REKLAMA
,
II Liceum Ogólnokształcące im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera w Chełmie
Komisja egzaminacyjna nie jest nieomylna
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Przyjęło się, że błędy oceniających egzamin maturalny zdarzają się sporadycznie. Mimo to nie wolno ufać im bezgranicznie. Boleśnie przekonał się o tym uczeń II Liceum Ogólnokształcącego.

Jan Kowalski to umysł ścisły. Jego ambicje kierują się ku politechnice. Język polski na maturze traktował jako zbędną konieczność. Jak to mawiają młodzi – zdać i zapomnieć. Po napisaniu egzaminu był przekonany, że wszystko poszło dobrze. Do przedmiotów, które uważał za wiodące uczył się miesiącami i był pewny dobrych wyników. O język ojczysty nie obawiał się. Nie liczył na wiele, ale wiedział, że zda.

Reklama

Niestety, gdy wyniki zostały opublikowane, jego wiara we własne możliwości mocno się zachwiały. Według Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie na maturze z polskiego osiągnął wynik… 29%. To skutecznie zamknęłoby drogę na jakiekolwiek studia. Jan nie dał jednak wiary temu wynikowi. Przy wsparciu dyrekcji szkoły przygotował wniosek o udostępnienie karty oceny pracy. Ku zdziwieniu wszystkim, widniał na niej wynik nie 29 a 33 procent.

Jako dyrektor nie byłam szczególnie zdziwiona takim obrotem sprawy – mówi nam Marta Klasura, dyrektor II LO. – Podobna sytuacja miała miejsce już w roku ubiegłym. Wtedy również jedna z naszych uczennic przygotowała skuteczne odwołanie od wyniku. Apeluję więc do wszystkich uczniów, którym nie udało się zdać matury: nie traćcie wiary w swoją wiedzę i wnioskujcie do OKE o ponowne sprawdzenia pracy. Tzw. „czeski błąd” nie może decydować o przyszłości młodego człowieka.

Sprawa zakończyła się szczęśliwie. Jan otrzymał poprawione świadectwo, które pozwoli mu ubiegać się o miejsce na wymarzonej uczelni. Życzymy powodzenia!

Personalia ucznia zostały zmienione celowo.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA