REKLAMA
,
Mauzoleum oraz chełmska Targowica w projekcie uczniów
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Sejm Dzieci i Młodzieży to wyjątkowy projekt edukacyjny Kancelarii Sejmu. Jego celem od ponad 20 lat jest kształtowanie postaw obywatelskich, szerzenie wiedzy na temat zasad funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej, a od kilku lat również aktywizacji młodych ludzi do działania na rzecz ich środowisk lokalnych.

Reklama

Każdego roku ogłaszany jest konkurs dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej, w którym nagrodą jest udział w posiedzeniu SDiM odbywającym się tradycyjnie 1 czerwca. Tematem przewodnim tegorocznego konkursu jest: „Miejsca pamięci — materialne świadectwo, wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości”.

Wojciech Ostrowski i Paweł Sokołowski wybrali jako pomnik pamięci Mauzoleum Ofiar Terroru Hitlerowskiego i Stalinowskiego na Górze Chełmskiej. Zostało ono wybudowane w 1945 roku z inicjatywy ówczesnego proboszcza Bazyliki NMP w Chełmie. Celem wybudowania tego miejsca pamięci było upamiętnienie osób, które zginęły na różnych frontach w czasie I Wojny Światowej, a nie mają imiennego grobu. Wewnątrz tego Mauzoleum znajduje się dzban, w którym można znaleźć ziemię z różnych miejsc kaźni takich jak: Dachau, Katyń czy również z miejsca katastrofy smoleńskiej. W ramach tego projektu podjęli oni szereg działań m. in. przeprowadzili ankietę wśród mieszkańców Chełma w celu sprawdzenia jaka wiedzę posiadają Chełmianie na temat mauzoleum. Wyniki ankiety nie mogą napawać optymizmem. Najmniej Chełmian zna dokładną datę wybudowania Mauzoleum, bo zaledwie 30%. Za to 70% wie, komu poświęcone jest Mauzoleum na Górce Chełmskiej. Przeprowadzili oni również rozmowę z ks. infułatem Kazimierzem Bownikiem. W tym miejscu składamy bardzo serdeczne podziękowania księdzu infułatowi za poświęcony czas – mówi Wojtek. Podczas tej rozmowy dowiedzieliśmy  się o wielu ciekawostkach. Ksiądz infułat powiedział nam m.in., że 17 kwietnia podczas mszy świętej o godzinie 12:30 w Bazylice NMP odbędzie się uroczyste poświecenie nowej tablicy w mauzoleum upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej – mówi Paweł.

Natomiast Paweł Kozłowski i Łukasz Bis wybrali chełmską Targowicę. Znajduje się ona przy murze okalającym cmentarz parafialny przy ul. Lwowskiej od strony al. Armii Krajowej. Chełmska Targowica to miejsce publicznej egzekucji 36. żołnierzy Armii Krajowej. . Odbyła się ona w zwyczajowo targowy piątek, około godziny 10.00 w obstawie kordonu policyjnego. Objęła ona żołnierzy oddziału dyspozycyjnego Kierownictwa Dywersji Inspektoratu Rejonowego „Chełm”. Był to odwet za zabicie wysokiego rangą oficera SS. Na pamiątkę tego wydarzenia 29 września 1998 r. w miejscu kaźni odsłonięto i poświęcono tablicę z nazwiskami zabitych znajdującą się w takim stanie do chwili obecnej.

Fot. Wikimapa

 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • A może pełnym imieniem i nazwiskiem,jak zwraca się komuś uwagę?

  No votes yet.
  Please wait...
 • A kiedy młodzież zajmie się przyszłością naszego miasta?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA