REKLAMA
,
WYBORY. Co trzeba wiedzieć?
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Niedziela 26 maja to dzień wyborów naszych przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Jak będziemy wybierać?

Reklama

Wybierać będziemy kandydatów z tych samych list w całym województwie lubelskim czyli w okręgu nr 8 obejmującym:

 • miasto Chełm, a także powiaty: chełmski, krasnostawski, włodawski
 • miasto Biała Podlaska, a także powiaty: bialski, parczewski, radzyński
 • miasto Lublin, a także powiaty: janowski, kraśnicki, lubartowski, lubelski, łęczyński, łukowski, opolski, puławski, rycki, świdnicki
 • miasto Zamość, a także powiaty: biłgorajski, hrubieszowski, tomaszowski, zamojski

Tylko jeden krzyżyk

Ważne, by nasz głos był ważny. W tym celu na karcie do głosowania trzeba zaznaczyć krzyżykiem nazwisko tylko jednego kandydata.

W komisji dostaniemy osiem list wyborczych, ale – uwaga – dostaniemy m.in. listę kandydatów ugrupowania Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi, które niedawno wycofało się z wyborów i którego rejestracja została unieważniona.

Okręgowa Komisja Wyborcza w Lublinie informuje o warunkach ważności głosu oddanego na kandydata z listy unieważnionej:
1. głos uznaje się za ważny, jeżeli wyborca postawił znak „x” przy nazwisku kandydata z unieważnionej listy i przy nazwisku kandydata z innej (ale tylko jednej) listy. Głos taki traktuje się jako oddany na kandydata z listy, której rejestracja nie została unieważniona,
2. głos uznaje się za nieważny, jeżeli wyborca postawił znak „x” wyłącznie przy nazwisku kandydata z listy, której rejestrację unieważniono.

Od rana do wieczora

Lokale wyborcze będą otwarte 26 maja, w godzinach 7.00 – 21.00. Należy mieć ze sobą dokument ze zdjęciem, np. dowód osobisty. Do głosowania uprawnieni są obywatele powyżej 18. roku życia. Osoby niepełnosprawne będą za darmo dowożone do swoich komisji wyborczych. O szczegółach piszemy tutaj.

Z Lubelszczyzny na mandat europosła może liczyć dwie lub trzy osoby – wszystko zależy od nas – czyli od frekwencji.
Polska została podzielona na 13 wielomandatowych okręgów wyborczych, nie ma jednak konkretnej liczby mandatów przydzielonej na dany okręg. Stąd wszystko w rękach wyborców – wynik zależy od frekwencji i rozkładu głosów. W praktyce może się zdarzyć i tak, że w danym okręgu nie zostanie wybrany żaden poseł.

Zatem: głosujmy! W okręgu lubelskim mamy w kim wybierać. O mandat ubiega się aż 70 kandydatów z list wystawionych przez 7 komitetów wyborczych (pomijamy listę Ruchu Europa Christi).

W ławach Parlamentu Europejskiego zasiądzie w sumie 51 posłów z Polski (po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, Polska uzyska jeszcze jedno miejsce w PE).

Pełne listy kandydatów w Okręgu nr 8 publikowaliśmy tutaj (kliknij).

Napisz komentarz
 • Prokurator Robert Scurvy

  Komisje obwodowe przy wydawaniu kart do glosowania maja obowiazek informowac ze komitet nr 8 nie bierze udzialu w wyborach i nie nalezy skreslac kandydatow z tej listy.
  Elektorat Piotrowskiego to Radio Maryja glosy nawet jezeli beda niewazne to poprawia frekwencje. Szkoda by bylo kolejny raz utracic mandat na Lubelszczyznie.

 • ” Okręgowa Komisja Wyborcza w Lublinie informuje …. ;
  2. głos uznaje się za nieważny, jeżeli wyborca postawił znak „x” wyłącznie przy nazwisku kandydata z listy, której rejestrację unieważniono.”

  Może być tak że szereg osób odda prawidłowo jeden głos właśnie na Piotrowskiego , nie wiedząc że jego lista została anulowana . Tym samym odda głos nieważny. Tych właśnie głosów może zabraknąć bo Piotrowski to elektrat prawicowy . A nie wszyscy śledzą z uwagą te niuanse wyborcze. Jak będzie faktycznie zobaczymy. To że jest spora niepewność w obozie władzy świadczy fakt wzmożonej aktywości Prezesa na ostaniej prostej i samej zainteresowanje „paradującej w szpileczkach” po wałach powodziowych i nagłe „zniknięcie” z mediów konkurentki z listy . Wiemy o kogo chodzi.

 • Prokurator Robert Scurvy

  Glos bedzie wazny takze gdy skreslimy z jednej listy pare nazwisk ale zaliczony najwyzszej pozycji. W przypadku blednego skreslenia mozna zamazac kratke tak zeby komisja nie dopatrzyla sie dwoch przecinajacych sie lini i zaznaczyc wladciwie.
  Jak napisano lista 8 europa christi nie jest brana pod uwage w zadnych konfiguracjach.
  Ps dostaniemy jedna kartke z osmioma komitetami z czego 8 nie jest brany pod uwage bo wycofanie komitetu bylo po wydrukowaniu kart.

 • Coś czuje przez skórę że Piotrowski z Europa Christi „pisuarom” namiesza ” pośmiertnie”. hehehe!
  Wycofał się ale skoro będzie na listach to daje głowę że z tych jego 70 tys głosow oddanych w ostanich wyborach z 50 tys . na niego zagłosuje. Czyli ” beatka szmatka krętaczka ” nie załapie się! I bardzo dobrze!

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  REKLAMA