REKLAMA
,
Wybierz Drzewo Roku 2017
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Od dzisiaj (1.06.) można głosować w ogólnopolskim plebiscycie na Drzewo Roku 2017 organizowanym przez Klub Gaja. Na finałowej liście 16 drzew rywalizujących o ten tytuł są drzewa z naszego regionu. To Dąb i Sosna z Sosnowicy.

Reklama

Oprócz nich o tytuł walczy 8 dębów, 2 lipy, platan, topola, kasztany jadalne, grusza oraz egzotyczna palma zgłoszone przez lokalne społeczności.  Które drzewo zwycięży? Wszystko zależy od internautów. Głosować można przez cały czerwiec na www.drzeworoku.pl

Dąb szypułkowy i sosna zwyczajna w Sosnowicy mają ponad 200 lat. Do konkursu zgłosił je Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie. Z drzewami związana jest romantyczna legenda. W 1775 roku do Sosnowicy przyjechał Tadeusz Kościuszko. U Józefa Sosnowskiego – wojewody smoleńskiego i płockiego, podjął pracę jako nauczyciel jego córki Ludwiki. Młodzi zakochali się w sobie, a na znak uczucia mieli posadzić dwa drzewa – dąb i sosnę, które rosnąc splotły się ze sobą. Któregoś dnia usychająca sosna runęła. Tak samo jak miłość Tadeusza i Ludwiki. Oświadczyny biednego nauczyciela  zostały odrzucone. Rozczarowany Kościuszko opuścił Polskę i wyjechał do Stanów Zjednoczonych, by wziąć udział w wojnie o ich niepodległość. (Więcej o tej romantycznej historii przeczytacie m.in. tutaj.)

Konkurs Drzewo Roku ma na celu „promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane” – czytamy na stronie Gai. Ambasadorami konkursu są  podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska, reżyser Kazimierz Kutz oraz językoznawca i popularyzator wiedzy o języku polskim prof. Jan Miodek.

Zwycięzca plebiscytu będzie reprezentował nasz kraj w Europejskim Konkursie Drzewo Roku 2018!

Przypomnijmy, że Drzewem Roku 2015 został dąb „Bolko” z Hniszowa w gminie Ruda Huta (na zdjęciu). W tym roku zaś Klub Gaja zbiera fundusze na wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych dla 1000-latka. Pisaliśmy o tym tutaj

– To już 7. edycja tego konkursu w naszym kraju. Co roku poznajemy nowe, niezwykłe  historie drzew i ludzi z nimi związanych, które  po raz kolejny potwierdzają że Polacy kochają drzewa, starają się je chronić i otaczać opieką – mówi Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu (za: Klub Gaja)

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA