REKLAMA
,
Wyborcy chcą podpatrywać radnych. Ci nowocześni stawiają na Internet
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Mieszkańcy lokalnych społeczności chcą podpatrywać swoich radnych w Internecie. Dla samorządowców jest to świetna okazja aby budować swoje relacje i kreować swój wizerunek.

Reklama

Całość zasad funkcjonowania gminy jako jednostki samorządu terytorialnego określa ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Według niej radny zobowiązany jest kierować się dobrem wspólnoty samorządowej gminy. Dodatkowo czytamy, że „radny utrzymuje stałą więź z mieszkańcami oraz ich organizacjami, a w szczególności przyjmuje zgłaszane przez mieszkańców gminy postulaty i przedstawia je organom gminy do rozpatrzenia, nie jest jednak związany instrukcjami wyborców”. Doświadczenia z sesji Rady Miasta Chełm przekonują nas, że radni stale wysłuchują i zgłaszają potrzeby swoich mieszkańców, także niezależnie od istotności sprawy. Organizowane są również spotkania rady osiedli, jednakże w większości przypadków, nie cieszą się one dużym zainteresowaniem. Daje to więc pole do dyskusji nad formą komunikacji radnych z wyborcami, którzy oczekują stałego kontaktu, aczkolwiek takiego, który nie wymagałby od nich stawienia się osobiście – Chcemy oczywiście słuchać, co nasi reprezentanci mają nam do powiedzenia, ale nie każdy ma czas na indywidualne spotkania w trakcie dyżurów – komentuje chełmianka Anna, która dotychczas nie miała okazji porozmawiać w „cztery oczy” z którymś z lokalnych radnych.

Radny bezradny w Internecie?

Niestety chełmscy radni nie wykorzystują w pełni potencjału Internetu i mało chętnie korzystają z informowania mieszkańców o działaniach podjętych na rzecz lokalnej społeczności. Są jednak wyjątki. Jednym z najbardziej aktywnych radnych jest Artur Juszczak (PSL), który z wyborcami komunikuje się głównie przez portale społecznościowe, gdzie posiada jedno konto prywatne, a drugie jako radny RM Chełm. Ponadto w ostatnim czasie reaktywował swojego bloga, gdzie stara się zamieszczać informacje. Uruchomił również dodatkowe spotkania z mieszkańcami Chełma w każdy ostatni piątek miesiąca na ul. Nowy Świat 3.  –  Nie posiadam listy wysyłkowej do wszystkich mieszkańców, ale swoje wiadomości kieruję do grup, które współtworzę i współpracuję na co dzień. Są to informacje odnośnie organizacji imprez charytatywnych czy innych prospołecznych akcji do udziału w których zapraszam i są to takie grupy jak Chełmska Grupa Rowerowa, Chełm Biega czy Chełmski Klub Morsów – dodaje.

– Jeżeli moja praca nie będzie odpowiadała moim wyborcom, to mnie nie wybiorą. Na razie trzeci raz z rzędu otrzymałem od nich mandat radnego  i nic nowego nie wprowadzę – komentuje Mirosław Czech (PiS), który bywa na każdym spotkaniu rad osiedli w swoim okręgu i stale składa interpelacje. Co ciekawe, prowadzi swoją stronę internetową na której na bieżąco informuje jak wygląda jego praca. Ostatni wpis zamieścił tam 22 stycznia 2016 roku odnośnie XV sesji Rady Miasta.

Równie aktywna w Internecie pozostaje Anna Mirzwa(PO). Jak zapewnia radna, otrzymuje wiele zapytań od mieszkańców na swoim koncie na portalu społecznościowym. Posiada także e – mail do kontaktowania się i informowania chełmian o ważnych kwestiach dotyczących miejskich finansów, budżetu obywatelskiego, spotkań rad osiedli, uruchomienia bezpłatnej pomocy prawnej czy zdobycia środków finansowych na działalność gospodarczą. – Ponadto o mojej aktywności świadczą też interpelacje zgłaszane na sesji, które wynikają z rozmów z wyborcami – dodaje.

Wybory samorządowe już w 2018 roku. Jak komentuje Piotr Pieńkosz z „Gazety Prawnej”, budowanie długofalowych relacji z mieszkańcami może się opłacić właśnie w kontekście pójścia do urn. Jeżeli radni będą regularnie podejmować się działań, które będą miały na celu udowadniać, że działają na rzecz wspólnoty, będą mieli większe szanse na zdobycie mandatu. – Niektórzy z naszych radnych nie rozumieją, że Internet jest wielką siłą do budowania swojego wizerunku. Jeżeli nie ma ich tutaj, to niektórzy mogą pomyśleć, że właściwie nie istnieją. Tyczy się to w szczególności młodego pokolenia – komentuje  Piotr, czytelnik portalu.

Jakie macie pomysły na nawiązanie kontaktu z chełmskimi radnymi? Czy brakuje Wam komunikacji z którymś z nich? Zapraszamy do dyskusji!

Napisz komentarz
 • Coś podejrzewam, że Pan Redaktor długo zbierał materiał do tego art. jak się doczytał ostatniego wpisu na mojej stronie internetowej http://www.czechmiroslaw.pl w dniu 22 stycznia 2016 r. Jest trochę lepiej jednak na stronie www – no ale jak to media.
  Lecz pozdrawiam.

 • To powinna być podstawa, kontakt z wyborcami na pierwszym miejscu 🙂

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  REKLAMA