REKLAMA
,
Współpraca Terytorialsów
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Gen. dyw. Carsten Breuer, dowódca Kommando Territoriale Aufgaben odwiedził Srebrzyszcze koło Chełma. Wizyta była elementem współpracy niemieckich i polskich wojsk obrony terytorialnej.

Reklama

We wtorek i środę (6-7 sierpnia) lubelska brygada Obrony Terytorialnej gościła dowódcę Kommando Territoriale Aufgaben (KTA – odpowiednich polskich wojsk OT) – gen. dyw. Carstena Breuera. Celem wizyty dowódcy KTA na Lubelszczyźnie było zapoznanie się z działaniami Wojsk Obrony Terytorialnej podczas sytuacji kryzysowych oraz systemem szkoleniowym żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. Niemiecka delegacja odwiedziła m.in. sztab 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Lublinie, obserwowała szkolenie podstawowe żołnierzy-ochotników w Srebrzyszczu koło Chełma, a także szkolenie zintegrowane w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie.

Gen. Breuer interesował się m.in. systemem reagowania kryzysowego WOT. Gościowi zaprezentowano więc kompanijny moduł zadaniowy czyli sprzęt i wyposażenie 2 LBOT służące do wspierania lokalnej społeczności podczas różnego rodzaju kataklizmów. Przedstawiono Zespół Oceny Wsparcia (ZOW) oraz Zespół Wsparcia Odbudowy (ZWO). W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego oraz Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

Każde takie spotkanie jest bardzo pouczające – powiedział gen. dyw. Carsten BreuerCelem tej wizyty jest wymiana informacji, która jest potrzebna, ponieważ mamy te same problemy, te same wyzwania stoją przed Polską i Niemcami. To nie tylko wyzwania obronne, ale też w dziedzinie rekrutacji czy utrzymania personelu w służbie.

Dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła zaznaczył:

– Wizyta związana jest z aspektami taktycznymi, dlatego odwiedzamy jedną z naszych najlepszych brygad – brygadę lubelską, dowodzoną przez bardzo doświadczonych oficerów, by unaocznić panu generałowi i dać polskie wnioski z funkcjonowania tego typu formacji w terenie. Mówimy tutaj o współpracy na dwóch obszarach. Bardzo ważny jest obszar obronny, ale musimy pamiętać, że dziś to, co nas wszystkich łączy, to pewne wyzwania klimatyczne i związane z tym katastrofy naturalne, do których musimy się przygotować od strony niemilitarnego zarządzania kryzysowego.

Jednym z punktów wizyty był pobyt w Srebrzyszczu, gdzie trwa szkolenie podstawowe kandydatów do terytorialnej służby wojskowej. Na pasach taktycznych partnerzy niemieccy mogli obserwować zajęcia ze strzelectwa, taktyki, pierwszej pomocy przedmedycznej, a także rozmawiali z instruktorami i żołnierzami – ochotnikami.

– Jestem pod wrażeniem tego, co tutaj dokonaliście w tak krótkim czasie. Widziałem wasze wyniki ze szkolenia strzeleckiego, to bardzo imponujące. Wiem, że wasza służba jest ciężka, ale to, co robicie jest wspaniałe. Jesteście silnym kręgosłupem obrony terytorialnej – powiedział do żołnierzy-ochotników generał Breuer.

Delegacja pojechała też na poligon do Nowej Dęby. Od 27 lipca br. trwa tutaj szkolenie zintegrowane dla ponad 600 żołnierzy OT z batalionu lubelskiego i bialskiego. Goście obserwowali, jak wygląda szkolenie w warunkach bojowych.

***

Niemiecka obrona terytorialna Kommando Territoriale Aufgaben (KTA) powstała w 2013 roku i jest bardzo mocno zorientowana na reagowanie kryzysowe. Obecnie KTA liczy 10 tysięcy żołnierzy, z czego połowa to żołnierze rezerwy, a połowa ochotnicy.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA