzadko możemy mówić w Chełmie o jakiejkolwiek formie współpracy wspólnoty chełmian… Wspólnym mianownikiem tych osób, ma być praca dla miasta. Jak chcecie pokonać bariery, które dzielą mieszkańców, tak aby móc podejmować wspólne decyzje.

Jakub Banaszek: Przede wszystkim, i to jest najważniejsze, Stowarzyszenie Chełmianie, pomimo tego, że zrzesza osoby, które przynależą do różnych partii politycznych, będzie apolityczne i o tym świadczy zapis w statucie. Chcemy oddzielić poglądy obyczajowe, od tego, co konkretnie będziemy robić na rzecz Chełma, jego mieszkańców i powiatu chełmskiego. Chcemy stworzyć konkretny program dla młodych, program dla osób starszych, program gospodarczy. Stowarzyszenie będzie wpływać na rozwój kulturalny, obywatelski, społeczny i polityczny , poprzez organizowanie różnorodnych akcji, konferencji i spotkań. Chcemy wykorzystać przy tym nasze doświadczenie i nabyte kontakty.

Waszymi „mistrzami” są: Agata Fisz, Beata Mazurek oraz Józef Zając. Skąd taki wybór?

Rozumiem, że chodzi o Honorową Radę Patronów. Przy utworzeniu Honorowej Rady Patronów wyszliśmy z założenia, że chcemy do niej zaprosić ludzi z autorytetem dla mieszkańców Chełma. Są to osoby, które działają politycznie jak my, ale ich dobór jest różny. Mamy przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości, Sojuszu Lewicy Demokratycznej czy rektora Józefa Zająca, który jest przedstawicielem PSL-u. A oprócz tego w radzie patronów, będą również mieszkańcy Chełma, społecznicy, ludzie, którzy zrobili dużo dobrego dla miasta, dzięki którym te miasto żyje. Kryterium jest jedno – działanie na rzecz Chełma i doświadczenie, bycie wzorem w pewnych kategoriach.

Ich zaangażowanie będzie ograniczało się do opiniowania projektów?

Rada patronów będzie zbierała się raz, dwa razy do roku w celu podsumowania, wyznaczania pewnych kierunków. Na pewno będziemy zasięgali opinii starszych, bardziej doświadczonych od nas kolegów, którzy mogą być gwarancją tego, że to może się udać. Są to osoby z różnych opcji politycznych i kiedy będziemy pochylali się nad pewnym projektem, to dostaniemy opinie różnych osób o różnych poglądach. Polityka będzie odgrywać główną rolę, bowiem, jeżeli chcemy coś zrealizować, to musimy współpracować z politykami. To, co jest istotne w tym projekcie, to my jako organizacja apolityczna, która ma możliwość wysunięcia takich pomysłów, które w normalnym trybie, nie mogłyby być wysunięte przez partie polityczne.

chelmianie1

Zarząd Stowarzyszenia Chełmianie

Z tego, co wiemy, do Stowarzyszenia Chełmianie mogą należeć nie tylko ludzie związani konkretnie z Chełmem, ale mamy wśród nich przedstawicieli Gminy Dorohusk. Czy te grono rozszerzy się o przedstawicieli innych jednostek administracyjnych naszego powiatu?

Tak, oczywiście taki jest plan. Wyszliśmy z założenia, że żeby projekt mógł się rozwijać, żeby dobrze funkcjonował, musimy wszystko realizować krok po korku. Stowarzyszenie z którym współpracujemy, to Clipeus Arma z Dorohuska. Obserwujemy je od dłuższego czasu, nasi członkowie byli ze sobą zaprzyjaźnieni, dlatego też było nam łatwiej nawiązać współpracę. Na pewno osoby, które chcą z nami współpracować, muszą być do tego przekonane, że mamy wspólny cel, działalność na rzecz naszego regionu, promocji Chełmszczyzny. Jestem przekonany, że jak za rok spotkamy się z Panem Redaktorem, to do grona tych jednostek, dołączą kolejne.

Jaki jest najszybszy sposób aby do was dotrzeć?

Najprostszy sposób, to kontakt poprzez stronę internetową www.chelmianie.pl. Mamy tam formularz kontaktowy, można tam wysłać do nas e-maila, jest również podany do nas telefon.

Wystarczy, że każda osoba, jeżeli wyrazi taką chęć to będzie mogła kontaktować się z nami za pomocą formularza.

Projekt stowarzyszenia pozostanie w niezmienionej formie, czy będzie ewoluował np. w stronę pewnej grupy interesów, opcji politycznej?

Stowarzyszenie Chełmianie zachowa odrębność od polityki, ale jeżeli którykolwiek członek zarządu, zechce kandydować w jakichkolwiek wyborach, to będzie musiał zawiesić swoje funkcjonowanie w zarządzie, bowiem jest to sprzeczne z naszymi zasadami statutowymi. Jeżeli politycy będą chcieli działać w stowarzyszeniu, to jest oczywiście taka możliwość, to tylko pod jednym warunkiem. Nie mieszamy interesu partyjnego z interesem mieszkańców Chełma. Nie będzie też tak, że jesteśmy ukierunkowani na jedną opcję polityczną. Wśród nas znajdzie miejsce osoba o poglądach lewicowych, jak i prawicowych.

Jakie są najbliższe akcje, które planujecie?

Ruszamy z akcją „Chełmski bohater”, która ma na celu uhonorować zwykłych mieszkańców Chełma, takich, którzy przysłużyli się dla innych. Każdy mieszkaniec powiatu, będzie mógł taką osobę zgłosić, poprzez poinformowanie nas o tym. Taka osoba będzie wybierana, co tydzień, a wyboru będzie dokonywała kapituła, składająca się z członków stowarzyszenia. Oprócz tego przedstawimy program gospodarczy i program dla młodych. Mieliśmy też przedsmak spotkań z politykami „Polityka w Chełmie”. Pierwszym gościem był Paweł Kowal, a niedługo kolejni.

Również w sierpniu chcemy zorganizować dwie konferencje specjalistyczne, poświęcone konkretnym tematom. Jednym z nich jest ochrona zdrowia. Na pewno zechcemy uczestniczyć aktywnie z obchodach Powstania Warszawskiego oraz Święta Wojska Polskiego (15 sierpnia). Stowarzyszenie będzie aktywne, a co tydzień będzie planowana jedna, większa akcja. Mogę też zdradzić, że ruszymy z projektem „Kocham Chełm” i „Co mi nie podoba się w tym mieście”.

Życzę powodzenia i dziękuję  za rozmowę!

Dziękuję, Panie Redaktorze.

chelmianie2

Jakub Banaszek ( z lewej), Roland Kurczewicz ( z prawej)


Stowarzyszenie Chełmianie tworzą:

Jakub Banaszek student na Uniwersytecie Warszawskim. Przewodniczący Stowarzyszenia Chełmianie, szef regionalny „Polski Razem” w okręgu chełmskim oraz radny dzielnicy Ochota m.st. Warszawa.

– Kamil Błaszczuk – wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Chełmianie, w latach 2011 – 2014 przewodniczący Samorządu Uczniowskiego II Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie, a w  2011 – 2013 przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Chełm. Lider lokalnej młodzieżówki Prawa i Sprawiedliwości.

Wojciech Wójcik – sekretarz Stowarzyszenia Chełmianie. Młodzieżowy Lider Miasta Chełm 2014, działacz Stowarzyszenia Clipeus w Dorohusku.

Patryk Gąsior – członek zarządu Stowarzyszenia Chełmianie. Radny Młodziezowej Rady Miasta Chełm, przewodniczący Samorządu I Liceum Ogólnokształącego w Chełmie, poseł na Sejm Dzieci i Młodzieży.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • co to jest :]??

  No votes yet.
  Please wait...
 • W KRS nie ma takiej organizacji. O co chodzi??? Co to za mistyfikacja???

  No votes yet.
  Please wait...
  • Rejestracja stowarzyszenia trwa nawet kilka miesięcy, a w tym czasie może prowadzić swoją działalność promocyjną 😉

   No votes yet.
   Please wait...
   • Kłamstwo na początek. Czyli polityka. Zatem dopiero komitet założycielski stowarzyszenia, ale o tym nikt nie pisze. A może was nie zarejestrują za podszywanie się za organizację której nie ma

    No votes yet.
    Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA