REKLAMA
,
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Prezydent zaskoczył dzisiaj chełmskich radnych. Niespodziewanie wniósł pod obrady projekt zmian w uchwale dotyczącej sprzedaży udziałów w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej. I poległ.

Reklama

Z programu obrad zniknęły dwa inne tematy. Wydawać by się mogło, oba dosyć proste: stawki opłat za zajęcie pasa ruchu drogowego i  ustalenie wysokości opłat za usunięcie pojazdu z drogi położonej na terenie miasta i jego przechowywanie. Niestety nie dowiedzieliśmy się dlaczego te punkty z porządku obrad zostały zdjęte. Niespodziewanie w to miejsce, na wniosek prezydenta wprowadzono punkt poświęcony sprzedaży udziałów miasta w MPEC sp. z o.o.  Propozycję prezydenta po krótkiej dyskusji formalnej radni  oczywiście przyjęli.

Na stronie internetowej szybko pojawił się projekt stosownej uchwały.  Głównym jej tematem okazała się konieczność doprecyzowania przedmiotu sprzedaży. Jak bowiem się okazuje samorząd nie może zbyć zapisanych pierwotnie w uchwale 100% udziałów. Z tej prostej przyczyny, że nie jest właścicielem takiego pakietu. Z mocy prawa – jak tłumaczył radnym Janusz Cieszyński, zastępca prezydenta miasta (na zdjęciu)  – 15% udziałów należy się pracownikom sprzedawanej firmy. Teraz dokonano koniecznych wyliczeń.

Prezydent Miasta Chełm ustalił, że uprawnionym pracownikom Spółki przysługuje ustawowe prawo do nieodpłatnego nabycia do 5.615 (…) udziałów w kapitale zakładowym Spółki, stanowiących w przybliżeniu 15% udziałów, a zatem przedmiotem zbycia na rzecz Potencjalnego Nabywcy na obecnym etapie może być pozostałe 31.821 (…) udziałów w kapitale zakładowym Spółki stanowiących w przybliżeniu 85% udziałów.

Cieszyński stwierdził w swojej wypowiedzi, że za wcześnie jest na ujawnianie jakichkolwiek szczegółów możliwej transakcji. Przyznał jednak, że do wykonania tej transakcji niezbędne jest wprowadzenie poprawek do uchwały.

Tym razem nie obyło się bez dyskusji

Swoje uwagi zgłosił Stanisław Mościcki. Nie ukrywał, że transakcja budzi coraz większe wątpliwości. Zaś dyskutowany dzisiaj projekt  nazwał wprost wprost wprowadzeniem ich „zza węgła”. Co jednak najistotniejsze – zwrócił uwagę, że poprawka sugeruje, iż najlepszą ofertę  na zakup MPEC złożył podmiot prywatny, a nie jak zapewne przewidywały władze miasta podmiot państwowy.

Przypominamy, że ponad rok temu najczęściej w tym kontekście pojawiała się nazwa PGE.  Tymczasem jak wiadomo wpłynęły cztery oferty zakupu chełmskiej spółki. Złożyły je prawdopodobnie PGEPGNiG TermikaGPEC Gdańsk i E.ON. Nieoficjalnie mówi się, że najkorzystniejszą ofertę złożył E.ON.

Także Dariusz Grabczuk dopytywał o konsekwencje, jakie przyniesie nie tylko pracownikom spółki, ale i mieszkańcom prywatyzacja firmy. Przewodniczący obradom Longin Bożeński wespół z prezydentem Cieszyńskim zapewnili jednak, że na straży cen energii produkowanej przez wszystkie podmioty w kraju stoi Urząd Regulacji Energetyki.

I mamy niespodziankę. Wyjaśnienia prezydenta Cieszyńskiego nie zadowoliły radnych i Rada Miasta prezydencki projekt odrzuciła. Tylko 7 radnych – głównie z Koalicji Obywatelskiej i  klubu „Rozwój i Demokracja” – głosowało za jego przyjęciem. Przeciw głosowali nawet radni popierającego prezydenta klubu  „Porozumienie dla Chełma”.

Wyboista droga do sprzedaży MPECJak więc widać MPEC-u nie będzie łatwo sprzedać.

 

 

Napisz komentarz
 • Miasto nie ma forsy na modernizację ciepłowni,a więc co zrobi po 22 roku?

 • Ok, maryan sprostowałes ale nie podziękowałes 😉

  TSJ, ja nie jestem od oceniania tylko od nawracania, taki nawyk. Z pastorów jest mi wzorcem Clint Eastwood. Stara się mało mówić za to szybko i celnie strzelać 😉

  Wesołych świąt, Bożego Narodzenia, nie wiem czy coś interesującego jeszcze się wydarzy.

 • maryan, dobre rady to nie tylko te których udzielasz ale też te których słuchasz.
  Błąd ortograficzny jest błędem niezależnie jaki masz do tego stosunek.
  Im więcej pokory tym wyższy stopień wtajemniczenia, spróbuj.

  • Nie za trudne z tą pokorą? Ja myślę, że niektórzy znają to słowo, ale w żaden sposób pojąć nie mogą. Przyznam, że sam się na tym niestety też łapię. Wystarczy popatrzeć na to co maryjan sklecił. Przecież za to powinien odpokutować. Już nie chodzi mi o samą treść, ale o formę. Proponuję maryjana do paki! Na śniadanie lewatywa, na obiad płukanie żołądka, na kolację kromka razowca i podwójna lewatywa! Amen.

   • A ty nie zmyślaj , bo zmyślny nie jesteś a bystry jak woda w klozecie. Żeś myślał, kombinował i prostej zagadki nie mógł rozszyfrować! Na co po co i dlaczego. hehe

   • Oj maryjan, maryjan, tyś jeszcze bystrzejszy, tylko cię w tvpis pokazywać. Przykro mi, że nie nadążasz i nie łapiesz, że samo złapanie królika jest dla frajerów. Chodzi tylko o to by go gonić, a nie dogonić – w tym jest cała frajda. Teraz usiądź i się skup i pomyśł. Tylko nie za długo, bo to może być niebezpieczne. Za jakiś czas powtórz i tak po wielokroć. Powinno ci przejść…

   • TSJ, nie ucz ojca dzieci robić!

   • Jasne !😁 Mistrzu pińcet+!
    Maryan, uczyć to ty się dla dobra powszechnego mimo wszystko powinieneś. Sama rutyna mistrza prokreacji i chełmskiej polityki podwórkowej, newsy z tvpis info i wytyczne na kwadrans przed sesją rady, to strasznia mizeria. Z świątecznymi szczerymi życzeniami poprawy koniunktury!🎄🎁🎆
    Maryan, sam w Chełmie nie jesteś. Pomyśl czasami też o innych😉.

  • Oj tam, oj tam. Co się czepiasz. Miał być „duch” wyszedł „druh” . Stąd to „ch”. Sprostwaełm przecież.
   Jakieś zrzędliwe stare pierdoły z was. Ciągle ci sami o tym samym.
   Takie ” Idem per idem” troche ! hehehehe Wmyślcie cos nowego.

 • Nie bę­dzie Nie­miec pluł nam w twarz,
  Klejnoty nam ger­ma­nił.
  Oręż­ny wsta­nie hu­fiec nas,
  Duch Bieluch bę­dzie nam het­ma­nił,
  Pój­dziemy, gdy za­brzmi nam zło­ty róg…
  I tylko w Narodowe bezcenne ręce się oddamy! czytaj za bezcen!

  Tak nam dopomóż Bieluch druch !
  I inni jego pomazani. ( znajomi królika)

  • Maryjan, nie licz na Bielucha. Podobno niedawno widziano go z tobołkiem na ramieniu na drodze w kierunku Lublina. Poza tym, grafomania prosto jak z koszmaru Ebenezera Scrooga.

  • Tez tak uwazam że powinno być:

   Tak nam dopomóż Bieluch druch !
   I inni jego krewni pomazani.

   tak lepije brzmi. Jaki duch taka literetura. Ty nad poziomy nie wylatj!

   • Maryan, wytrzeźwiej, a potem pisz – taka moja rada. A druch jest przez samo h, i druga rada: najpierw pisz komentarz w wordzie, posprawdza Ci błędy (podkreśla na czerwono), a później po poprawieniu: copy i paste :))))

   • Ale duch -druh został zachowany!
    A druh przez „ch” to nasz „druch” banaszkowy. U nas zawsze na odwrót! Poniał?

 • TSJ, wcześniej doszliśmy do wniosku że rada zrobiła swoje teraz czeka na dalsze ….
  wytyczne i tak to chyba zostanie.
  Oczywiście śmiesznie brzmi gdy Grabczuk dopytuje się o skutki sprzedaży spółki dopiero teraz.
  Sprawa zawieszona zobaczymy czy radni PiS pozbierają się do absolutorium. Bo gdyby nie to będzie dalszy ciąg tej pisowskiej tragikomedii.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  REKLAMA