REKLAMA
,
Wyremontują kilometr Kolejowej
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Miasto zdobyło pieniądze na remont ulicy Kolejowej. Miliony złotych zostaną przeznaczone na odnowienie odcinka od Piłsudskiego do Fabrycznej, czyli niewiele ponad kilometrowy odcinek tej ulicy.

Reklama

Wspólny Komitet Monitorujący (WKM) działający w ramach Program Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014–2020 ogłosił, na początku grudnia br. we Lwowie, listę rankingową projektów przewidzianych do dofinansowania. Spośród zgłoszonych 60 pomysłów, do realizacji wybrano 18. W tej grupie znalazł się wniosek z Chełma, przygotowany w partnerstwie z ukraińskim Łuckiem. Wniosek dotyczy modernizacji ul. Kolejowej. Chełm otrzyma na ten cel dofinansowanie w wysokości 2,2 miliona euro, czyli ponad 7 milionów zł.

Przewidziane w projekcie prace obejmą około 1,1-kilometrowego odcinka Kolejowej – od al. Piłsudskiego do ul. Fabrycznej. Modernizacja rozpocznie się w 2018 roku i polegać będzie na wymianie nawierzchni drogi, a także chodników i oświetlenia. Wzdłuż ulicy powstaną nowa ścieżka rowerowa i miejsca parkingowe. Przebudowane zostaną niektóre skrzyżowania, a także kanalizacja deszczowa, sieć teletechniczna, a na koniec wykonane nowe oznakowanie poziome i pionowe.

Wartość całego chełmsko-łuckiego projektu to ponad 11 mln zł, z czego 90 proc. pochodzić będzie ze pieniędzy Unii Europejskiej. Z tej kwoty większość, bo około 7,4 mln zł, przypadnie na chełmską inwestycję, a reszta na zadanie realizowane przez Łuck. Wkład własny Chełma wyniesie około 740 tys. zł.

Co z resztą Kolejowej?

Urzędnicy deklarują, że chcą wyremontować  także pozostały fragment ulicy, ale już w ramach innych środków. Do remontu pozostanie znacznie dłuższy odcinek – od ronda przy Obłońskiej aż do al. Piłsudskiego. Tu też niezbędna jest wymiana nawierzchni, chodników, oświetlenia czy budowa ścieżki rowerowej.  Część pieniędzy na ten cel miasto „zaoszczędziło” rezygnując z budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Wojsławickiej i 3 Maja. To kwota około 2,5 mln zł. Kolejne 300 tys. zł zaplanowano w przyszłorocznym budżecie właśnie na remont Kolejowej. Na razie nie wiadomo, skąd miasto weźmie resztę. Póki co, ustalany będzie plan prac modernizacyjnych, z podziałem na etapy.

Jeżeli miastu nie uda się pozyskać kolejnych funduszy z zewnątrz, może się okazać, że na ostatni etap modernizacji Kolejowej będziemy czekać bardzo długo.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Jak zwykle wykopy przed wyborami ze cos sie dzieje. A tak serio to nic.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Jeśli mają zrobić taki remont jak na Stephensona to lepiej niech dadzą te pieniądze na dom dziecka. Tym bardziej, że ten odcinek (jeśli wyłączyć kawałek od przejazdu Kowelskiego do Przemysłowej) to
  akurat najlepszy kawałek Kolejowej.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA